Rondo Grzegórzeckie jest węzłem komunikacyjnym zarówno tramwajowym jak i autobusowym. Jest to rondo jednopoziomowe posiada sygnalizację świetlną i dźwiękową.

Łączy ono od północy ulicę Powstania Warszawskiego i Rondo Mogilskie, od wschodu Aleję Jana Pawła II i Rondo Czyżyńskie, od południa ulicę Kotlarską w kierunku Zabłocia i Podgórza, od zachodu ulicę Grzegórzecką w kierunku ulicy Starowiślnej.

Węzeł ten posiada ciągi piesze, rowerowe, autobusowe i tramwajowe. Komunikacja miejska zatrzymuje się zawsze po zjeździe z ronda. Bywa tutaj, że przystanki autobusowe i tramwajowe są wspólne. Przejścia dla pieszych zawsze biegną przez dwa pasy jezdni i dwa tory tramwajowe. Jest tutaj automat do sprzedaży biletów, stacja hulajnóg. Na południowo-wschodniej części ronda jest kiosk a na części północno-wschodniej ronda są budki gdzie można kupić szybkie jedzenie.

Z Ronda Grzegórzeckiego jechać można na północ w kierunku Rondo Mogilskie Dworzec Główny Tunel, Krowodrza lub Nowa Huta. Na wschód pojedziemy w kierunku Ronda Czyżyńskiego, Wzgórz Krzesławickich, Mistrzejowic i Placu Centralnego. Na południe pojedziemy w kierunku Małego Płaszowa, dworca Kraków Płaszów lub Osiedla Kurdwanów. Na zachód jedziemy w kierunku Hali Targowej, ulicy Starowiślnej i dalej Mostu Grunwaldzkiego.

Linie tramwajowe i autobusowe na Rondzie Grzegórzeckim

Kierunek północ tramwaj nr 9, 14, 17, 19, 20, 50. Autobus nr 184.
Kierunek wschód, tramwaj nr 1, 14, 22, i autobus linii 125.
Kierunek południe tramwaje linii 9, 20, 50 i linia autobusowa nr 184.
Kierunek zachód tramwaje nr 1, 12, 17,, 19, 22.

Przebieg ścieżek rowerowych jest tutaj zróżnicowany. W większości ronda biegną one po małym obwodzie czyli zawsze po stronie wewnętrznej ronda w stosunku do chodników, którymi się poruszamy. Wyjątkiem jest południowa część ronda, gdzie ścieżka rowerowa biegnie po zewnętrznej stronie ronda, czyli chodnik pieszy znajduje się pomiędzy np. trawnikiem a ścieżką. Trakty rowerowe są zawsze asfaltowe a trakty piesze brukowane.

Dane z dnia, 4 styczeń 2021 r. Wawrzyniec Krupa