Ruda Śląska to miasto położone w województwie Śląskim. Sąsiaduje min. Od północy z Bytomiem, od północnego-zachodu i zachodu z Zabrzem, od południa z Mikołowem oraz od wschodu z Katowicami, Chorzowem i Świętochłowicami.

Dzielnice

Na północy miasta mamy dzielnicę Godula, a na zachód od niej jest Orzegów. Na południe od Goduli jest Chebzie, gdzie mieści się dworzec kolejowy Ruda Chebzie. Na południe od Orzegowa mamy dzielnicę Ruda. Tu znajduje się dworzec kolejowy Ruda Śląska.
Na południe od Rudy i na zachód od Chebzia znajduje się dzielnica Ruda Południowa, która od południa graniczy z Czarnym Lasem. Na wschód od Czarnego Lasu jest dzielnica Nowy Bytom. W tej dzielnicy jest Urząd Miasta.
Na południe od Nowego Bytomia i Czarnego Lasu mamy dzielnicę Wirek, który od zachodu graniczy z Bielszowicami. Na wschód od Wirku jest dzielnica Bykowina, która od południa graniczy z Kochłowicami. Na zachód od Kochłowic i na południe od Wirku oraz Bielszowic jest dzielnica Halemba.

Drogi

Ze wschodu na zachód biegną dwie ważne drogi. Drogowa Trasa Średnicowa (DTŚ) przebiega przez Chebzie oraz Rudę Południową. W tych dzielnicach są zjazdy z DTŚ-ki.
Na południu Rudy mamy autostradę A4, która wiedzie przez Kochłowice, granicę Wirku i Halemby oraz Bielszowice.
Z północy miasta są też dwie drogi. Po stronie wschodniej miasta od granicy Bytomia jest ul. Karola Goduli, którą jedziemy przez Godulę i Chebzie. Za rondem na Chebziu ulica ta przechodzi w ul. Niedurnego, którą przejedziemy przez Nowy Bytom i Wirek, dojeżdżając do Bykowiny.
Jadąc tą drogą cały czas po lewej będziemy mieli tor tramwajowy. Obecnie kursuje tą trasą linia nr 9, relacji Bytom Pl. Sikorskiego – Chorzów Rynek.
Druga główna droga wiedzie od dzielnicy Ruda. Jadąc na południe ul. Wolności dojedziemy do Rudy Południowej. Jadąc dalej ulica ma nazwę 1-go Maja, którą dojedziemy do Halemby, po drodze przejeżdżając przez Czarny Las i Wirek.
Od Chebzia w kierunku zachodnim, równolegle do DTŚ-ki biegnie ul. Zabrzańska, przez Rudę Południową.

Na Rondzie w Chebziu, Rudzie Południowej i Kochłowicach Rynku oraz na Halembie są ważne punkty przesiadkowe w komunikacji miejskiej.