Poruszając się po mieście lub w dużym budynku czasami jest ciężko osobie niewidomej trafić prosto w drzwi tego konkretnego budynku np. Urzędu czy na schody prowadzące do przejścia podziemnego. Wtedy z pomocą przychodzi znacznik Totupoint.

Co to jest Totupoint

Totupoint jest to system udźwiękowienia przestrzeni publicznej poprzez tzw. znaczniki. Znacznik wyglądem przypomina niewielkie pudełko z głośnikiem. Jest on zamontowany centralnie nad wejściem do budynku, czy przy zejściu do tunelu dworcowego, wejściu do przychodni, urzędu, sklepu itp. Może ułatwiać odnalezienie makiet dedykowanych osobą z dysfunkcją wzroku. Umożliwia znalezienie konkretnego miejsca w bardzo łatwy i efektywny sposób, jego zastosowanie jest bardzo szerokie. Działanie znacznika Totupoint bazuje na najważniejszym zmyśle niewidomych czyli na słuchu. W dużym uproszczeniu można powiedzieć, że znacznik Totupoint przywołuje osobę niewidomą głosem, podobnie jak osoba która stanęłaby w drzwiach i wołała: „Tutaj, tutaj”. Głos ten można dowolnie personalizować pod własne potrzeby w aplikacji, ustawiać jego głośność, zasięg działania, można dowolną ilość razy wznowić komunikat ze znacznika itp.
Totupoint możemy m.in. spotkać w dużych budynkach, co nam pomoże w poruszaniu się np. po Urzędzie czy szpitalu. Dzięki znacznikowi uzyskamy informacje np. jakie numery pokoi są w pobliżu, czy jaki wydział znajduje się na danym piętrze lub skrzydle.

Znakowanie przestrzeni publicznej znacznikami TOTUPOINT jest łatwe i ekonomiczne a jednocześnie maksymalnie niezawodne i funkcjonalne. Zastosowanie najnowocześniejszej technologii bezprzewodowej komunikacji krótkiego zasięgu sprawiło, że system znaczników TOTUPOINT to najlepszy sposób rozpowszechniania informacji miejscowej, turystycznej, komercyjnej itp. Jednocześnie sprawia, że publiczna przestrzeń staje się bardziej bezpieczna i przyjazna dla osób z niepełnosprawnościami, szczególnie z dysfunkcją narządu wzroku.

Jak to działa

Korzystanie z systemu jest bezpłatne , nie wymaga połączenia z siecią internetową.
Z systemu można korzystać za pomocą smartfonu lub tabletu wyposażonego w interfejs BLE (Bluetooth Low Energy 4.0).

Na smartfonie lub tablecie instalujemy aplikację Totupoint. Aplikacja pracuje na systemie IOS oraz Android. Aplikacja jest bezpłatna.

Idąc przez miasto lub poruszając się po budynku, gdzie znajdują się znaczniki Totupoint musimy mieć włączony Bluetooth Low. Gdy zbliżymy się do znacznika, ten poinformuje nas głosowo w jakim miejscu się znajdujemy i co jest w pobliżu. Wskaże drogę do drzwi budynku lub schodów.

Na smartfonie lub tablecie możemy wejść w opcje aplikacji i przeczytać rozszerzoną informację o miejscu, w którym się znajdujemy. Możemy również przed wizytą w danym miejscu zapoznać się w zaciszu domowym z takim opisem na stronie internetowej systemu lub w samej aplikacji.

Więcej informacji na temat znaczników Totupoint można przeczytać na stronie producenta pod adresem:
http://www.totupoint.pl/strona.php?nazwa=podstawy
Na stronie znajdziemy też listę miast i miejsc, w których Totupoint jest zainstalowany. Jest również kanał na You Tubie poświęcony systemowi Totupoint, gdzie można posłuchać jak system działa w praktyce. Polecamy tych nagrań odsłuchiwać w słuchawkach, ponieważ są to nagrania bineuralne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Jana Szustera za konsultacje.

Źródło
http://www.totupoint.pl/strona.php?nazwa=podstawy

Pobierz Totupoint z App Store.
Pobierz Totupoint z Google Play.

Opis z dnia, 18 marca 2021 r. Dorota Ziental i Artur Słowik