Waga kuchenna Vivienne jest to mówiąca po polsku waga kuchenna dedykowana osobom niewidomym i słabowidzącym.

Vivienne jest prostokątnym urządzeniem o wymiarach: szerokość 14,5 cm, długość: 22 cm i grubości: 2,5 cm przy klawiaturze, niecałe 2,7 cm przy talerzu pomiarowym.
Gdy urządzenie leży przed nami, najbliżej nas znajduje się od lewej strony: duży wyświetlacz, pod nim przycisk wielofunkcyjny, który przytrzymany włącza wagę, a naciskany w trakcie jej użytkowania taruje oraz potwierdza różne funkcje.
Na prawo znajduje się klawiatura numeryczna, taka jak w telefonie. Czyli cztery rzędy po trzy przyciski z jedynką u góry po lewej stronie. Na piątce jest wyczuwalna kropka. Różnica względem telefonu jedynie polega na tym, że na lewo od zera nie ma gwiazdki, a jest minus, natomiast po prawej jest plus zamiast haszu.
Nad wyświetlaczem i klawiaturą znajduje się talerz pomiarowy. Czyli kwadratowa płytka na której kładziemy ważony przedmiot.
Waga jest wykonana z solidnego plastiku. Sama waga waży prawie 600 gram. Jest zasilana dwojako. Po przez 4 paluszki typu 3a, lub zasilacz, który nie jest dołączony do zestawu.
Na lewym boku wagi na wysokości wyświetlacza są trzy porty. Pierwszy od góry to zasilanie, drugi serwisowy a trzeci to wejście na słuchawki, których nie ma w zestawie, ale jest to standardowe złącze 3,5 mm.
Po wyjęciu wagi z pudełka należy pamiętać, że pod talerzem pomiarowym po obu stronach wagi, znajdują się plastikowe blokady w formie listew, które bezwzględnie należy wyjąć, gdyż próba ważenia z nimi, będzie skutkowała niedokładnym ważeniem, a tej informacji nie ma w załączonej instrukcji obsługi. Waga waży do pięciu kilogramów.

opis funkcji

Aby włączyć wagę należy przytrzymać przycisk wielofunkcyjny znajdujący się po lewej stronie pod wyświetlaczem. Przycisk ten jest dobrze wyczuwalny i oznaczony wypukłym kółkiem. Rozlegnie się dźwięk i waga powie, że jest gotowa. Gdy w tym momencie położymy coś na płycie wagi, po chwili gdy waga się ustabilizuje, usłyszymy wagę danego przedmiotu. Gdy na przykład położymy miskę, w której dopiero będziemy ważyć na przykład cukier,, gdy waga zakomunikuje nam wagę samej miski, możemy wcisnąć przycisk wielofunkcyjny krótko, wtedy waga powie: „tara, zero gram”. Od tego momentu możemy zacząć sypać cukier i wtedy usłyszymy wagę samego cukru, a nie cukru wraz z miską.

Przyciski numeryczne

Przyciskami numerycznymi na klawiaturze możemy dostać się do różnych funkcji takich jak: po położeniu czegoś na wadze, naciśnięcie jedynki uaktywnia tryb dodawania wagi. Po zważeniu przedmiotu i naciskaniu po każdym kolejnym ważeniu jedynki, waga jest zapisywana i dodawana do poprzedniej. Naciśnięcie przycisku wielofunkcyjnego po lewej stronie kasuje licznik i taruje wagę.
Klawisz 2 służy do funkcji wagi żądanej. Jego przytrzymanie spowoduje, że waga poinformuje, iż należy położyć przedmiot o wadze referencyjnej. Gdy to zrobimy, waga wypowie wagę tego przedmiotu. Zatwierdzamy przyciskiem wielofunkcyjnym tą wagę, po czym naciskamy krótko dwójkę. Waga zacznie wydawać dźwięk pikania. Wtedy kładziemy na wagę kolejny przedmiot. Gdy jego waga będzie niższa od referencyjnej zapisanej uprzednio, wtedy waga będzie wydawała wysokie dźwięki, tym szybsze im bliżej wagi żądanej będzie obecnie ważony przedmiot. Gdy wagę żądaną przekroczy, wtedy dźwięk zrobi się niższy. Gdy waga obecna będzie równa żądanej, waga o tym poinformuje komunikatem głosowym, oraz zacznie piszczeć ciągle.

Trójka, to jest pomiar docelowy. Przytrzymana trójka dłużej pozwala wpisać z klawiatury wagę, która będzie docelowa. Gdy ją wpiszemy, zatwierdzamy przyciskiem wielofunkcyjnym po lewej stronie. Po czym ponownie wciskamy trójkę krótko i waga komunikatem głosowym oznajmia, że rozpoczyna pomiar docelowy i zaczyna pikać według schematu opisanego powyżej dla wagi referencyjnej. Im bliżej będziemy się znajdować wagi docelowej, tym pikanie będzie szybsze. Gdy wagę docelową osiągniemy, waga o tym poinformuje. Gdy przekroczymy, dźwięk stanie się niski i powolny.

Czwórka naciśnięta krótko wypowiada godzinę, długo pozwala ją nastawić.
Piątka przytrzymana uruchamia menu z nastawianiem czasu, daty i zegara kuchennego.
Szóstka informuje o bieżącej dacie, przytrzymana pozwala ją nastawić.
Siódemka przytrzymana pozwala nastawić zegar kuchenny, naciśnięta krótko go uruchamia.
Ósemka zmienia jednostki pomiędzy ważeniem: wody, mleka, oleju i gramów.
Dziewiątka uruchamia wagę liczbową. Przytrzymana powoduje, że waga prosi o położenie wagi referencyjnej, na przykład kładziemy jednego cukierka. Waga wypowie jego wagę. Naciskamy przycisk wielofunkcyjny i wtedy waga prosi nas o podanie ilości aktualnie znajdujących się na przykład cukierków na płycie. Jeśli to jest jeden, to nic nie wpisujemy, tylko ponownie wciskamy przycisk wielofunkcyjny. Waga domyślnie przyjmie, że to jest właśnie jeden. Wtedy zdejmujemy naszego przykładowego cukierka. Wciskamy krótko dziewiątkę. Waga powie, że waga liczbowa aktywna. Wtedy kładziemy cały woreczek tych samych cukierków, a waga nam powie ile tych cukierków w tym woreczku jest. Należy pamiętać, że to działa, jeśli waga każdego cukierka jest taka sama, jak pierwszego referencyjnego.

Przycisk minus i plus, które znajdują się po obu stronach zera służą do pogłaśniania i przyciszania mowy, wybierania opcji w menu czy ustawiania godziny i daty. Każdą nastawioną wartość zawsze potwierdzamy przyciskiem wielofunkcyjnym.
Zero natomiast powtarza ostatni pomiar.

uwagi końcowe

Waga jest dokładna i solidnie wykonana. Nic w niej nie skrzypi, nie trzeszczy. Przyciski mają twardy skok i nie sposób ich przypadkowo nacisnąć. Załączona instrukcja jest dobrze napisana, choć zapomniano w niej napisać o konieczności wyjęcia blokad transportowych umieszczonych pod płytą wagi. Komunikaty głosowe są wyraźne i dobrze słyszalne, a regulacja głośności potrafi je naprawdę mocno podkręcić. Cena niestety jest spora, bo wacha się od 750 do prawie tysiąca złotych, zależnie od firmy sprzedającej i kursu euro.

Opis z dnia, 24 listopada 2020r. Grzegorz Kania