W Polsce w większości pociągów nocnych, w składach wagonowych oprócz wagonów z miejscami do siedzenia są wpinane wagony sypialne oraz z miejscami do leżenia zwane kuszetkami. Chcąc jechać w takim wagonie musimy kupić bilet na przejazd z odpowiednią ulgą, jeśli taka nam przysługuje oraz zrobić dopłatę na leżankę w wagonie sypialnym lub w kuszetce.

Wagon sypialny

W Wagonie sypialnym mamy trzy kategorie podróżowania.
Kategorie różnią się ceną dopłaty od jednej leżanki oraz ilością osób w przedziale.
Kupując bilet zaznaczamy rodzaj przedziału męski lub damski.
W przypadku wykupienia całego przedziału informacja ta nie jest potrzebna.
Podróżując w wagonie sypialnym w cenie biletu dostaniemy gorący napój (kawę lub herbatę), ciastko oraz zafoliowany nawilżony ręcznik W kategorii double i single dodatkowo wodę mineralną oraz kubek.

Rodzaje kategorii i ceny

Kategoria turist – przedział trzymiejscowy, 79 zł/leżanka.
Kategoria double – przedział dwumiejscowy, 159 zł/leżanka.
Kategoria singiel – przedział jednomiejscowy, 299 zł/leżanka.
W przedziale jednomiejscowym obowiązuje bilet na pierwszą klasę.
Wchodząc do przedziału leżanki już są przygotowane do spania czyli zaścielone. Na leżance jest prześcieradło, ubrana w poszewkę kołdra oraz poduszka, pod którą jest mały zagłówek dla osób, które lubią spać mając głowę wyżej.

Na około pół godziny przed stacją, na której wysiadamy, jesteśmy budzeni przez obsługę wagonu.
Bilety z powrotem dostajemy w czasie pobudki lub chwilę po odjeździe pociągu ze stacji, na której wsiedliśmy.

Wejście do wagonu

Do wagonu sypialnego wchodzimy przez drzwi, które znajdują się tylko na jednym z końców wagonu. Drzwi otwierają się automatycznie, po naciśnięciu przycisku. Przyciski znajdują się na ścianie wagonu pomiędzy drzwiami a końcem wagonu. Drzwi odsuwają się w przeciwną stronę niż są przyciski.
Pamiętajmy, że zawsze przed drzwiami, na peronie będzie stał ktoś z obsługi wagonu.

Po wejściu do wagonu znajdujemy się na pomoście. Po jednej stronie mamy rozsuwane drzwi na boki, jest to przejście do następnego wagonu. Natomiast po drugiej stronie mamy ścianę i wejście do korytarza, który ciągnie się wzdłuż wagonu.
Z pomostu do korytarza wchodzimy przez drzwi otwierane automatycznie poprzez naciśnięcie przycisku.

W wagonie sypialnym zmodernizowanym mamy 9 przedziałów dla podróżnych oraz 1 przedział służbowy dla obsługi.
Pierwszy przedział dla podróżnych jest przeznaczony dla osób z dysfunkcją ruchu. Jest w nim więcej miejsca oraz drzwi do tego przedziału otwierają się w bok poprzez przesunięcie ich w lewą stronę.

Przez długość korytarza na ścianie z oknami jest zamontowana rurka.
Idąc korytarzem od strony drzwi, którymi wsiadaliśmy do wagonu po prawej stronie będziemy mieli okna z roletami a po lewej przedziały.
Po minięciu drzwi z pomostu do korytarza po lewej stronie mamy drzwi do WC. Drzwi te otwierają się za pomocą przycisku i odsuwają się w lewą stronę. Jest to toaleta dostosowana dla osób niepełnosprawnych. W toalecie tej jest natrysk. Na obecną chwilę prysznice są nie czynne.

Wchodząc do WC naprzeciwko mamy kabinę prysznicową, żeby skorzystać z toalety czy umywalki kierujemy się w lewo, mijając z prawej kabinę.

Następne drzwi, które też się rozsuwają w lewo są do przedziału przystosowanego dla osób z dysfunkcją ruchu. Przedział ten jest oznaczony nr 1 i są w nim miejsca 11, 13 i 15.
kolejny przedział to przedział służbowy. Idąc dalej będą przedziały dla podróżnych. Pierwszy przedział jest oznaczony numerem 2, następnie 3 itd. Numeracja przedziałów i miejsc jest rosnąca i wygląda następująco:

Przedział nr 1, (dla osób na wózku) miejsca 11, 13, 15.

Przedział nr 2, miejsca 12, 14, 16,

Przedział nr 3, miejsca 21, 23, 25,

Przedział nr 4, miejsca 22, 24, 26,

Przedział nr 5, miejsca 31, 33, 35,

przedział nr 6, miejsca 32, 34, 36,

Przedział nr 7, miejsca 41, 43, 45,

Przedział nr 8, miejsca 42, 44, 46,

Przedział nr 9, miejsca 51, 53, 55,

Pamiętajmy, że miejsca z końcówką 1 i 2, to miejsca na dole, z cyfrą 3 i 4, to miejsca na środku, a z końcówką 5 i 6, to miejsca na górze.

