Zielona Góra to miasto wojewódzkie, będące jedną ze stolic Województwa Lubuskiego.

DZIELNICE

W wyniku połączenia Zielonej Góry z otaczającą ją gminą, z dniem 01.01.2015 Zielona Góra stała się szóstym miastem w Polsce pod względem powierzchni.

Zielona Góra nie ma oficjalnego, podziału dzielnic, za wyjątkiem dzielnicy Nowe Miasto, którą stanowią miejscowości będące uprzednio sołectwami Gminy Zielona Góra. Od północy do południa idąc zgodnie z ruchem wskazówek zegara są to: Przylep, gdzie jest przystanek kolejowy Zielona Góra Przylep, Łężyca, Krępa, Zawada, Jany.
Na wschodzie jest Nowy Kisielin i Stary Kisielin, z przystankami kolejowymi o takich samych nazwach.
Idąc dalej, zgodnie ze wskazówkami zegara mamy: Ługowo, Racula, Drzonków, Sucha, Zatonie, Barcikowice, Kiełpin, Jarogniewice, Jeleniów oraz na południu, Ochla.

Obszar miasta sprzed połączenia określany jest jako Stare Miasto.

W centrum miasta znajduje się deptak, pośród którego rosną dwa szpalery lip. Deptak ograniczony jest od północy ul. Bohaterów Westerplatte oraz al. Wojska Polskiego, od zachodu ul. Reja, a od południa ul. Jedności.
Znajdują się tam ratusz, teatr, filharmonia, muzeum a także bary i restauracje.

KOMUNIKACJA MIEJSKA I MIĘDZYMIASTOWA

Na północ od centrum przy ul. Dworcowej znajdują się dworzec kolejowy Zielona Góra Główna, dworzec autobusowy (PKS) oraz centrum przesiadkowe.

Z dworca kolejowego odjeżdżają pociągi osobowe i pospieszne.
Na południe w kierunku Żar, Żagania, Zgorzelca.
Na północ do Rzepina, Kostrzyna, Gorzowa Wielkopolskiego, Szczecina i Poznania.
Natomiast na południowy wschód w stronę Nowej Soli, Głogowa, Legnicy i Wrocławia.

W pobliżu dworca kolejowego umiejscowione jest Centrum Przesiadkowe komunikacji miejskiej. Transport publiczny odbywa się za pomocą autobusów, w dużej części elektrycznych. Większość pojazdów jest przystosowanych do obsługi osób niepełnosprawnych.

Sprzedaż biletów dokonywana jest poprzez automaty biletowe w autobusach.

Na ważniejszych przystankach znajdują się też automaty biletowe oraz elektroniczne tablice z informacjami o godzinach odjazdów.
Autobusy komunikacji miejskiej kursują w obrębie miasta, oraz dojeżdżają do Nowej Soli.

Dworzec PKS znajduje się na zachód od dworca kolejowego, po przeciwnej stronie ul. Dworcowej. Na ścianie budynku umieszczone są bankomaty, w budynku są również kasy biletowe i poczekalnia.

Autobusy PKS, kursują do pobliskich miejscowości m.in. Żary, Krosno Odrzańskie, Gubin, Nowa Sól, ale też na dworzec wjeżdżają autobusy dalekobieżne.

DROGI

Przez miasto z północy na południe, biegnie droga ekspresowa S3.
Na północy od tej drogi, w kierunku zachodnim odchodzi, obwodnica północna miasta, która w pewnym miejscu dzieli się na drogę krajową 32 w kierunku Krosna Odrzańskiego (północny – zachód) oraz 27 w kierunku Żar (południowy – zachód).

Dane z dnia, 16 lipca 2022r. Krzysztof Zapalski