Villa Orchidea
ul. Polna 7
78 – 132 Grzybowo k/Kołobrzegu
www.villaorchidea.pl

Lokalizacja

Villa Orchidea znajduje się w Grzybowie, które jest oddalone około 5 km na zachód od Kołobrzegu.
Jest położona przy ul. Polnej w niewielkiej odległości od ul. Zielonej.
Brama na posesję znajduje się na południe od rogu ulic Polnej i Wodnej.

Plaża nad morzem znajduje się w odległości około 800 m.
Przystanek autobusowy (PKS) o nazwie Oś. Bałtyk jest w odległości około 150 m. Przystanek autobusowy (MPK) o nazwie Nadmorska przy Zielonej jest w odległości około 350 m.
Przy ul. Nadmorskiej, do której jest około 300 m znajdują się sklepy, pzzeria, lokale gastronomiczne i handlowe oraz wspomniany przystanek autobusowy (MPK Kołobrzeg)..

Na posesji mamy wjazd, parking, budynek, oraz ogród z placem zabaw i altanami przy, których stoją murowane grille.

Wejście na posesję

Stojąc na rogu ulic Polnej i Wodnej, odwróconym twarzą na zachód, (ul. Wodna po prawej), odwracamy się w lewo i idziemy kilka kroków po utwardzonym terenie. Dochodzimy do bramy wjazdowej. Przechodzimy przez bramę i idziemy utwardzoną drogą wysypaną kamieniami. Drogę ograniczają z dwóch stron krawężniki. Droga ma szerokość około 3,5 m. Idziemy na południe około 20 m, trzymając się krawężnika z lewej strony. Po lewej za ogrodzeniem mijamy teren Willi Markas.

Po przejściu około 20 m poczujemy, że krawężnik się kończy. W tym miejscu przed nami jest mały parking dla gości. Idziemy trzy kroki i obracamy się 90 stopni w lewo. Idziemy około 5 m mijając z lewej kubły na śmieci, a z prawej stanowisko parkingowe. Dochodzimy do krawężnika i wchodzimy na wąski chodnik, szerokości około 1 m.

Idziemy ostrożnie po chodniku, ponieważ z obu stron rosną krzewy i kwiaty. Chodnik ma długość około 15m. W połowie długości chodnika, z prawej strony miniemy schodki, jest to wejście do prywatnej części właścicieli.
Po przejściu około 15 m chodnik skręca 45 stopni w prawo. Idziemy kilka kroków i chodnik znowu skręca 45 stopni w prawo. Po przejściu około 3 m z prawej strony wyczujemy schody w górę. Jest to wejście na ganek. Idąc dalej prosto dojdziemy do ogrodu. Uwaga na ganek wchodzimy po trzech stopniach.

Opis budynku

Stojąc na chodniku przed wejściem do obiektu, obracamy się w prawo i wchodzimy po trzech stopniach na mały murowany ganek.

Ganek

Po obu stronach ganku mamy ściany z dużymi otworami, gdzie znajdują się kwiaty. Przy ścianie z lewej strony znajdują się złożone leżaki, które można wypożyczyć na plażę. Przy ścianie z prawej strony jest wolna przestrzeń, także można napotkać tam np. na wózek dziecięcy gości.
W prawym rogu pod ścianą jest metalowy kosz na śmieci z popielniczką.
Idziemy przed siebie kilka kroków i trafiamy na drzwi, którymi wchodzimy do budynku.

Parter

Stojąc na parterze tyłem do drzwi wyjściowych przed nami mamy krótki korytarz. Na ścianie z prawej strony są drzwi pokoju nr 8. Z lewej strony są schody w górę, którymi wchodzimy na piętro. Po minięciu schodów z lewej strony jest metalowy stojak, a za nim drzwi do pomieszczenia służbowego. Robiąc kilka kroków prosto, dojdziemy do drzwi gospodarzy obiektu.

