Idąc Starym Miastem w Krakowie przejdziemy przez Rynek Główny, na którym są Sukiennice, Kościół Mariacki i miejsce spotkań czyli pomnik Adama Mickiewicza. Możemy też przejść pod Okno Papieskie, Pl. Wszystkich Świętych, zobaczyć Teatr Słowackiego. Od Barbakanu traktem królewskim przejdziemy do Wzgórza Wawelskiego.

Opis miejsca

Stare Miasto ma kształt zbliżony do prostokąta, którego dłuższe boki są w osi północ-południe.
Na południu jest Wawel.
Dookoła Starego Miasta mamy Planty, czyli park, którym można obejść Stare Miasto wkoło.
Wzdłuż Plant od zewnętrznej strony biegną ulice.
Na północno-wschodnim rogu Starego Miasta jest skrzyżowanie z przystankiem komunikacji miejskiej o nazwie Teatr Słowackiego. W pobliżu tego miejsca jest Dworzec Kolejowy Kraków Główny.
Od tego skrzyżowania w kierunku zachodnim biegnie ul. Basztowa przy której na południe jest Barbakan, w pobliżu Teatr Słowackiego i Punkt Informacji Turystycznej.
Ulica Basztowa na Starym Kleparzu przechodzi w ul. Dunajewskiego, która w pewnym miejscu skręca na południe i ciągnie się do skrzyżowania przy Bagateli.
Dalej na południe mamy ul. Podwale, która przechodzi w ul. Straszewskiego. Ulica ta tworzy skrzyżowanie z ul. Zwierzyniecką i Franciszkańską, przy Filharmonii i biegnie aż do podnóża Wzgórza Wawelskiego od strony zachodniej, dochodząc do ul. Podzamcze.

Od skrzyżowania przy Teatrze Słowackiego na południe biegnie ul. Westerplatte, czyli po wschodniej stronie Starego Miasta. Ulica ta ciągnie się do skrzyżowania przy Poczcie Głównej. W tym miejscu przechodzi w ul. Św. Gertrudy, która dochodzi w okolicę Wzgórza Wawelskiego po stronie wschodniej przy ulicach Św. Idziego i Bernardyńskiej.

Pomiędzy skrzyżowaniem przy Filharmonii i skrzyżowaniem w pobliżu Poczty Głównej, a dokładniej z ulicą Św. Gertrudy, biegnie ulica Franciszkańska. Ulica ta ma liczne zakręty i jest w osi wschód zachód.
W połowie tej ulicy jest Pl. Wszystkich Świętych, na którym mamy kościół Dominikanów i kościół Franciszkanów.
Na północ od ul. Franciszkańskiej jest Rynek Główny, natomiast na południe ciągnie się Stare Miasto, gdzie jest Kościół Św. Piotra i Pawła.

Na południu pomiędzy ulicami Straszewskiego (zachód) i Św. Gertrudy (wschód) jest ul. Podzamcze, która przechodzi w ul. Św. Idziego. Przy tych ulicach po południowej stronie jest wejście na Wzgórze Wawelskie.

Z Wawelu możemy zejść po stronie południowej w okolicę ul. Bernardyńskiej. Natomiast po stronie zachodniej przez Smoczą Jamę na Wały Wiślane.

Drogi przez Stare Miasto

Chodząc po Starym Mieście w Krakowie możemy skorzystać z kilku głównym dróg, którymi często się poruszają piesi.

Od Barbakanu idziemy na południe ul. Floriańską, aż dojdziemy do północno-wschodniego rogu Rynku Głównego. Idąc dalej prosto wschodnią ścianą rynku dojdziemy do ul. Grodzkiej, którą idziemy na południe i na jej końcu dojdziemy do ul. Św. Idziego, gdzie będzie Wawel. Po drodze przejdziemy przez Pl. Wszystkich Świętych.

Z południowo-wschodniego rogu Rynku Głównego idąc na zachód przy ścianie południowej, w połowie miniemy ul. Bracką, którą dojdziemy do Okna Papieskiego. Idąc dalej dojdziemy do rogu południowo-zachodniego, gdzie na południe odchodzi ul. Wiślna, którą dojdziemy do skrzyżowania przy Filharmonii.

W połowie długości ściany zachodniej jest ul. Szewska, którą dojdziemy do skrzyżowania przy Bagateli.

Idąc Plantami po stronie wschodniej Starego Miasta wzdłuż ul. Westerplatte i Św. Gertrudy przejdziemy przy Poczcie Głównej, następnie przejdziemy ul. Franciszkańską z torami tramwajowymi. Jeśli skręcimy w tą ulicę i pójdziemy na zachód to dojdziemy do Pl. Wszystkich Świętych.
Idąc dalej Plantami na południe dojdziemy do ul. Św. Idziego. Skręcając w prawo dojdziemy do wejścia na Wawel.

Idąc Plantami zachodnią stroną Starego Miasta wzdłuż ul. Podwale i Straszewskiego przejdziemy przez skrzyżowanie przy Filharmonii i dojdziemy do ul. Podzamcze. Skręcamy w lewo na wschód i dojdziemy do wejścia na Wawel.

Więcej dróg w Krakowie opisane jest w innych artykułach.

Komunikacja miejska

Dookoła Plant możemy się przemieszczać środkami komunikacji miejskiej autobusami i tramwajami. Jedynie ul. Franciszkańską jeżdżą tramwaje, które mają przystanek na Pl. Wszystkich Świętych. Z tego przystanku jest bardzo blisko do Rynku Głównego, idąc na północ ul. Grodzką.

Oto przystanki, które są w pobliżu Starego Miasta

Teatr Słowackiego – przystanek w pobliżu dworca kolejowego Kraków Główny
Stary Kleparz,
Bagatela,
Filharmonia,
Poczta Główna,
Plac Wszystkich Świętych,
Świętej Gertrudy – przystanek w pobliżu Wawelu.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Bożeny Słowik, Lucyny Zaleskiej i Krzysztofa Musiorskiego za konsultacje i wizję lokalną.

Opis z dnia, 27 maja 2021 r. Artur Słowik