Tabliczka i dłutko to przyrządy, za pomocą których możemy pisać alfabetem brajla na kartkach.

Tabliczka

Tabliczka może być wykonana z metalu lub plastiku. Tabliczka jest w kształcie prostokąta, który można otworzyć. Na wierzchu tabliczki są okienka. Jeżeli otworzymy tabliczkę to po lewej stronie będziemy mieli część z okienkami a po drugiej część, na której są wyżłobione wgłębienia.
Na tej części u góry i dołu są wypustki, które będą zapobiegać przesuwaniu kartki w trakcie pisania.

Wyróżniamy dwa rodzaje tabliczek: duże, mniej więcej formatu A4, oraz małe kieszonkowe pozwalające na zapisanie jedynie kilku linijek tekstu.

Dłutko

Dłutko to przyrząd, za pomocą którego możemy pisać poprzez nakłuwanie kartki. Dłutko składa się z drewnianej lub plastikowej główki oraz z metalowego cienkiego końca, który jest lekko zaostrzony.

Sposób użycia

Kładziemy tabliczkę na płaskiej powierzchni (stół lub biurko) okienkami do góry, otwieramy tabliczkę na lewo, tak jak książkę. Na część gdzie są wgłębienia nakładamy brajlowską kartkę i zamykamy od lewej część z okienkami. Wypustki na górze i na dole tabliczki przytrzaskują kartkę dzięki czemu pozostaje ona w tym samym położeniu i nie przesuwa się podczas pisania.

Za pomocą trzymanego w dłoni dłutka nakłuwamy odpowiedni układ punktów pisząc litery w alfabecie brajla. Litery i wszystkie inne znaki wpisujemy od prawej do lewej, gdyż wpisujemy ich lustrzane odbicie. Punkt pierwszy wpisujemy w górnym prawym rogu, punkt trzeci w prawym dolnym rogu i tak dalej. Tekst czytamy później już normalnie, czyli od lewej do prawej wodząc palcami po wypukłych punktach. Czytając punkt pierwszy mamy wtedy już standardowo, czyli w lewym górnym rogu, punkt trzeci w lewym dolnym rogu i tak dalej.

Warto wiedzieć

Za pomocą tabliczki i dłutka powinno się pisać na papierze brajlowskim, ponieważ jest on grubszy i punkty nie zacierają się tak szybko.
Można pisać na kartkach zeszytowych, czy z bloku rysunkowego, ale punkty nie będą trwałe, ponieważ papier ten jest cienki.

Artykuł z dnia, 19 maja 2021 r. Barbara Weller