Stacja znajduje się w województwie śląskim, w jednej z dzielnic miasta Ruda Śląska.
Jest położona pomiędzy stacjami Zabrze (zachód) i Katowice (wschód).
Peron i tory są w osi wschód-zachód.
Na dworcu znajdują się peron, przejście podziemne oraz budynek dworca.
Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronie i w przejściu podziemnym. Toaleta znajduje się w budynku dworca i jest czynna w godzinach pracy biblioteki. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Wind brak. Kas biletowych nie ma.
Na stacji Ruda Chebzie zatrzymują się pociągi osobowe.
Na stacji znajduje się kawiarnia oraz „Stacja biblioteka”.
W sąsiedztwie dworca jest parking, postój taksówek i przystanki komunikacji miejskiej. W odległości około 300, 400 m. od dworca jest węzeł przesiadkowy przystanki autobusowe i tramwajowe.
Peron
Na stacji mamy peron wyspowy dwukrawędziowy.
Numeracja torów przy peronie stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Zabrze)
Peron 1, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2
Na peronie są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa.
Peron jest wysoki 76 cm od pgs.
W środkowej części długości peronu jest obustronne zejście do przejścia podziemnego.
Peron jest zadaszony w połowie swojej długości w okolicy schodów prowadzących do przejścia podziemnego
Słupy, latarnie, rozkłady oraz ławki zamontowane są w osi peronu.
Wysiadając na przystanku osobowym Ruda Chebzie, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Pociągi w kierunku Zabrza i Gliwic odjeżdżają z toru nr 1,, natomiast pociągi w kierunku Katowic z toru nr 2.
Wyjście z peronu
W środkowej części długości peronu mamy obustronne schody w dół prowadzące do przejścia podziemnego.
W przejściu podziemnym jest ścieżka prowadząca.
Po zejściu ze schodów przed nami mamy schody prowadzące na peron, a z jednej strony ścianę. Odwracamy się tyłem do ściany i idziemy prosto, przechodząc pod torem, Po ścieżce prowadzącej, aż dochodzimy do schodów w górę. Na końcu schodów są drzwi otwierane manualnie. Za drzwiami jest hol dworcowy.
Budynek dworca
Budynek dworca znajduje się na południe od peronu.
Stojąc w holu dworca, tyłem do drzwi prowadzących do przejścia podziemnego, na prawej ścianie mamy wejście do biblioteki i kawiarni. Idąc wzdłuż tej ściany dojdziemy do toalet. Toalety są czynne w godzinach otwarcia biblioteki.
Natomiast obracając się o 90 stopni w lewo i idąc wzdłuż holu dojdziemy do drzwi wyprowadzających nas przed dworzec. Po drodze mijamy z prawej strony ławki, które stoją na środku holu.
Wychodząc przed dworzec, przed nami jest parking i plac do zawracania.
Jeśli skręcimy w lewo dojdziemy po kilku metrach do muru. Teraz obracamy się w prawo i chodnikiem pójdziemy na wschód wzdłuż ulicy dojazdowej do dworca, dojdziemy w okolicę przystanków przy rondzie w Chebziu. Po drodze będziemy mijali, na samym początku postój taksówek, uwaga po prawej stronie przy ulicy jest znak drogowy. Kilkanaście metrów dalej jest przystanek autobusowy w kierunku Nowego Bytomia i Halemby. Po drugiej stronie ulicy jest też przystanek autobusowy w kierunku Rudy.
Wchodząc na dworzec
Stojąc na chodniku twarzą zwróconym do dworca (zachód), po prawej mamy mur, za którym jest torowisko i peron, natomiast po lewej znak postoju taksówek. Idziemy przed siebie, aż dojdziemy do budynku dworca. Teraz obracamy się w lewo (mur za nami) i po kilku metrach po prawej na ścianie budynku trafimy na drzwi. Drzwiami wchodzimy na dworzec. Idziemy prosto, trzymając się prawej ściany, aż dojdziemy do drzwi. Przechodzimy przez drzwi i schodzimy po schodach do przejścia podziemnego. W przejściu podziemnym idziemy po ścieżce prowadzącej, aż do ściany, gdzie po obu stronach są schody prowadzące na peron. Po wyjściu na górę, możemy przy schodach oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.
Warto wiedzieć
Wysiadając na przystanku osobowym Ruda Chebzie, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Idąc chodnikiem przy murze, należy uważać na drzewa, znaki i słupy.
Z holu dworcowego do przejścia podziemnego wchodzimy przez drzwi.
Toalety znajdują się na holu dworca i są czynne w godzinach otwarcia „Stacji Biblioteka”.
Podziękowania
Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza za konsultacje.
Dane z dnia, 9 września 2023r. Artur Słowik