Stacja znajduje się w województwie świętokrzyskim.
Jest położona pomiędzy stacjami Ostrowiec Świętokrzyski (północny zachód), Tarnobrzeg (południowy zachód) i Stalowa Wola Rozwadów (wschód)..
Perony i tory są w osi północ-południe.
Na dworcu znajdują się perony, budynek dworca i przejście przez tory.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Toaleta jest nieczynna. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Wind brak. Kasy biletowe są nieczynne Na stacji Sandomierz zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne.
W okolicy dworca znajduje się parking, sklep spożywczy, punkty gastronomiczne oraz przystanki komunikacji miejskiej.

Perony

Na stacji mamy 2 perony, z których są odprawiani podróżni oraz peron przechodni, przy którym jest budynek dworca.
Perony są wyspowe i dwukrawędziowe.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku północnym (Ostrowiec Świętokrzyski):

  • Peron 1, po lewej tor nr 3, po prawej tor nr 1,
  • Peron 2, po lewej tor nr 2, po prawej tor nr 4.

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa.
Perony są niskie około 30 cm od pgs.
W końcowej części peronów po stronie południowej jest zejście do przejścia przez tory.

Na każdym z peronów w 1/4 długości peronu od strony wejścia na peron jest wiata przystankowa.
rozkłady, latarnie i tablice są ustawione w osi peronów, natomiast słupy trakcyjne są blisko linii bezpieczeństwa.
Uwaga, na północnym końcu peronu nie ma żadnego zabezpieczenia i można spaść z peronu.

Wyjścia z peronu

Na każdym z peronów po stronie południowej jest chodnik, którym dojdziemy do przejścia przez tory.

Przejście przez tory

Aby wyjść z peronów musimy kierować się na południe. Na końcach peronów jest chodnik, prowadzący do przejścia przez tory. Przejście jest w poziomie szyn. Na przejściu tym nie ma szlabanów ani sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.

Schodząc z peronu nr 2 idziemy chodnikiem, który z obu stron jest ogrodzony metalowym płotem. Trzymamy się prawej strony. Gdy płot się kończy obracamy się o 180 stopni w prawo i idziemy, aż do momentu gdy trafimy na płot, który skręca w lewo. Obracamy się w lewo i przechodzimy dwa tory. Wchodzimy na chodnik, który też jest ogrodzony płotem. Skręcamy w lewo i idziemy, aż płot po prawej stronie się skończy. Obracamy się w prawą stronę o 180 stopni i idziemy chodnikiem trzymając się lewej strony. Gdy trafimy na przerwę w płocie, obracamy się w lewo i przechodzimy przez tor. Gdybyśmy nie przechodzili przez tor, a poszli dalej, weszlibyśmy na peron nr 1.
Po przejściu przez tor, trafiamy na płot. Skręcamy w lewo i gdy płot się skończy obracamy się o 180 stopni w prawo i idziemy na północ.
Po prawej stronie mamy ogrodzenie, zaś po lewej plac manewrowy. Gdy płot się skończy wchodzimy na szeroki peron przechodni.

Idziemy peronem przechodnim trzymając się lewej strony. Po przejściu około 30m. dojdziemy do budynku dworca. Idziemy wzdłuż tego budynku, aż dojdziemy do zadaszonej wnęki. Jest to wyjście z dworca. Obracamy się w lewo i przechodzimy pod dachem. Uwaga trzymamy się lewej strony idąc przy ścianie, ponieważ z prawej gdy się skończy budynek jest wąski chodnik i schody, które załamują się pod kątem prostym. Po przejściu około 10 m. obracamy się w prawo i schodzimy po kilku stopniach.
Znajdujemy się na chodniku przed dworcem. Za nami i po naszej prawej są schody. Idziemy na północ. Po prawej mamy budynek dworca i schody, a po lewej parking, który jest położony równolegle do ulicy.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na zachód od peronów i jest przy peronie przechodnim.
Budynek dworca jest zamknięty ale jest ważnym punktem orientacyjnym, ponieważ aby wyjść z dworca musimy do niego dojść.

Wchodząc na dworzec

Na perony dostaniemy się przechodząc przez zadaszone przejście między budynkami.
Idąc od parkingu na południe, po lewej stronie będzie budynek dworca, przed którym są schody. Idziemy równolegle do schodów. W pewnym momencie schody załamują się pod kątem prostym i są przed nami. Wchodzimy po kilku stopniach i dochodzimy do ściany. Obracamy się w lewo i idziemy wzdłuż budynku, który jest po naszej prawej stronie. Przechodzimy pod zadaszeniem i gdy budynek się skończy skręcamy w prawo. Idziemy na południe peronem przechodnim wzdłuż ściany budynku. W pewnym momencie budynek się kończy i po prawej mamy plac manewrowy.

Idziemy dalej prosto, aż trafimy na wąski chodnik ogrodzony płotem z lewej strony. Teraz trzymamy się tego płotu. Gdy płot się skończy obracamy się o 180 stopni w lewo i idziemy na północ, aż do końca płotu. Teraz obracamy się w prawo o 90 stopni i przechodzimy przez tor. Po przejściu toru, jeśli chcemy wejść na peron nr 1, obracamy się w lewo i trzymając się płotu z prawej strony idziemy na północ.
W pewnym momencie płot skręca w prawo i po dwóch . w lewo. Idziemy, tak jak płot zakręca. Po przejściu kilku metrów, wchodzimy na peron nr 1. Idziemy, aż do wiaty przystankowej. Tu należy oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.

Jeśli chcemy przejść na peron nr 2, to po przejściu toru skręcamy w prawo i trzymamy się płotu, Gdy ten się skończy obracamy się o 180 stopni w lewo i idziemy do końca płotu. Teraz obracamy się o 90 stopni w prawo i przechodzimy przez dwa tory. Znowu trafiamy na płot. Idziemy chodnikiem trzymając się płotu z lewej strony. Ten w pewnym momencie się kończy. Tu obracamy się o 180 stopni w lewo i idziemy, aż wejdziemy na peron.
Idziemy, aż do wiaty przystankowej. Tu należy oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.

Warto wiedzieć

Perony są niskie.
Na pociąg należy oczekiwać w okolicy wiaty, tu zatrzyma się jakaś część składu.
Przejście między peronami jest w poziomie szyn.
Na przejściu nie ma szlabanów ani sygnalizacji dźwiękowej.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Katarzyny Słowik i Artura Forkasiewicza za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 22 sierpnia 2020r. Artur Słowik