Rynek Dębnicki położony jest w dzielnicy Dębniki miasta Krakowa. Leży pomiędzy mostem Dębnickim, al. Krasińskiego, a Centrum dla Dzieci Niewidomych i Słabowidzących przy ul. Tynieckiej. Ściany rynku tworzą kamienice, a na środku jest plac z punktami handlowymi.
Rynek Dębnicki przypomina kształtem trójkąt, ograniczony ulicami: od północy ul. Tyniecka, od zachodu uliczka jednokierunkowa z przystankiem autobusowym oraz ul. Bałuckiego biegnąca z południowego zachodu na północny wschód („przeciwprostokątna trójkąta”).

Opis miejsca

Idąc od zachodu (od strony Centrum), prawą stroną ul. Tynieckiej, po lewej stronie mamy ulicę, a po prawej kamienice. W pewnym momencie dochodzimy do rogu budynku. Uwaga po prawej stronie są schody w dół. Schody są w kierunku zachodnim. Przed nami kilka kroków jest uliczka jednokierunkowa. W prawo (na południe) odchodzi chodnik. Idąc tym chodnikiem po prawej stronie mamy budynek, do którego są wejścia, natomiast po lewej stronie są trawniki z drzewami. Chodnik ma około 80 m. długości.
Na końcu tego chodnika dochodzimy do ul. Bałuckiego. Budynek i chodnik odchodzi w prawo (południowy – zachód). Idąc w tamtą stronę dojdziemy w okolicę kościoła św. Stanisława Kostki na Dębnikach oraz w pobliże sklepów przy ul. Bałuckiego.
Przechodząc przez ul. Bałuckiego (nie skręcając w prawo), wchodzimy na chodnik po drugiej stronie ulicy. Przed nami jest kamienica. Obracamy się w lewo i idziemy wzdłuż ulicy Bałuckiego (ulica z lewej). Po przejściu kilku metrów mamy róg budynku, a przed nami jest ul. Różana. Na rogu jest cukiernia.
Przechodzimy przez ul. Różaną i idziemy chodnikiem, który w pewnym momencie lekkim łukiem skręca w lewo. Mijamy kiosk i dochodzimy do
budynku, który jest po prawej stronie. W tym budynku na rogu są drzwi do sklepu, a przed nami jest ul. Tyniecka – lewo i ulica Madalińskiego – prawo.
Idąc w prawo wzdłuż ul. Tynieckiej, po pewnym czasie dojdziemy w okolicę ul. Barskiej oraz ul. Powroźniczej.
Stojąc tyłem do drzwi prowadzących do sklepu, przed nami jest przejście przez ul. Bałuckiego.
Przechodząc przez przejście jesteśmy na chodniku, a przed nami jest plac rynku Dębnickiego. Kierując się teraz na godzinę 11, po kilku metrach dojdziemy do sklepu z kwiatami.
Idąc od przejścia chodnikiem lekko w prawo, po paru metrach, gdy dojdziemy do ul. Tynieckiej, skręcamy w lewo wzdłuż ulicy i idziemy na zachód. Po przejściu kilku metrów dojdziemy do przystanku autobusowego. Na tym przystanku zatrzymują się autobusy przyjeżdżające z Tyńca oraz Podgórek Tynieckich i jadące w kierunku Ronda Grunwaldzkiego.
Jeśli za przystankiem skręcimy w lewo i pójdziemy przez plac rynku trafimy na tyły kwiaciarni. Wejście do kwiaciarni jest od strony południowej dlatego musimy budkę obejść.
Idąc od przystanku dalej na zachód wzdłuż ulicy po przejściu koło 15 m dojdziemy do uliczki jednokierunkowej. Jeśli przejdziemy uliczkę będziemy na rogu budynku ze schodami w dół (miejsce wyjścia).
Nie przechodząc przez uliczkę jednokierunkową tylko skręcając w lewo wzdłuż uliczki, po kilku metrach dojdziemy do przystanku autobusowego. Z tego przystanku odjeżdżają autobusy w kierunku Tyńca.
Stojąc na przystanku przodem do uliczki, za sobą mamy budkę z kwiatkami.
Stojąc na rogu budynku gdzie jest wejście do sklepu, po lewej ul. Bałuckiego, idziemy kilka metrów chodnikiem w prawo i dochodzimy do przejścia dla pieszych przez ul. Madalińskiego. Przechodzimy na drugą stronę i stajemy na chodniku przy sklepie ogrodniczym. Obracamy się o 90 stopni w lewo i idąc na zachód, od strony ul. Madalińskiego chodnikiem przy ul. Tynieckiej (ulica z lewej), po prawej stronie mamy kamienice z wejściami do sklepów ogrodniczego, Żabka i Pierogarni oraz do lokali mieszkalnych. Po drugiej stronie ulicy jest plac Rynku Dębnickiego z opisanym wcześniej przystankiem autobusowym od strony Tyńca.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Lucyny Zaleskiej za konsultację i korektę.

Dane z dnia, 20 kwietnia 2020 r.Artur Słowik