Stacja, przystanek osobowy znajduje się w województwie śląskim i leży w dzielnicy Ruda, miasta Ruda Śląska.
Jest położona pomiędzy stacjami Zabrze (zachód) i Katowice (wschód).
Peron i tory są w osi wschód-zachód. Całą długość stacji obejmuje łuk w lewo, patrząc w stronę Zabrza.
Na dworcu znajdują się peron, przejście podziemne oraz budynek dworca.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronie i w przejściu podziemnym. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Wind brak. Kas biletowych nie ma.
Na przystanku Ruda Śląska zatrzymują się pociągi osobowe.
W sąsiedztwie dworca znajduje się parking, restauracja i hotel oraz sklepy Biedronka i Aldi.

Peron

Na stacji mamy peron wyspowy dwukrawędziowy.
Numeracja torów przy peronie stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Zabrze)
Peron 1, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2

Na peronie są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa.
Peron jest wysoki 76 cm od pgs.

Pod koniec peronu po stronie wschodniej jest obustronne zejście do przejścia podziemnego.
Peron jest zadaszony w 1/3 długości po stronie wschodniej w okolicy schodów prowadzących do przejścia podziemnego
Słupy, latarnie, rozkłady oraz ławki zamontowane są w osi peronu.
Dla własnego bezpieczeństwa, zaleca się wsiadanie do pociągu w rejonie zejścia do przejścia podziemnego, szczególnie do pociągów w kierunku Katowic. Tor nr 2 jest po wewnętrznej stronie łuku i drużyna konduktorska ma ograniczoną widoczność.

Wysiadając na przystanku osobowym Ruda Śląska, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Pociągi w kierunku Zabrza i Gliwic odjeżdżają z toru nr 1, natomiast pociągi w kierunku Katowic z toru nr 2.

Wyjście z peronu

Pod koniec peronu po stronie wschodniej mamy obustronne schody w dół prowadzące do przejścia podziemnego.
W przejściu podziemnym jest ścieżka prowadząca.
Po zejściu ze schodów przed nami mamy schody prowadzące na peron, a z jednej strony ścianę. Odwracamy się tyłem do ściany i idziemy prosto, przechodząc pod torem. Po prawej stronie jest ścieżka prowadząca. Dochodzimy do schodów w górę, którymi wchodzimy do małego holu dworcowego.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na południe od peronu po stronie wschodniej.
Stojąc tyłem do schodów prowadzących z przejścia podziemnego, po prawej stronie mamy żaluzję, a za nią przy ścianie stoi ławka. Koniec ławki jest w rogu i w lewą stronę jest ściana z oknami, pod którą stoją ławki. Idąc wzdłuż ściany z oknami na końcu dojdziemy do małego przedsionka, gdzie trafimy na drzwi, którymi wyjdziemy z dworca.

Stojąc tyłem do schodów przy lewej ścianie kierujemy się na godz. 10 i idziemy po ukosie, dochodząc do przedsionka. Teraz lekko skręcamy w lewo i przed nami są drzwi, którymi wyjdziemy przed dworzec.
Uwaga, na środku holu jest filar.
Stojąc przed budynkiem dworca (drzwi za nami), idziemy na wschód, po lewej stronie jest ściana. Gdy ściana się skończy podłoże zmienia się z kostki brukowej na asfaltowe, oznacza to, że jesteśmy na parkingu. Przechodzimy prosto przez parking, aż po prawej stronie trafimy na chodnik. Z prawej strony jest niski murek, a po lewej uliczka dojazdowa do dworca, za którą jest płot i tory kolejowe. Idziemy chodnikiem przed siebie, aż do rogu budynku, w którym jest restauracja.

Wchodząc na dworzec

Stojąc na rogu budynku, w którym jest restauracja, stojąc odwróconym twarzą na zachód, po lewej stronie mamy budynek, a po prawej uliczkę dojazdową do dworca, za którą jest płot i torowisko.
Idziemy prosto wąskim chodnikiem. Gdy chodnik lekko odchodzi w lewo, schodzimy na asfalt i idziemy prosto przez parking, aż dojdziemy do miejsca gdzie asfalt przechodzi w kostkę brukową. W tym miejscu po prawej zaczyna się budynek dworca. Idziemy wzdłuż ściany i po kilku metrach dojdziemy do drzwi. Drzwi ciągniemy do siebie. Po minięciu drzwi jesteśmy w małym przedsionku.

Po 2m. wchodzimy do małego holu dworcowego. Obieramy kierunek w prawo na godz. 1 i po ukosie przechodzimy przez hol dochodząc do schodów. Uwaga na środku holu jest filar.
Schodzimy po schodach do przejścia podziemnego. Po lewej stronie przejścia jest ścieżka prowadząca. Dochodząc do końca przejścia napotkamy na ścieżkę prowadzącą w poprzek, która doprowadzi nas do schodów prowadzących na peron. Schody mamy z obu stron. Po wejściu na peron jesteśmy pod zadaszeniem. W tym miejscu możemy oczekiwać na pociąg.

Warto wiedzieć

Dla własnego bezpieczeństwa, zaleca się wsiadanie do pociągu w rejonie
zejścia do przejścia podziemnego, szczególnie do pociągów w kierunku Katowic. Tor nr 2 jest po wewnętrznej stronie łuku i drużyna konduktorska ma ograniczoną widoczność.
Wysiadając na przystanku osobowym Ruda Śląska, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza za konsultacje.

Dane z dnia, 9 września 2023r. Artur Słowik