Wisła to miasto położone w województwie Śląskim, w powiecie Cieszyńskim. Sąsiaduje od północy z Ustroniem i Brenną, od zachodu przez granicę państwa z Czechami, od południa z Istebną. Na wschód są położone miejscowości Lipowa, Radziechowy Wieprz i Milówka, natomiast na północnym-wschodzie graniczy ze Szczyrkiem.

Wisła jest otoczona niemal ze wszystkich stron górami. Jedynie od północy, czyli przez Ustroń wjeżdżamy samochodem lub pociągiem wzdłuż doliny rzeki Wisły.

Dzielnice i większe osiedla

Na północy miasta mamy dzielnicę Obłaziec, gdzie jest przystanek kolejowy o nazwie Wisła Obłaziec.
Na południowym – zachodzie Obłaziec graniczy z Jawornikiem, gdzie jest Hotel Stok, a na południe z Centrum. W Centrum mamy dworzec kolejowy Wisła Uzdrowisko, dworzec autobusowy (PKS), Rynek, deptak wzdłuż rzeki Wisły oraz Park Kopczyńskiego.

Na wschód od centrum są osiedla Buki oraz Jarzębiata, gdzie jest duża baza noclegowa.

Na południe od centrum znajduje się Dziechcinka, gdzie jest przystanek kolejowy Wisła Dziechcinka oraz główne rondo miasta. Na zachód od Dziechcinki jest Jużyków i Kopydło. Na Kopydle jest przystanek kolejowy o nazwie Wisła Kopydło. Dziechcinka od południa graniczy z dzielnicą Głębce, gdzie mamy końcową stację linii kolejowej, Wisła Głębce.

Na wschód od Dziechcinki leży Nowa Osada, gdzie znajduje się zapora.
Na wschód od Nowej Osady znajduje się Malinka, ze skocznią narciarską. Malinka od południa graniczy z Czarnym. W tej dzielnicy łączą się wody czarnej i białej Wisełki.

Przez miejscowość płynie rzeka Wisła, która dzieli miasto na dwie części. Na prawym brzegu znajdują się Czarne, Malinka Nowa Osada, Jarzębiata oraz Buki, natomiast na lewym brzegu są Głębce, Kopydło, Dziechcinka, Centrum i Obłaziec.

Drogi

Od północy biegnie droga, którą wjeżdżamy od strony Skoczowa i Ustronia. Droga się przeplata z rzeką. Pierwszy most na Wiśle jest w Obłaźcu, następny przy wjeździe do Centrum.
Przed tym mostem w prawo, czyli na zachód odchodzi droga do Jawornika, a na lewo czyli na wschód na Buki.

W centrum, odchodzi droga na wschód. Jest to ul. Olimpijska, którą przejedziemy most na Wiśle i dojedziemy do ośrodka sportowego „Start”, a dalej w kierunku Jarzębiatej, gdzie jest duża baza noclegowa.

Po minięciu centrum dojeżdżamy do ronda w Dziechcince. Na południe pojedziemy w stronę Głębców i dalej do Istebnej, a skręcając w lewo czyli na wschód i za mostem w prawo dojedziemy do Nowej Osady, Malinki i Czarnego. Wyjeżdżając tą drogą z Wisły, dojedziemy przez Przełęcz Salmopolską do Szczyrku.

Komunikacja

Pociągiem do Wisły wjeżdżamy od strony Goleszowa i Ustronia, czyli od północy.
W Wiśle mamy dwie stacje w Centrum – Wisła Uzdrowisko, oraz w Głębcach stację Wisła Głębce. Ta druga jest stacją końcową linii kolejowej. Oznacza to, że tory się na tej stacji kończą.
Oprócz stacji, są też trzy przystanki kolejowe: Obłaziec, Dziechcinka i Kopydło. Warto wiedzieć o tych miejscach, ponieważ schodząc z gór, niektóre szlaki przechodzą blisko nich.

W niewielkiej odległości od stacji Wisła Uzdrowisko jest dworzec autobusowy (PKS), z którego możemy się dostać w różne dzielnice Wisły, a także do pobliskich miejscowości.

Na terenie Wisły rozmieszczona jest duża ilość przystanków autobusowych (PKS). Można porównać je do komunikacji miejskiej, bo odległości między przystankami są nieduże.

Należy pamiętać, że osoby z dysfunkcją wzroku i ich przewodnicy, są zobowiązane do nabycia biletów z ulgą ustawową.

Piesze szlaki turystyczne

Z Obłaźca zielonym szlakiem pójdziemy na Orłową.

Z Jawornika gdzie są pensjonaty i Hotel Stok pójdziemy niebieskim szlakiem na Soszów oraz czarnym na Przełęcz „Beskidek”.

Ze stacji kolejowej w Głębcach, m.in. zielonym szlakiem pójdziemy na Stożek Wielki, czerwonym na Przełęcz Kubalonka, a czarnymi znakami do Nowej Osady.

Z Dziechcinki, żółte lub niebieskie znaki zaprowadzą nas na Stożek Mały, a dalej na Wielki.

Z centrum niebieskim szlakiem pójdziemy na Soszów przez Jawornik, a żółtym na Trzy Kopce Wiślańskie i dalej na Przełęcz Salmopolską.

Z Czarnego niebieskim szlakiem pójdziemy na Baranią Górę, a czarne znaki zaprowadzą nas do schroniska na Polanie Przysłop.

Z Nowej osady, zielonym szlakiem dojdziemy na Przełęcz Kubalonka, a w drugą stronę zielone znaki zaprowadzą nas na Smerekowiec.
Żółtym szlakiem pójdziemy na Zielony Kopiec, natomiast czarny szlak, zaprowadzi nas do dworca kolejowego w Głębcach.

Dane z dnia, 10 marca 2022 r. Artur Słowik