W Polsce w większości pociągów nocnych, w składach wagonowych oprócz wagonów z miejscami do siedzenia są wpinane wagony sypialne oraz z miejscami do leżenia zwane kuszetkami. Chcąc jechać w takim wagonie musimy kupić bilet na przejazd z odpowiednią ulgą, jeśli taka nam przysługuje oraz zrobić dopłatę na leżankę w wagonie sypialnym lub w kuszetce.

Wagon sypialny

W Wagonie sypialnym mamy trzy kategorie podróżowania.
Kategorie różnią się ceną dopłaty od jednej leżanki oraz ilością osób w przedziale.
Kupując bilet zaznaczamy rodzaj przedziału męski lub damski.
W przypadku wykupienia całego przedziału informacja ta nie jest potrzebna.
Podróżując w wagonie sypialnym w cenie biletu dostaniemy gorący napój (kawę lub herbatę), ciastko oraz zafoliowany zestaw higieniczny (ręczniczek i mydełko). W kategorii double i single dodatkowo wodę mineralną oraz kubek.

Rodzaje kategorii i ceny

Kategoria triple – przedział trzymiejscowy, 79 zł/leżanka.
Kategoria double – przedział dwumiejscowy, 159 zł/leżanka.
Kategoria singiel – przedział jednomiejscowy, 299 zł/leżanka.
W przedziale jednomiejscowym obowiązuje bilet na pierwszą klasę.
Wchodząc do przedziału leżanki już są przygotowane do spania czyli zaścielone. Na leżance jest prześcieradło, ubrana w poszewkę kołdra oraz poduszka, pod którą jest mały zagłówek dla osób, które lubią spać mając głowę wyżej.
Stojąc przodem do leżanek, w środkowej części przy krawędzi łóżka jest wyczówalna wnęka. Po prawej stronie tej wnęki jest guzik. Przyciśnięcie go powoduje, podniesienie się dwóch pałąków wychodzących do góry, skręcających w lewą stronę. Pałąki są pod kątem prostym do leżanki. Jest to zabezpieczenie przed spadnięciem z łóżka. Zabezpieczenia te są na środkowym i górnym łóżku.
Zabezpieczenia składamy poprzez naciśnięcie guzika i zchowanie pałąków do wnęki, pchając je w prawo ku dołowi.
Na około pół godziny przed stacją, na której wysiadamy, jesteśmy budzeni przez obsługę wagonu.
Bilety z powrotem dostajemy w czasie pobudki lub chwilę po odjeździe pociągu ze stacji, na której wsiedliśmy.

Wejście do wagonu

Do Wagonu sypialnego wchodzimy przez drzwi, które znajdują się tylko na jednym z końców wagonu. Drzwi otwierają się automatycznie, po naciśnięciu przycisku. Przyciski znajdują się na ścianie wagonu pomiędzy drzwiami a końcem wagonu. Drzwi odsuwają się w przeciwną stronę niż są przyciski.
Pamiętajmy, że zawsze przed drzwiami, na peronie będzie stał ktoś z obsługi wagonu.
Po wejściu do wagonu znajdujemy się na pomoście. Po jednej stronie mamy rozsuwane drzwi na boki, jest to przejście do następnego wagonu. Natomiast po drugiej stronie mamy ścianę i wejście do korytarza, który ciągnie się wzdłuż wagonu.
Z pomostu do korytarza wchodzimy przez drzwi otwierane za pomocą klamki.
Drzwi otwierają się w stronę korytarza.
W Wagonie sypialnym mamy 10 przedziałów dla podróżnych oraz 1 przedział służbowy dla obsługi.
Przez długość korytarza na ścianie z oknami jest zamontowana rurka.
Idąc korytarzem od strony drzwi, którymi wsiadaliśmy do wagonu po lewej stronie będziemy mieli okna z roletami a po prawej przedziały.
Po minięciu drzwi z pomostu do korytarza po prawej stronie mamy drzwi do WC. Naprzeciwko WC nie ma okna. Następny przedział to przedział służbowy. Idąc dalej będą przedziały dla podróżnych. Pierwszy przedział jest oznaczony numerem 10, następnie 9 itd. Numeracja przedziałów i miejsc jest malejąca i wygląda następująco:
Przedział nr 10, miejsca 52, 54, 56,
Przedział nr 9, miejsca 51, 53, 55,
Przedział nr 8, miejsca 42, 44, 46,
Przedział nr 7, miejsca 41, 43, 45,
przedział nr 6, miejsca 32, 34, 36,
Przedział nr 5, miejsca 31, 33, 35,
Przedział nr 4, miejsca 22, 24, 26,
Przedział nr 3, miejsca 21, 23, 25,
Przedział nr 2, miejsca 12, 14, 16,
Przedział nr 1, miejsca 11, 13, 15.
Pamiętajmy, że miejsca z końcówką 1 i 2, to miejsca na dole, z cyfrą 3 i 4, to miejsca na środku, a z końcówką 5 i 6, to miejsca na górze.
Po minięciu przedziału nr 1, są drzwi prowadzące na pomost. Drzwi otwieramy za pomocą klamki, ciągnąc do siebie, czyli w stronę korytarza.
Wychodząc na pomost skręcamy w prawo. Po lewej są drzwi prowadzące do następnego wagonu a po prawej mamy drzwi do WC.
Na tym pomoście nie ma drzwi wyjściowych z wagonu na zewnątrz.
W przedziałach z numerami nieparzystymi leżanki są po lewej stronie, a w przedziałach z numerami parzystymi leżanki są po stronie prawej. Drzwi do przedziałów otwierają się na stronę leżanek.

