Stacja znajduje się na początku linii Warszawskiej Kolei Dojazdowej i graniczy ze stacją Warszawa Centralna. Jest położona w dzielnicy śródmieście Warszawy.
Peron i tor są w osi Wschód koniec linii – zachód Warszawa Ochota.
Stacja jest poniżej poziomu ulic.
W sąsiedztwie dworca znajdują się przystanki komunikacji miejskiej autobusy i tramwaje.

Na dworcu znajduje się peron, wyjście z holem kasowym oraz klatka schodowa.
Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronie i w tunelu. Toalet nie ma. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Kasy znajdują się w holu kasowym przy tunelu i są czynne w godzinach od 5 do 21.
Na Stacji Warszawa Śródmieście WKD rozpoczynają i kończą bieg pociągi osobowe WKD.

Peron

Na stacji mamy peron boczny jednokrawędziowy.
Stojąc zwróconym w kierunku zachodnim, po prawej stronie znajduje się tor, a po lewej ściana, ciągnąca się przez całą długość peronu.
Na peronie są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki na linii bezpieczeństwa. Peron jest niski i jest długi.
Przy ścianie co kilka metrów znajdują się ławki i gabloty z rozkładem jazdy. Peron jest zadaszony na całej długości.
Na obu końcach peronu znajdują się wyjścia.

Wzdłuż peronu są dwa miejsca, gdzie zatrzymują się pociągi. Pierwsze bliżej klatki schodowej, tu jest miejsce dla wysiadających, natomiast schodząc górką na peron czyli od strony wschodniej znajduje się miejsce dla wsiadających.
W połowie peronu, blisko krawędzi peronowej znajduje się metalowa konstrukcja z semaforem, na którą trzeba uważać.

Na Stacji Warszawa Śródmieście WKD zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę, patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Wyjścia z peronu

Z peronu możemy wyjść na dwa sposoby. Klatką schodową w pobliżu Placu Starynkiewicza, albo pochylnią w stronę dworca Warszawa Centralna oraz Ronda Czterdziestolatka.

Klatka schodowa

Od strony zachodniej na końcu peronu znajduje się klatka schodowa, którą schodami do góry wyjdziemy na Aleje Jerozolimskie w pobliżu przystanku Plac Starynkiewicza. Po wyjściu schodami na górę, skręcamy w lewo i wychodzimy na chodnik. Teraz kierujemy się w prawo i za około 80 m będzie skrzyżowanie gdzie są przystanki autobusowe i tramwajowe Plac Starynkiewicza.

Wyjście pochylnią

Idąc peronem w kierunku wschodnim, na jego końcu trafimy na pochylnię w górę, którą wejdziemy do przejścia podziemnego. Na pochylni nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.,
W przejściu jest ścieżka prowadząca. Idąc przejściem na wschód, po lewej stronie miniemy hol kasowy, następnie korytarz w lewo ze ścierzką prowadzącą, którym dojdziemy do galerii zachodniej dworca Centralnego. |W korytarzu tym sąschody w górę.

Nie skręcając w lewo tylko idąc dalej prosto, dojdziemy do przejścia podziemnego, pod rondem Czterdziestolatka. Przed przejściem pod tym rondem ścieżka prowadząca skręca w lewo i dochodzimy do pola uwagi, na którym w lewo (na godz. 10) są schody w górę prowadzące do al. Jana Pawła II. Idąc prosto (północ), dojdziemy do kilku stopni w górę, tu jest kolejne wejście do galerii zachodniej dworca Centralnego. Natomiast skręcając w ścieżkę po ukosie w prawo (na godz.2) i po kilku metrach skręcając w prawo, dojdziemy do stopni w dół. Po zejściu z nich będziemy w północno-zachodnim narożniku przejścia podziemnego pod Rondem Czterdziestolatka.

Skręcając lekko w lewo i idąc pod rondem na wschód, wzdłuż ściany po lewej stronie, dojdziemy do Dworca Centralnego w Warszawie. Po drodze z lewej strony miniemy dwie pary schodów w górę, które prowadzą na przystanki tramwajowe.

Na końcu ściany trafimy na kilka stopni w górę (narożnik północno-wschodni. Stopnie te są po skosie. Tu jest wejście do galerii południowej dworca Centralnego.

Hol kasowy

Po wyjściu pochylnią do góry wchodzimy do przejścia podziemnego. Za kilka metrów po lewej stronie znajdziemy wnękę w kształcie kwadratu. Wchodząc w nią po lewej stronie znajdują się kasy biletowe.

Wchodząc na dworzec

Do stacji Warszawa śródmieście WKD możemy wejść na trzy sposoby.

Od przejścia podziemnego

Wchodząc schodami w narożniku północno-zachodnim, przejścia podziemnego pod Rondem Czterdziestolatka idziemy prosto, na pierwszym polu uwagi skręcamy w lewo. Uwaga z tego pola na wprost odchodzi ścieżka prowadząca do ściany. Skręcając w lewo dojdziemy do pola uwagi ze ścieżkami odchodzącymi po skosie. Aby dojść do dworca WKD, należy skręcić w pierwszą ścieżkę w lewo(na godz. 10). Po przejściu kilku metrów skręcamy w prawo (zachód), idąc prosto dojdziemy do pochylni, którą zejdziemy na peron.. Po drodze z prawej strony miniemy korytarz prowadzący z galerii zachodniej dworca Centralnego i hol kasowy. Będąc na peronie po prawej stronie będziemy mieli tor.

Od galerii zachodniej

Stojąc na południowym końcu galerii zachodniej, tyłem do peronów, gdzie korytarze odchodzą w prawo i lewo, tak jak ścieżka prowadząca. Skręcamy w prawą stronę, a następnie w lewo. Idziemy przed siebie, po kilku metrach będą schody w dół. Za schodami idziemy prosto i dochodzimy do korytarza, którym skręcając w prawą stronę dojdziemy do peronu.

Klatką schodową

Schodząc klatką schodową od strony pl. Starynkiewicza, wchodzimy na peron od strony zachodniej i aby dojść do miejsca, gdzie się wsiada do pociągu, musimy przejść prawie całą długość peronu. Tor mamy po lewej stronie.

Warto wiedzieć

Uwaga przy wsiadaniu i wysiadaniu na niski peron.
Na Stacji Warszawa Śródmieście WKD zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę, patrząc w kierunku jazdy pociągu.
W połowie długości peronu, blisko krawędzi peronowej znajduje się metalowa konstrukcja z semaforem.
Przyjeżdżając na stację przeważnie będziemy wysiadali w miejscu dla wysiadających, Jeśli pociąg przejedzie zwrotnicę to oznacza, że przyjechał w miejsce dla wsiadających, czyli będziemy na końcu peronu po stronie wschodniej.
Należy pamiętać, że bilety zakupione w kasie kasujemy na pokładzie pociągu w kasownikach, które są zamontowane blisko drzwi.
Dworzec jest zamknięty w godzinach 1 do 4 w nocy. Przed pochylnią jest rozciągnięty łańcuch.

Podziękowania

Serdecznie dziękuję Bożenie Słowik, Lucynie Zaleskiej i Tomaszowi Bieleckiemu za konsultację i wizję lokalną.

Dane z dnia, 23 października 2022r. Artur Słowik