Piętro

Stojąc na parterze tyłem do drzwi wyjściowych, obracamy się w lewo i wchodzimy po schodach na piętro. Najpierw pokonujemy pierwszy bieg schodów, który liczy 9 stopni. Z prawej strony jest poręcz. Uwaga, poręcz kończy się przy 8 stopniu. Stojąc na półpiętrze obracamy się w prawo i pokonujemy jeden stopień w górę. Następnie obracamy się w prawo i wchodzimy drugim biegiem schodów, który liczy 6 stopni.
Na półpiętrze należy trzymać się prawej strony, ponieważ w rogach z lewej stoją stojaki z kwiatami, a na półce ustawione są książki.

Stojąc na piętrze przy barierce, tyłem do schodów, z lewej strony mamy ścianę, a z prawej przestrzeń, do której w prawo prowadzi nas barierka. Idąc przy barierce dojdziemy do dwóch lodówek, gdzie każdy pokój ma wyznaczone półki do swojej dyspozycji. Za lodówkami w prawo jest wejście do kuchni.

Idąc od schodów przy ścianie po lewej stronie, dochodzimy do rogu. Naprzeciwko mamy drzwi pokoju nr 1. Jeśli skręcimy w lewo, idziemy długim korytarzem. Po obu stronach będziemy mijali drzwi do pokoi gości. Z prawej strony kolejno pokój nr2, 3 i 4, natomiast po lewej najpierw drzwi pomieszczenia służbowego, a dalej drzwi do pokoi nr 7, 6 i 5. Na końcu przed nami są drzwi na balkon. Jest to balkon dla gości z pokoju nr 5.

Kuchnia

Kuchnia znajduje się na piętrze. Idąc korytarzem w kierunku schodów dochodzimy do miejsca, gdzie ściana z prawej strony się kończy. Jest to dojście do schodów. Nie skręcamy na schody tylko idziemy prosto. Mijamy z prawej lodówki i wchodzimy do kuchni.
Z lewej strony są kosze do segregacji śmieci, natomiast z prawej półka, gdzie znajdują się sztućce i deski do krojenia. Na najniższej półce leżą worki na śmieci i zapasy papieru toaletowego i ręczników kuchennych. Na samej górze półki stoi kuchenka mikrofalowa oraz stojak z ręcznikiem papierowym.

Naprzeciwko na ścianie od prawej do lewej są meble kuchenne, a przed nami kuchenka gazowa (4 palniki). W szafkach na dole znajdują się garnki, patelnie, miski, tace i różne akcesoria kuchenne jak chochle, łopatki, łyżki, przyrządy do grillowania. W szafkach wiszących nad blatem z lewej strony są różnego rodzaju talerze i miseczki a z prawej strony kubki, szklanki, filiżanki i kieliszki.

Za szafką po prawej jest zlewozmywak. Stojąc przodem do zlewozmywaka z prawej mamy suszarkę na naczynia i obok wcześniej wspomnianą szafkę.

Ogród

Chcąc iść do ogrodu, wychodzimy na ganek. Schodzimy z ganku po trzech stopniach i obracamy się w prawo. Idziemy kilka kroków, aż chodnik się skończy. Teraz po trawie idziemy 5 kroków. Z prawej strony są kwiaty.
Uwaga, po przejściu 5 kroków dochodzimy do boku ścianki wspinaczkowej dla dzieci. Stoimy przed trójkątem, którego boki schodzą po ukosach w prawo i lewo.
Lokalizujemy bok z prawej strony i stajemy w ten sposób, aby bok ścianki był z naszej lewej strony.
Teraz kierujemy się na godz. 11. Idziemy po trawie około 5, 6 kroków, aż trafimy na siatkę. Jest to siatka okalająca trampolinę. Trampolinę omijamy z lewej strony.

