W życiu codziennym osoby niewidome często znajdują się w sytuacji, gdzie przydałby się ktoś „z okiem”. Szukając konkretnej przyprawy, chcąc ustawić temperaturę w piekarniku, obsłużyć sprzęt z guzikami/na dotyk czy ustawić pralkę.

Poniżej przedstawiamy kilka sposobów na ułatwienie sobie życia poprzez oznakowanie konkretnych miejsc, rzeczy czy przycisków.
Oczywiście w niektórych sytuacjach przy oznaczaniu wskazana jest pomoc osoby widzącej.

Folia samoprzylepna

Kupujemy w sklepie folię samoprzylepną, ewentualnie może być wycinanka samoprzylepna, ale na papierze kropki się szybciej ścierają i napisy są nietrwałe. Za pomocą Tabliczki i dłutka lub maszyny brajlowskiej opisujemy produkt, który chcemy oznaczyć. Możemy opisać sobie przyprawy np. Papryka słodka, pieprz czarny, kminek itd.
Nożyczkami wycinamy napis i przyklejamy na opakowanie konkretnej przyprawy.
W ten sposób możemy opisać sobie dużo rzeczy i w momencie, gdy będziemy czegoś potrzebowali, nie będziemy zależni od innych osób.
Przyklejając napis na opakowaniu, folią taką możemy opisać również płyty CD,., kisiel, budyń i inne artykuły spożywcze takie jak kawa, herbata z opisem smaku itp.
W ten sposób można również zaznaczyć sobie włącznik i wyłącznik światła, naklejając napis wł. Lub wył. Albo on i of.
Jeśli w Waszym bloku winda nie jest opisana brajlem fabrycznie, za porozumieniem, również można samemu zrobić potrzebne napisy i przykleić na wysokości przycisków.

Lakier do paznokci

Lakierem do malowania paznokci możemy oznaczyć miejsca, które są małe np. na pokrętle regulującym temperaturę piekarnika, na pralce konkretny program, czy na pokrętle przy kaloryferze.

Musimy poprosić osobę widzącą, aby zrobiła nam kropkę czy kreskę tym lakierem w miejscu, które pozwoli nam zorientować się przy obsłudze konkretnego urządzenia. Na pralce można oznaczyć programy, których często używamy np. wirowanie czy pranie delikatnych tkanin.

Na pokrętle piekarnika osoba widząca może nam pomóc oznaczyć temperatury, których najczęściej używamy np. zaznaczając kropką lakieru 180 stopni, a drugą kropką 200 stopni.

Na pokrętle przy kaloryferze również możemy oznaczyć kropkami miejsca 2 i 3, Przekręcając pokrętło będziemy wyczuwali konkretne ustawienie termostatu.

Farba puchnąca

Farbę puchnącą możemy stosować na miejscach, które się nie grzeją. Możemy oznaczyć sobie np. przyciski, które są dotykowe, a nie są wyczuwalne.
Prosimy osobę widzącą o obrysowanie farbą obwódki takiego przycisku. Gdy farba wyschnie, przycisk jest wyczuwalny palcem.

Naklejki

W sklepie z artykułami biurowymi jest duży wybór naklejek, od małych przez średnie do dużych oraz naklejki płaskie i wypukłe. Możemy kupić kwiatki, warzywa, owoce czy naklejki z różnymi kształtami figur geometrycznych.
Według własnego pomysłu kupujemy dane naklejki i za ich pomocą znaczymy sobie konkretny przedmiot np. mając dwa czy trzy identyczne słoiczki z przyprawami, naklejamy na słoiczek trzy różne naklejki.

Naklejki z kodami QR

Dla osób obsługujących smartfony ciekawym rozwiązaniem jest aplikacja QR Voice Sticker.
Jest płatna, ale niedroga – kilka lub kilkanaście złotych. Zakupując aplikację, musimy wykupić również naklejki – komplet składa się z kilku arkuszy formatu A4, które po zakupie zostaną nam przesłane pocztą. można je także pobrać za darmo, ale wtedy trzeba je samemu wydrukować, wyciąć i nakleić, więc raczej prostszym rozwiązaniem jest ich zakup – koszt około 20 zł.
Na przedmiot, który chcemy opisać, naklejamy naklejkę z kodem i skanujemy aplikacją. Słyszymy niski brzęczący dźwięk i komunikat, że kod nie został rozpoznany, oznacza to, że nie została mu przypisana nazwa. Można ją nadać, wpisując ręcznie lub poprzez komunikat głosowy. Trzeba znaleźć przycisk edycji, podać nazwę, może być to dłuższa informacja np. nazwa produktu i sposób przyrządzenia, wartości odżywcze itp. Następnie zakańczamy edycję przyciskiem ok. Po ponownym zeskanowaniu kodu, usłyszymy łagodne krótkie piknięcie i zostanie odtworzona nasza informacja.
Zdarza się, że mamy problem z zeskanowaniem kodu, może to oznaczać, że w pomieszczeniu jest zbyt ciemno. Wtedy szukamy przycisku lampa błyskowa zgaszona, po jego kliknięciu, włączymy lampę i problem powinien zniknąć.

Naszywki

W wielu sklepach z pasmanterią można dostać, podobnie jak w przypadku naklejek, różne małe filcowe ozdoby jak kwiatki, serduszka itp. Czasami są to takie same ozdoby, ale różnią się np. grubością lub nieznacznie wielkością. Za ich pomocą osoba widząca może nam oznaczyć, naszywając od wewnętrznej strony, skarpetki lub inną bieliznę czy ubrania. Bywa że kupujemy wielopaki skarpetek, które są w dotyku identyczne, jednak różnią się kolorem. Ciężko jest znaleźć zestaw, w którym kilka par byłoby w jednym kolorze. Wtedy możemy np. kolor biały zostawić bez oznaczenia, a na czarnych naszyć od wewnętrznej strony nitką w tym samym kolorze, co skarpetka, np. na wysokości ściągacza, kwiatek czy np. listek, oczywiście na obu skarpetkach z jednej pary. Na niebieskich dla odmiany można naszyć serduszko itd. Dzięki czemu mamy gwarancję, że nie nałożymy dwóch innych kolorystycznie skarpetek
Podobnie możemy oznaczyć pozostałe części garderoby lub ręczniki składające się na jeden komplet. Można to zrobić , przyszywając ozdobę np. na metkę.

Opis z dnia, 25 kwietnia 2021 r. Monika Czerczak i Artur Słowik