Skrzyżowanie przy Galerii Łódzkiej wygląda w następujący sposób. Ze wschodu na zachód biegnie ul. Piłsudzkiego, natomiast z południa na północ jest ul. Sienkiewicza. Galeria Łódzka stoi w południowo-wschodnim rogu skrzyżowania. Na wschodniej części skrzyżowania są przystanki tramwajowe, a na północno – wschodnim rogu skrzyżowania znajduje się kościół Jezuitów.
Hotele są na zachód od skrzyżowania po południowej stronie ul. Piłsudzkiego.
Na skrzyżowaniu jest sygnalizacja świetlna i dźwiękowa.

Stojąc odwróconym twarzą na północ przy ul. Sienkiewicza, ulica z naszej prawej strony, idziemy do przodu na północ. Po prawej mamy przejście dla pieszych.

Jeśli chcemy dojść do galerii lub na przystanki tramwajowe to obracamy się w prawo i przechodzimy przez ul. Sienkiewicza.
Po przejściu ulicy idziemy kilka kroków przed siebie. Chcąc iść do galerii kierujemy się lekko w prawo na godz. 1. Przechodzimy kilka metrów i trafiamy na drzwi, które otwieramy manualnie. Drzwiami tymi wchodzimy do galerii Łódzkiej. Z lewej strony, przed drzwiami, stoi rzeźba bohatera bajki „Ferdynand Wspaniały”.

Nie idąc do galerii, tylko na przystanek tramwajowy,, po przejściu ul. Sienkiewicza, robimy kilka kroków przed siebie. Obracamy się o 90 stopni w lewo i dochodzimy do ul. Piłsudzkiego. Na zielonym świetle przechodzimy przez szeroki pas jezdni i stajemy na chodniku. Przed nami są tory tramwajowe.

Jeśli chcemy jechać w kierunku Łodzi Fabrycznej, Widzewa, obracamy się w prawo i idziemy chodnikiem kilkanaście metrów, aż dojdziemy do wiaty przystankowej. W tym miejscu należy oczekiwać na tramwaj.

Jeśli chcemy jechać w kierunku Piotrkowska Centrum, Atlas Areny czy Łodzi Kaliskiej, przechodzimy przez dwa tory tramwajowe, obracamy się w prawo i idziemy chodnikiem kilka metrów. W tym miejscu należy oczekiwać na tramwaj.

Jeśli nie pójdziemy na przystanki tramwajowe, tylko po przejściu torów, przejdziemy kolejny pas jezdni, będziemy na północno wschodnim rogu skrzyżowania. Idąc chodnikiem na północ z lewej miniemy przejście dla pieszych. Następnie dojdziemy do przystanku autobusowego, a po przejściu kolejnych około 15m. z lewej będzie przejście dla pieszych bez sygnalizacji świetlnej.

Naprzeciw przejścia z prawej stoi Kościół Jezuitów. Chcąc iść do kościoła, obracamy się w prawo i idziemy około 20m, aż dojdziemy do schodów w górę. Po pokonaniu schodów mamy drzwi prowadzące do świątyni. .

Stojąc na północno – wschodnim rogu skrzyżowania i nie idąc w kierunku kościoła, ale obracając się w lewo, dochodzimy do przejścia dla pieszych. Przechodzimy ul. Sienkiewicza na drugą stronę. Stojąc na chodniku przed nami jest budynek gdzie jest apteka.

Jeśli w tym miejscu obrócimy się w lewo, dojdziemy do przejścia dla pieszych przez ul. Piłsudzkiego. Przechodzimy przez szeroki pas jezdni, dwa tory tramwajowe i kolejny pas jezdni. Jesteśmy w punkcie wyjścia, na południowo – zachodnim rogu skrzyżowania.

Przyjeżdżając tramwajem ze wschodu czyli od strony Łodzi Fabrycznej lub Widzewa, po wyjściu z tramwaju obracamy się w lewo i idziemy w kierunku jazdy, aż dojdziemy do przejścia dla pieszych.

Jeśli obrócimy się w prawo i przejdziemy ulicę pójdziemy w kierunku kościoła, natomiast gdy obrócimy się w prawo i przejdziemy dwa tory tramwajowe oraz ulicę będziemy na południowo – wschodnim rogu skrzyżowania w pobliżu wejścia do galerii.

Przyjeżdżając tramwajem od zachodu, czyli od Łodzi Kaliskiej czy Piotrkowska Centrum, po wyjściu z pojazdu obracamy się w prawo i idziemy na zachód, aż dojdziemy do przejścia dla pieszych.

Chcąc iść w kierunku kościoła obracamy się w prawo i przechodzimy dwa tory tramwajowe oraz ulicę, natomiast jeśli obrócimy się w lewo i przejdziemy ulicę dojdziemy na południowo – wschodni róg skrzyżowania.

Stojąc na południowo – wschodnim rogu skrzyżowania, obróconym twarzą na zachód, po prawej mamy ul. Piłsudzkiego, a za nami na godz. 7 dojście do Galerii. Robimy kilka kroków i dochodzimy do przejścia dla pieszych.
Przechodzimy przez ul. Sienkiewicza i idziemy dalej chodnikiem na zachód, w kierunku ul. Piotrkowskiej. W pewnym miejscu chodnik lekko skręca w lewo. Idziemy tym chodnikiem i dochodzimy do hotelu Nowotel, a po przejściu około 30m, dojdziemy do hotelu Ibis. Na końcu tego budynku jest sklep Żabka.

Serdeczne podziękowania dla Katarzyny Słowik oraz Karola Olejnika za konsultację i wizję lokalną.

Dane z dnia, 19 lutego 2022 r. Artur Słowik