Uwaga, remont stacji, stan faktyczny może różnić się od opisanego.

Stacja znajduje się w województwie pomorskim.
Jest położona na południu Tczewa. Oddalona jest około 30 km na południe od Gdańska i około 15 km na zachód od Malborka.
Perony i tory są w osi Północ- -południe.. W sąsiedztwie dworca znajdują się przystanki komunikacji miejskiej, dworzec autobusowy (PKS), postój Taksówek i parking.
Na dworcu znajdują się perony, zabudowana kładka nad torami i budynek dworca.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Toalety znajdują się przed budynkiem dworca i są czynne całą dobę. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Windy są sprawne. Kasy znajdują się w holu dworca i są czynne całą dobę. Na dworcu możemy skorzystać z punktów usługowo-handlowych oraz baru.
Na Stacji Tczew zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii.

Perony

Na stacji mamy 4 perony. Perony od 2 do 4 są wyspowe i dwukrawędziowe. Peron 1 boczny jest jednokrawędziowy i przy nim jest budynek dworca.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku Północnym:

  • Peron 1, po prawej tor 10
  • Peron 2, po lewej tor 8, po prawej 6
  • peron 3, po lewej tor 2, po prawej 1
  • peron 4, po lewej tor 5, po prawej 7

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki na linii bezpieczeństwa.
Perony są wysokie 76 cm od pgs.

Perony 2 do 4 są podobne do siebie. Na tych peronach zadaszenie znajduje się w połowie peronu, natomiast słupy, filary ławki i tablice są ustawione w osi peronu.

Na peronie nr 1 słupy i tablice znajdują się po lewej stronie peronu, a tor po prawej, jeśli idziemy w kierunku północnym. Zadaszenia brak.

Z każdego z peronów możemy wyjść schodami w górę na zabudowaną kładkę. Schody te znajdują się pod koniec peronów po stronie południowej. Omijając schody i idąc pod kładkę dojdziemy do windy, którą dostaniemy się na górę.

Pociągi w kierunku Trójmiasta oraz Chojnic odjeżdżają w stronę północną, pozostałe pociągi w stronę południową.
Pociągi w kierunku Chojnic przeważnie odjeżdżają z peronu nr 4.

Wyjścia z peronu

Z peronów wychodzimy schodami w górę lub wyjeżdżamy windą na zabudowaną kładkę. Kładka ta łączy wszystkie perony z budynkiem dworca. Wchodząc na kładkę windy są przed nami. Ze schodów skręcamy w prawo czyli na zachód. Idąc prosto dojdziemy do holu dworca. Uwaga pod koniec kładki jest kilka stopni w dół.
Z peronu nr 1 oprócz wyjścia na kładkę możemy wyjść bezpośrednio na ulicę, gdzie znajdują się przystanki. Należy zlokalizować budynek dworca i iść wzdłuż niego w stronę północną. Gdy budynek się skończy skręcamy w lewo i dojdziemy do chodnika.

Kładka nad torami

Na kładce nie ma oznaczeń dla osób niewidomych. Idąc kładką od peronu 4 w kierunku dworca po prawej stronie będziemy mijali schody w dół na perony a po lewej windy.
Pod koniec zabudowanej kładki będą schody w dół. Po pokonaniu tych stopni po prawej stronie są drzwi, za którymi są schody w dół. Jest to zejście na peron nr 1. Omijając drzwi i idąc prosto wchodzimy na hol dworca.

Budynek dworca

Budynek dworca jest na zachód od peronów.
W budynku nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Wchodząc z kładki do holu głównego naprzeciw nas są drzwi, którymi wyjdziemy z budynku dworca. Idąc na wprost na prawej ścianie będziemy mijali punkty usługowo-handlowe. Na ścianie lewej znajdują się kasy biletowe. Uwaga kolejka do kas jest wyznaczona taśmami.

Po wyjściu z budynku dworca znajdujemy się na szerokim moście. Na wprost nas jest Galeria. Pod mostem biegnie ulica, przy której są przystanki autobusowe oraz postój taksówek. Żeby dostać się do tej ulicy należy po wyjściu z dworca kierować się na godzinę 2 lub skręcić w prawo i iść, aż trafimy na drzwi. Jest to wejście do toalety. Przy tych drzwiach skręcamy w lewo i idziemy kilka metrów. Po prawej stronie będą schody w dół, którymi zejdziemy do ulicy.

Wchodząc na dworzec

Stojąc przed drzwiami do holu głównego, po lewej stronie mamy toalety, żeby do nich dojść musimy obrócić się w lewo (północ) i przejść wzdłuż budynku, aż trafimy na drzwi.
Wchodząc do budynku dworca idziemy przed siebie. Po prawej stronie będziemy mieli kasy biletowe, natomiast po prawej punkty usługowo-handlowe. Po przejściu holu wchodzimy w korytarz (zabudowana kładka). Po lewej stronie są schody, którymi zejdziemy na perony, kolejno 1, 2, 3 i 4. Naprzeciwko schodów czyli z naszej prawej strony są windy, którymi zjedziemy na perony.

Warto wiedzieć

Na holu głównym kolejka do kas biletowych jest wyznaczona taśmami.
Schody z kładki prowadzące na peron nr1 są za drzwiami.
Na kładce pomiędzy peronem 1 a 2 jest kilka stopni w górę.
Na holu dworca znajdują się bar, salonik prasowy i piekarnia.
Najbliższe sklepy znajdują się w galerii handlowej, do której dojdziemy idąc cały czas prosto po wyjściu z holu dworcowego na zewnątrz.
Toalety znajdują się przed budynkiem dworca, aby do nich dojść należy po wyjściu przed budynek dworcowy skręcić w prawo.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Michała Stępnia, Kamila Świętonia, Artura Forkasiewicza, Doroty Ziental i Lucyny Zaleskiej za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 23 czerwca 2021r. Artur Słowik