Rondo Czyżyńskie leży w granicach dzielnicy Nowa Huta. Leży ono w ciągu Alei Jana Pawła II i łączy dodatkowo ulicę Bieńczycką i Centralną.

Opis miejsca

Na wschód i zachód biegnie Aleja Jana Pawła II, łącząca [[Rondo Mogilskie|Rondo Mogilskie]] z [[Plac Centralny|Placem Centralnym]].
Na północ odchodzi ulica Bieńczycka aż do [[|Rondo Kocmyrzowskie|Ronda Kocmyrzowskiego]].
Na południe odchodzi ulica Centralna i Aleja Pokoju biegnąca aż do [[Rondo Grzegórzeckie|Ronda Grzegórzeckiego]].

Na Rondzie Czyżyńskim głównie przesiadamy się na komunikację tramwajową, choć przystanki autobusowe również występują. Komunikacja autobusowa z Ronda Czyżyńskiego jest dość nieliczna na dzień dzisiejszy. Pod Rondem Czyżyńskim poruszamy się w przejściu podziemnym (tunelu). Ścieżki rowerowe występują nielicznie.

Przejście podziemne – tunel Pod omawianym Rondem znajduje się tunel w kształcie ośmiokąta. Z tunelu wyjść można ośmioma wejściami zaopatrzonymi w schody kamienne i windy. Jest więc osiem wejść do tunelu, siedem wind i jedna pochylnia od strony północno-zachodniej tj. od Alei Jana Pawła II.

W tunelu znajdują się dźwiękowe punkty uwagi informujące o tym, gdzie danym wyjściem można się wydostać. Włączniki tych punktów znajdują się zawsze pomiędzy wyjściem na kamienne schody a windą w tunelu. W tunelu znajduje się też kiosk w wejściu od strony ul. Centralnej – południe.

Kierunki komunikacji miejskiej

Pojazdy komunikacji miejskiej zatrzymują się zawsze po opuszczeniu Ronda.
Z omawianego Ronda poruszać się można tramwajami linii:
1 Wzgórza Krzesławickie – Salwator;
4 Wzgórza Krzesławickie – Bronowice Nowe;
5 Wzgórza Krzesławickie – Krowodrza Górka;
9 Mistrzejowice – Nowy Bieżanów;
10 Pleszów – Bronowice Nowe;
14 Mistrzejowice – Bronowice Nowe;
22 Walcownia – Borek Fałęcki;
52 Os Piastów – Czerwone Maki.

Linia autobusowa 174 Kombinat – Os. Kurdwanów. Są również linie autobusowe z bądź do małego dworca autobusowego Czyżyny – są to linie 103, 113, 222, 232.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Lucyny Zaleskiej za konsultacje.

Dane z dnia, 12 maja 2020 r. Wawrzyniec Krupa