Aplikacja obsługiwana w języku polskim, bezpłatna.

Co to jest Seeing Assistant Home

Seeing Assistant Home jest kombajnem instalowanym na urządzenia z systemem iOS oraz Android będącym dużą pomocą dla osoby niewidomej w przestrzeni domu i nie tylko.

Aplikacja posiada kilka funkcji, najbardziej użyteczne z nich to:
A. Skanuj kod.
B. Wykryj światło.
C. Wykryj tekst.
D. Skanuj NFC.
E. Rozpoznaj kolor.

Jak to działa

A. Funkcja Skanuj kod w łatwy sposób pozwala zapoznać się z produktem z jakim niewidomy użytkownik ma do czynienia, o ile ten produkt posiada tzw. kod kreskowy.
Wystarczy otworzyć funkcję skanowania kodu, wówczas usłyszymy charakterystyczne, miarowe pikanie, które informuje użytkownika, że aplikacja szuka kodu.
Jeśli skanowany produkt jest owalny jak np. butelka czy słoik, warto powoli obracać tym produktem trzymając telefon kilkanaście centymetrów nad nim.
Jeśli kod nie zostanie rozpoznany należy sprawdzić czy lampa błyskowa jest włączona, w tym celu wystarczy potrząsnąć urządzeniem, co włączy lub wyłączy lampę.

W momencie rozpoznania kodu telefon zawibruje, po czym automatycznie aplikacja wyświetla nam wyniki z internetu informujące o danym produkcie, co już pozwala się zorientować czy np. skanowana torebka papierowa zawiera rozmaryn czy suszoną bazylię.
Jeśli chcemy otrzymać więcej szczegółów dotyczących danego produktu wystarczy kliknąć w wybrany link spośród wyświetlonych.
B. Funkcja Wykryj światło bardzo szybko pozwala niewidomemu użytkownikowi stwierdzić czy w pomieszczeniu jest zapalone światło. W celu użycia tej funkcji wystarczy w nią kliknąć, po czym użytkownik usłyszy dźwięk o różnej tonacji. Im dźwięk wyższy, tym źródło światła większe. W momencie, gdy słyszymy jednostajny, niski dźwięk, to znak, że w pomieszczeniu brak źródeł światła.

Funkcja ta całkiem dobrze radzi sobie nawet z tak znikomym światłem jak np. to emitowane przez włączoną pralkę, aby jednak zweryfikować czy pralka jest włączona czy też nie, należy zgasić światło w łazience. Jeśli w łazience jest jakiekolwiek okno, to funkcja w tym przypadku niestety nie zadziała poprawnie.
C. Funkcja Wykryj tekst w swoim działaniu jest równie prosta jak pozostałe, wystarczy ją kliknąć i trzymać telefon kilkanaście centymetrów od tekstu. Odczyt nie jest idealny, ani płynny, ale zazwyczaj szybko pozwala się zorientować czy mamy do czynienia np. z ulotką reklamową czy też z informacją o planowanym wyłączeniu wody na naszym osiedlu.
Funkcję tą można wykorzystać, gdy nie udało nam się rozpoznać produktu za pomocą skanowania kodu.

D. Funkcja Skanuj NFC pozwala na odczytanie informacji zawartej w specjalnej nalepce. Podobnie jak kody QR, nalepki NFC pozwalają zapisać w sobie tekst, który można odczytać i wyświetlić na telefonie. Różnica jest w tym, że o ile kody QR rozpoznaje kamera aparatu, o tyle z NFC odczytuje się treści za pomocą fal radiowych. W praktyce nalepki NFC mogą być zatopione w tworzywie i przez to są bardzo trwałe. Odczytuje się je zbliżając telefon na kilka centymetrów od nalepki.

Znakomitym przykładem zastosowania zarówno kodów QR jak i nalepek NFC są wagony Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, w których miejsca siedzące numerowane są tabliczkami mającymi wyraźne, kontrastowe i wyczuwalne dotykiem cyfry arabskie, cyfry w alfabecie Braille’a, kod QR oraz zatopioną nalepkę NFC.

E. Funkcja Rozpoznaj kolor jest najmniej użyteczna, ponieważ niestety pomimo coraz lepszych aparatów fotograficznych w naszych smartfonach nadal są one zbyt mało precyzyjne aby z powodzeniem dało się je wykorzystywać do tej funkcji. O ile jeszcze dany przedmiot czy tkanina ma kolor jednolity, to aplikacja w miarę dobrze kolor rozpozna, niestety schody zaczynają się w momencie, gdy kolorów jest więcej i dodatkowo występują wzorki.

Ufać tym odczytom specjalnie nie można, ale orientacyjnie jeśli potrzebujemy wiedzieć czy coś jest jasne czy ciemne, to taką informację przy dobrym oświetleniu, najlepiej dziennym uda nam się uzyskać.
Z rozpoznawaniem kolorów wciąż najlepiej radzą sobie zewnętrzne urządzenia zwane detektorami kolorów.

Aplikacja posiada także możliwość zapisywania rozpoznawanych kodów, a także lupę.

Pobierz Seeing Assistant Home z App Store.
Pobierz Seeing Assistant Home z Google Play.

Autor: Dorota Ziental, 28 maja 2021 r.