Stacja, przystanek osobowy znajduje się w województwie mazowieckim.
Jest położona pomiędzy stacjami Warszawa Śródmieście (zachód) i Warszawa Stadion (wschód).
Stacja, przystanek osobowy znajduje się na moście kolejowym.
Perony i tory są w osi wschód-zachód.
Na dworcu znajdują się perony, hol dworca, i tunel.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Wind brak. Kasy biletowe są w holu dworca.
Na przystanku Warszawa Powiśle zatrzymują się pociągi osobowe KM i SKM Warszawa.

Perony

Na przystanku mamy 2 perony boczne jednokrawędziowe.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku wschodnim (Warszawa Wschodnia)

  • Peron 1, po lewej tor nr 3
  • Peron 2, po prawej tor nr 4

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki na linii bezpieczeństwa.
Perony są bardzo wysokie mają około 80 cm od pgs.
Peron 1 jest lustrzanym odbiciem peronu 2. Idąc po peronie po jednej stronie mamy tor, a po drugiej metalowy płot.

Na całej długości peronu co około 25m są 4 betonowe zadaszenia z ławkami.
Słupy, filary i tablice są ustawione przy płocie.
Na obu końcach peronu są schody, którymi wyjdziemy z peronu.

Wysiadając na przystanku osobowym Warszawa Powiśle, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Pociągi w kierunku Warszawy Śródmieście odjeżdżają z peronu nr 2, natomiast pociągi w kierunku Warszawy Wschodniej z peronu nr 1.

Wyjścia z peronu

Na obu końcach peronu są schody wyprowadzające nas z peronów. Po stronie wschodniej mamy schody w dół, którymi zejdziemy do tunelu. Idąc tunelem wyjdziemy przy ul. Kruczkowskiego W okolicę przystanku autobusowego Warszawa Powiśle.

Na zachodnim końcu peronu są zabudowane kamienne schody w górę. Tymi schodami wyjdziemy na parking przy ul. Smolnej oraz w pobliżu przystanku autobusowego przy Al. Jerozolimskich.

Na parkingu pomiędzy zejściami jest mały hol dworca. Stojąc tyłem do schodów prowadzących na peron nr 1 obracamy się w prawo i po minięciu schodów obracamy się w prawo. Idziemy kilka metrów i dochodzimy do drzwi prowadzących na hol dworca.

Stojąc tyłem do schodów prowadzących na peron nr 2, obracamy się w lewo i po minięciu schodów obracamy się w lewo. Idziemy kilka kroków i trafiamy na drzwi do holu dworca.

Tunel

Do tunelu schodzimy schodami, które znajdują się na końcu peronu po stronie wschodniej.
W tunelu nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Schodząc schodami z peronu nr 2 jesteśmy w tunelu, Z lewej i przed nami jest ściana. Obracamy się w prawo i idziemy pod torami. Z prawej mijamy wejście na peron nr 1 i trafiamy na schody w dół. Po zejściu ze schodów wychodzimy na chodnik. Skręcamy w lewo i Idziemy chodnikiem równolegle do mostu kolejowego, który jest po lewej stronie.

Po drodze Z lewej strony mijamy bar i dochodzimy do ulicy. Kruczkowskiego.
Przy ulicy jest trawa gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Hol dworca

Na hol dworca wchodzimy przez drzwi. Hol jest bardzo mały i wąski. Na prawej ścianie są kasy biletowe, a po lewej kilka siedzisk.

Wchodząc na dworzec

Na dworzec możemy wejść z dwóch stron. Z dołu od ul. Kruczkowskiego oraz z góry od strony parkingu przy ul. Smolnej.

Od ul. Kruczkowskiego

Stojąc na chodniku tyłem do ul. Kruczkowskiego, z prawej strony mamy wysoki most kolejowy. Z lewej w oddali jest most Poniatowskiego, który rozpoznamy po tym, że słychać duży ruch samochodów i przejeżdżające tramwaje.
Przed nami jest chodnik, którym idziemy na zachód. Z prawej strony mijamy bar i wchodzimy pod zadaszenie. Za barem po prawej są kamienne schody w górę, prowadzące do tunelu.

Wchodzimy schodami i idziemy tunelem prosto. Z lewej strony mijamy schody na peron nr 1. Idziemy pod torami kolejowymi i dochodzimy do końca tunelu, gdzie po lewej są schody prowadzące na peron nr 2.
Będąc na peronie należy dojść w okolicę drugiego zadaszenia od strony zachodniej tu zatrzyma się jakaś część składu pociągu.

Od parkingu przy ul. Smolnej

Stojąc tyłem do parkingu, czyli twarzą zwróconym na wschód, przed nami jest wejście na hol dworca. Z Obu stron mamy zabudowane zejścia na perony. Z lewej strony jest zejście na peron nr 2, a z prawej zejście na peron nr 1.
Na perony schodzimy schodami w dół.
Będąc na peronie należy dojść w okolicę drugiego zadaszenia od strony zachodniej tu zatrzyma się jakaś część składu pociągu.

Warto wiedzieć

Wychodząc z tunelu są schody w dół.
Będąc na peronie należy dojść w okolicę drugiego zadaszenia od strony zachodniej tu zatrzyma się jakaś część składu pociągu.
Wysiadając na przystanku osobowym Warszawa Powiśle, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Przy ul. Kruczkowskiego jest miejsce gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza, Bożeny Słowik i Katarzyny Słowik za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 15 maja 2022r. Artur Słowik