Przedział w wagonie sypialnym

Do przedziału wchodzimy przez drzwi, które są otwierane za pomocą klamki. Drzwi otwieramy naciskając klamkę i ciągnąc do siebie. Drzwi możemy oprzeć na ścianę dzielącą korytarz z przedziałem, czyli otwierając je o 180 stopni. Drzwi nie są oszklone.
Wchodząc do przedziału po jednej stronie będziemy mieli leżanki, na wprost okno z roletami, a na ścianie przeciwnej do leżanek jest na górze długa półka, Pod półką od strony drzwi jest coś w rodzaju szafy zasuwanej kotarą. W szafie jest pałąk, na którym jest powieszonych kilka wieszaków. Na obu bokach są przykręcone haczyki, na których można powiesić np. kurtkę.
W rogu pod oknem, pod półką jest otwierana szafka. W większości wagonów w tej szafce jest gniazdko. Pod szafką jest narożny blat, który się podnosi w stronę okna. Pod blatem jest umywalka z korkiem do odpływu, Na noc zaleca się zatkać umywalkę korkiem, bo jest ciszej.
Pod umywalką mamy drzwiczki, na których od środka jest kosz na śmieci.
Na wyposażeniu każdego przedziału sypialnego jest drabinka, którą montujemy do rurki przy szafie (pod półką). Drabinka ułatwi nam wejście i zejście na i z górnych leżanek.
Stojąc w przedziale przodem do drzwi po stronie szafy przy drzwiach jest panel sterowania. Na panelu znajdziemy dużą gałkę, którą włączamy i wyłączamy światło. W nowszych wagonach zamiast gałki są przyciski (małe kwadraty).
Pod klamką na drzwiach jest kluczyk oraz rowek na łańcuch. Na noc zaleca się zamykanie przedziału na kluczyk oraz zapięcie łańcucha. Łańcuch znajdziemy przy framudze drzwi od strony klamki, na wysokości kluczyka.

Warto wiedzieć

Wsiadając do wagonu sypialnego warto mieć przygotowany bilet, ponieważ oddajemy go obsłudze wagonu przed wejściem do pociągu.
Do wagonu sypialnego drzwi znajdują się tylko z jednej strony końca wagonu.
Wchodząc do korytarza prowadzącego przez wagon pamiętajmy że najpierw jest WC, przedział służbowy, a następny to przedział nr 10 z miejscami 52 do 56, numeracja przedziałów i miejsc maleje.
Idąc korytarzem warto liczyć okna, każde okno odpowiada jednemu przedziałowi.
Przy drzwiach do WC na korytarzu nie ma okna.
Na pół godzimy przed wysiadaniem będziemy budzeni przez obsługę wagonu.
Drzwi zamykamy na kluczyk oraz łańcuch.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza za korektę tekstu.

Dane z dnia, 25 lutego 2020 r. Artur Słowik