Stacja znajduje się w województwie lubuskim.
Jest położona pomiędzy stacjami Zielona Góra (południowy – zachód), Rzepin (zachód), Gorzów Wielkopolski (północny – zachód) i Poznań (wschód)..
Perony i tory są w osi północny – wschód – południowy – zachód.
Na dworcu znajdują się perony, budynek dworca, przejście podziemne oraz na peronie nr 2 i 2a jest budynek z poczekalnią.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Guzki na linii bezpieczeństwa.
Toaleta jest w budynku z poczekalnią. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Wind brak. Kasy biletowe są na holu dworca.

Na stacji Zbąszynek zatrzymują się pociągi osobowe, pospieszne i ekspresowe.
W okolicy dworca znajduje się parking i, postój taksówek.

Perony

Na stacji mamy wejścia na 3 perony.
Perony są wyspowe i dwukrawędziowe.
Wchodząc schodami na peron nr 2, peron jest szeroki. Po lewej mamy oznaczenie peron nr 2 i tor nr 1, natomiast po prawej oznaczenie peron nr 2a i tor nr 2.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku północno-wschodnim (Poznań):

  • Peron 1, po lewej tor nr 7, po prawej tor nr 5,
  • Peron 2 i 2a,po lewej tor nr 1, po prawej tor nr 2,
  • Peron 3,po lewej tor nr 4, po prawej tor nr 6.

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa.
Perony są wysokie około 80 cm od pgs.

W końcowej części peronów po stronie południowo-zachodniej jest zejście do przejścia podziemnego.
Na peronach 1 i 3 nie ma zadaszenia.
Na tych peronach, słupy, ławki, latarnie i tablice są ustawione w osi peronów.

Na peronie nr 2 i 2a czyli na jednym peronie wyspowym jest budynek z poczekalnią. Zadaszenie na tym peronie jest od schodów do końca tego budynku czyli w połowie długości peronu.
Słupy podtrzymujące zadaszenie na odcinku od schodów do budynku, są przy linii bezpieczeństwa.
Ławki i tablice są w osi peronu.

Budynek z poczekalnią

Na peronie nr 2 i 2a w połowie długości peronu znajduje się budynek. Idąc w stronę północno-wschodnią na końcu budynku są drzwi, którymi wchodzimy do poczekalni.

Wchodząc od strony północnej czyli od peronu nr 2 i krawędzi toru nr 1 z lewej strony mamy ścianę a naprzeciwko drzwi którymi wyjdziemy z poczekalni na peron oznaczony 2a, gdzie jest krawędź z torem nr 2.

Stojąc w poczekalni, Obracamy się w prawo i idziemy wzdłuż ściany, która jest z naszej prawej strony. Z lewej strony jest kilka rzędów siedzeń. Jeśli pójdziemy do końca poczekalni dojdziemy do drzwi, gdzie jest toaleta. Drzwi są na automat i żeby je otworzyć należy wrzucić monetę.

Jeśli wejdziemy do poczekalni od strony południowej czyli od peronu nr 2a i krawędzi toru nr 2 z prawej strony mamy ścianę a naprzeciwko drzwi którymi wyjdziemy z poczekalni na peron oznaczony 2, gdzie jest krawędź z torem nr 1.

Stojąc tyłem do drzwi, Obracamy się w lewo i idziemy przy ścianie z lewej strony. Po prawej mijamy rzędy siedzeń. Chcąc dojść do toalety idziemy do końca poczekalni i gdy dojdziemy do ściany obracamy się w prawo. Idziemy w poprzek poczekalni przy ścianie z lewej strony. Na końcu na tej ścianie będą drzwi do toalety.

Wyjścia z peronu

Na każdym z peronów w końcowej części długości peronu po stronie południowo-zachodniej znajdują się zadaszone, kamienne schody w dół. Schody są w kierunku południowo-zachodnim. Schodami tymi zejdziemy do przejścia podziemnego.

Przejście podziemne

W przejściu podziemnym nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Przejściem podziemnym przejdziemy z jednej na drugą stronę dworca.
Stojąc tyłem do schodów prowadzących na peron nr 3, obracamy się w prawo i idziemy na północ. Po drodze z prawej miniemy schody na peron nr 2 i 2a, a następnie na peron nr 1 i dojdziemy do schodów w górę.
Schodami tymi wejdziemy do holu dworcowego.

Stojąc odwróconym tyłem do schodów prowadzących na peron nr 3, jeśli obrócimy się w lewo dojdziemy do wąskich schodów wyprowadzających nas na południową stronę dworca.
Na tą stronę dworca nie powinno się chodzić, ponieważ jest to wyjście przy torach kolejowych, gdzie jeżdżą pociągi towarowe.

Budynek dworca

W budynku nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Stojąc tyłem do schodów wyprowadzających z przejścia podziemnego przed nami jest mały hol. Naprzeciwko nas są drzwi, którymi wyjdziemy z budynku.
Na ścianie z lewej strony jest kasa biletowa.
Uwaga, na środku holu jest wyspa, gdzie można usiąść, czyli aby wyjść z budynku musimy iść przy jednej ze ścian.

Idąc wzdłuż ściany z lewej strony, czyli przy kasie biletowej, idziemy aż dojdziemy do końca holu. Obracamy się w prawo i idziemy kilka metrów, aż dojdziemy do drzwi, którymi wyjdziemy przed dworzec.
Uwaga, z budynku schodzimy po kilku stopniach.
Z lewej strony w miejscu gdzie kończy się budynek dworca jest miejsce, gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Wchodząc na dworzec

Do budynku dworca wchodzimy po kilku stopniach. Po przejściu przez drzwi obracamy się w prawo i idziemy, aż trafimy na ścianę. Obracamy się w lewo i idziemy przez całą długość holu, po drodze mijając okienko kasowe. Po dojściu do ściany obracamy się kolejny raz w lewo i idziemy, aż po prawej wyczujemy przestrzeń. W tym miejscu są schody w dół prowadzące do przejścia podziemnego.

Przez hol idziemy przy ścianach, ponieważ na środku holu jest wyspa gdzie można usiąść.

Schodzimy schodami i idziemy przejściem podziemnym. Z lewej strony będą wejścia schodami odpowiednio na perony 1, kolejne wejście na peron 2 i 2a, a następne na peron nr 3.
Dalej przejściem nie powinno się chodzić. Wyjście po południowej stronie dworca jest przy torach gdzie jeżdżą pociągi towarowe.

Warto wiedzieć

Na środku holu dworcowego jest wyspa z siedziskami, którą należy obejść chcąc przejść przez hol.
Na południową stronę dworca nie powinno się chodzić. Jest to miejsce przy torach gdzie jeżdżą pociągi towarowe.
Za budynkiem dworca jest miejsce gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
Toalety znajdują się w budynku z poczekalnią na peronie 2 i 2a..

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Kamila Świętonia, Krzysztofa Zapalskiego, Katarzyny Słowik i Artura Forkasiewicza za konsultacje.

Dane z dnia, 3 października 2021r. Artur Słowik