We Wrocławiu komunikacja miejska oparta jest o 2 środki transportu. Tramwaje oraz autobusy. Zadanie przewozowe realizuje Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne z siedzibą przy ulicy Bolesława Prusa 75-79 we Wrocławiu.
telefon informacyjny: 71 321 72 71 / 71 321 72 70. Infolinia czynna w dni robocze w godzinach 07:00 – 21:00.
Mpk Wrocław zatrudnia również pełnomocnika ds. osób z niepełnosprawnością.
Telefon: 71 325 08 11. e-mail: niepelnosprawni@mpk.wroc.pl
Pasażerowie z dysfunkcją wzroku oraz ich przewodnicy nie muszą kupować biletu. Wystarczy, że podczas kontroli przedstawią legitymację osoby niepełnosprawnej lub orzeczenie o stopniu niepełnosprawności.

PRZYSTANKI

Przystanki podzielone są na dwie grupy: zwykłe i na Życzenie (czyli na żądanie). Część z nich ma formę wysepki, przy innych wysiadamy na jezdni. We Wrocławiu funkcjonuje indeksowanie przystanków. Na oficjalnej stronie rozkładów jazdy Mpk Wrocław jest to tzw nr Słupka. Czyli Id przystanku..
Przykładowo:
Park Zachodni (w stronę centrum) Słupek: 12404
Park Zachodni (z centrum) Słupek: 120403.
Omawiane rozwiązanie sprawia, że w jednym zespole przystankowym możemy mieć przykładowo dwie identyczne nazwy, a różnicę będzie stanowił indeks. Indeksy widoczne są w aplikacjach służących do sprawdzania rozkładów jazdy. Na wspólnych przystankach autobusy i tramwaje mają oddzielne indeksy, np. Dworzec Nadodrze słupek: 120616 dotyczy autobusów. Natomiast ten sam przystanek Dworzec nadodrze słupek: 20616 dotyczy tramwaju. Pasażerowie oczekują w tym samym miejscu. Uwaga! Id jednego przystanku, który jednocześnie jest autobusowym i tramwajowym nie zawsze różni się tylko początkiem numeru tak jak w tym przykładzie. Czasem są one zupełnie różne.
Na terenie Wrocławia występują przystanki podwójne. To oznacza że w jednym momencie, na niektórych przystankach mogą zatrzymać się dwa pojazdy.
Należy na nich zachować szczególną uważność, ponieważ motorniczy nie ma regulaminowego obowiązku zatrzymania się dwa razy na przystanku. Dobra praktyka Mpk mówi jednak że motorniczy widząc oznakowaną osobę niepełnosprawną, powinien się zatrzymać nawet jeżeli jedzie jako drugi pojazd.
Przystanki nowe lub zmodernizowane posiadają ścieżki prowadzące
Na przystankach znajdują się także elektroniczne tablice informujące o przyjeździe danego pojazdu. Niestety nie są one udźwiękowione.

KOMUNIKATY GŁOSOWE

W pojazdach Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji przy odrobinie szczęścia można usłyszeć 2 rodzaje zapowiedzi: zewnętrzne oraz wewnętrzne.
Komunikaty w środku pojazdów informują pasażerów o:

  1. Przystanku, na którym aktualnie jesteśmy.
  2. Kolejnym przystanku.
  3. Linii, którą się poruszamy oraz jej kierunku.
  4. Wysiadaniu na jezdni.

Uwagi

Należy zachować szczególną ostrożność podczas wysiadania na przystanku Arkady Capitol słupek: 10269. Otrzymujemy komunikat głosowy o tym że wysiadamy na jezdni. Nie zawsze jest to zgodne z prawdą. Ponieważ jest to przystanek podwójny, ale sama wysepka ma długość jednego tramwaju. Co skutkuje tym że jeżeli przyjedziemy tramwajem nr 1 nie wysiądziemy na jezdni a na wysepce.

AUTOBUSY

Flota mpk składa się z autobusów niskopodłogowych. Pojazdy te wyposażone są w system informacji pasażerskiej, Są klimatyzowane, aby otworzyć drzwi należy nacisnąć przycisk, który wewnątrz znajduje się na poręczach blisko drzwi, a na zewnątrz na burcie pojazdu.

TRAMWAJE

Po Wrocławiu kursuje kilka typów wagonów tramwajowych. 33 procent z nich jest wysokopodłogowych. Istnieją też wagony z podłogą mieszaną, wówczas przy przemieszczaniu się po pojeździe należy zwrócić uwagę na schody.

Rozkłady Jazdy

We Wrocławiu rozkłady jazdy podzielone są na 3 grupy: dni robocze, soboty oraz niedziele i święta. Są publikowane na https://www.wroclaw.pl/rozklady-jazdy
Wrocławska komunikacja miejska posiada swoją aplikację iMPK dostępną na systemy android/iOS służy ona przede wszystkim do pokazywania aktualnej pozycji danego pojazdów. Niestety ta funkcja jest niedostępna. Natomiast aplikacja może nam posłużyć jako informacja o aktualnych utrudnieniach/zmianach w komunikacji miejskiej. Takie alerty możemy również znaleźć na stronie facebookowej spółki.

LINIE TRAMWAJOWE

Po mieście kursują linie tramwajowe od 0 do 33.
Linie okresowe (uruchamiane w przypadku remontów) są oznaczone numerami 70. np Linia awaryjna za 1 będzie oznaczona numerem 71)
W okresie świąt listopadowych, albo podczas wydarzeń sportowych uruchamiane są linie specjalne. Są One oznaczone literami. (E: Święta, T: Wydarzenia sportowe.)
Uwaga. Tramwaje z numeracją 24 i 14 to tak naprawdę ta sama linia ale jeżdżąca w przeciwnych kierunkach. Podobnie jest z linią okólną czyli 0P I OL (Linia zero prawa oraz lewa).
Po Wrocławiu nie kursują tramwaje w nocy.

LINIE AUTOBUSOWE

Linie autobusowe we Wrocławiu możemy podzielić na:
Linie dzienne normalne z numeracją od 100 do 151.
Autobusy dzienne pospieszne, które oznaczone są literami. (A, C, D, K, N.)
Autobusy dzienne szczytowe: (315, 319, 345.)
Autobusy dzienne podmiejskie: (602, 607,612.)
Autobusy strefowe, które objęte są numeracją między 903 a 958.
Autobusy nocne z numeracją między 240 a 259.
Dodatkowe linie specjalne. (Autobusy uruchamiane okresowo np w przypadku remontów), są oznaczone numeracją 700 np jeżeli autobus obejmuje część nieaktywnej trasy tramwajowej za linię 33 otrzyma numerację 733.