Przechodząc koło trampoliny z lewej strony pod murem jest huśtawka ogrodowa. Gdy miniemy trampolinę idąc prosto, z prawej przy ścianie budynku jest druga huśtawka ogrodowa, natomiast z lewej jest drewniana altana. Idąc dalej wzdłuż ogrodu miniemy drzewo z lewej strony i za nim po lewej jest altana nr 2.

Altany są drewniane, a w każdej z nich znajduje się duży drewniany stół, wzdłuż którego są drewniane ławki do siedzenia. Na szczytach stołu są duże drewniane krzesła.

Stojąc przodem do altany nr 1 z lewej jej strony jest murowany grill, natomiast przy altanie nr 2, grill jest po prawej stronie.

Po minięciu altan z prawej strony są stopnie na prywatny taras właścicieli obiektu, a przed nami dwa duże świerki. Za świerkami jest parking.

Na wschodniej ścianie ogrodu jest plac zabaw dla dzieci. Stojąc przed placem zabaw, odwróconym twarzą na wschód z lewej mamy ściankę wspinaczkową, obok niej z prawej huśtawkę i po prawej stronie huśtawki drewniany domek.

Wyjście z obiektu

Wychodząc z pokoi nr 2, 3 i 4 na korytarzu skręcamy w lewo, natomiast wychodząc z pokoi nr 5, 6 i 7 skręcamy w prawo. Idziemy wzdłuż ściany z prawej strony. Dochodzimy do jej końca i skręcamy w prawo, gdzie schody biegną w dół.
Wychodząc z pokoju nr 1 idziemy prosto kilka kroków i dochodzimy do schodów.

Po schodach schodzimy trzymając się lewej strony ponieważ jest tu poręcz, a na półpiętrze ominiemy stojaki z kwiatami. Schodzimy po 6 schodach i jesteśmy na półpiętrze. Obracamy się w lewo. Uwaga, tu schodzimy z jednego stopnia. Teraz obracamy się o 90 stopni w lewo i schodzimy z kolejnego biegu schodów, który liczy 9 stopni. Z lewej strony jest poręcz ale należy pamiętać, że poręcz zaczyna się po zejściu z pierwszego stopnia.
Po zejściu ze schodów obracamy się w prawo i dochodzimy do drzwi wyjściowych.

Wychodząc z pokoju nr 8, obracamy się w lewo, mijamy z prawej schody w górę i dochodzimy do drzwi wejściowych.

Po wyjściu na ganek idziemy kilka kroków i schodzimy z trzech stopni na wąski chodnik (około 1 m szerokości). Teraz obracamy się w lewo i idziemy około 3 m. Chodnik skręca 45 stopni w lewo. Idziemy kilka kroków i skręcamy tak jak chodnik kolejny raz 45 stopni w lewo. Teraz idziemy na zachód. Budynek jest po naszej lewej stronie. Uwaga, po chodniku idziemy ostrożnie, bo po obu stronach są kwiaty. Po drodze z lewej miniemy schody, w połowie długości chodnika. Jest to wejście prywatne do domu gospodarzy. Po przejściu 15 m chodnik się kończy i schodzimy na utwardzoną nawierzchnię wysypaną kamieniami. Idziemy dalej prosto, mijając z lewej stanowisko parkingowe, a z prawej kubły na śmieci.
Teraz skręcamy w prawo i idziemy na północ po utwardzonej, wysypanej kamieniami drodze. Po obu stronach mamy krawężniki. Trzymamy się krawężnika z prawej strony. Po przejściu około 20 m, dochodzimy do bramy. Po przejściu przez bramę idziemy kilka kroków przed siebie, aż wejdziemy na betonową płytę. Przed nami jest ul. Wodna, a w prawo ul. Polna.
Idąc w prawo po betonowych płytach dojdziemy do ul. Zielonej.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Bożeny Słowik i Marka Grzegorzewskiego za konsultacje, wizję lokalną i korektę tekstu.

Opis z dnia, 27 sierpnia 2021 r. Artur Słowik