Po minięciu przedziału nr 9, są drzwi prowadzące na pomost. Drzwi otwieramy za pomocą klamki, ciągnąc do siebie, czyli w stronę korytarza.
Wychodząc na pomost skręcamy w lewo. Po prawej są drzwi prowadzące do następnego wagonu a po lewej mamy drzwi do WC.
Na tym pomoście nie ma drzwi wyjściowych z wagonu na zewnątrz.

W przedziałach z numerami nieparzystymi leżanki są po prawej stronie, a w przedziałach z numerami parzystymi leżanki są po stronie lewej. Drzwi do przedziałów otwierają się na stronę leżanek.

Przedział w wagonie sypialnym zmodernizowanym

Do przedziału wchodzimy przez drzwi, które są otwierane za pomocą klamki. Drzwi otwieramy naciskając klamkę i ciągnąc do siebie. Drzwi możemy oprzeć na ścianę dzielącą korytarz z przedziałem, czyli otwierając je o 180 stopni. Drzwi nie są oszklone.
Wyjątkiem są drzwi do przedziału nr 1, który jest przystosowany dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. drzwi do tego przedziału przesuwamy w lewą stronę.

Wchodząc do przedziału po jednej stronie będziemy mieli leżanki, na wprost okno z roletami, pod oknem nawiew, a na ścianie przeciwnej do leżanek jest na górze długa półka na bagaże.

Stojąc przodem do leżanek, w 1/3 i 2/3 długości łóżka są metalowe małe barierki, wystające ku górze, zabezpieczają one przed spadnięciem z leżanki.
Zabezpieczenia te są na środkowym i górnym łóżku.
Zabezpieczenia składamy poprzez pociągnięcie barierki w górę i pchnięciem ku przodowi kładąc na łóżko.

Uwaga, leżanki od spodu są metalowe. Przy każdej z leżanek po Stronie gdzie mamy głowę, czyli od korytarza jest gniazdko z prądem.

Ponieważ wagon jest klimatyzowany, okna się nie otwierają, jak w wagonach starego typu.

Pod półką od strony drzwi jest otwierana szafa. Na każdej z trzech ścian są przykręcone po dwa wieszaki, na których można powiesić np. kurtkę.

W rogu przy oknie jest otwierana szafka. W szafce tej są trzy półki, a pod nimi kran i wylewka.
Pod tą szafką jest klapka do kosza na śmieci. Przy tej klapce jest włącznik światła lampek, które znajdują się nad blatem.

Pomiędzy szafką przy oknie a szafą przy drzwiach jest blat oraz umywalka.
Pod blatem jest rozkładane siedzisko, dla jednej osoby. Blat jest składany. Aby wygodnie się siedziało na siedzeniu należy podnieść blat, który składa się w stronę umywalki.

Chcąc skorzystać z wody, należy otworzyć szafkę i przesunąć wylewkę nad umywalkę. Teraz należy uruchomić wodę.
Po skorzystaniu z kranu należy pamiętać o schowaniu wylewki do szafki oraz prawidłowego ułożenia „wajchy” do puszczania wody. W innym przypadku po zamknięciu drzwiczek może woda nam się wlewać do środka szafki.

Na wyposażeniu każdego przedziału sypialnego jest drabinka, którą montujemy do rurki przy półce na bagaże. Drabinka ułatwi nam wejście i zejście na i z górnych leżanek.

Nad drzwiami jest panel sterowania na przyciski. Przyciskami w kształcie kwadratów włączamy lub wyłączamy światło. Obok są dwa przyciski, którymi włączamy i wyłączamy nawiew. Uwaga, nawiewu całkowicie się nie da wyłączyć. Opcja wyłączy zmniejsza siłę wdmuchiwanego powietrza.
Powyżej tego panelu jest regulacja temperatury. Temperaturę ustawiamy dwoma przyciskami plus i minus. Na monitorze będzie się pojawiała wartość od 2 do 5, gdzie 2 to jest chłodno, a 5 bardzo ciepło.

Pod klamką na drzwiach jest kluczyk oraz rowek na łańcuch. Na noc zaleca się zamykanie przedziału na kluczyk oraz zapięcie łańcucha. Łańcuch znajdziemy przy framudze drzwi od strony klamki, na wysokości kluczyka.

Warto wiedzieć

Wsiadając do wagonu sypialnego warto mieć przygotowany bilet, ponieważ oddajemy go obsłudze wagonu przed wejściem do pociągu.

Do wagonu sypialnego drzwi znajdują się tylko z jednej strony końca wagonu.

Idąc korytarzem warto liczyć okna, każde okno odpowiada jednemu przedziałowi.

Na pół godzimy przed wysiadaniem będziemy budzeni przez obsługę wagonu.

Drzwi zamykamy na kluczyk oraz łańcuch.

Uwaga, leżanki od spodu są metalowe.

Przy każdej z leżanek po Stronie gdzie mamy głowę, czyli od korytarza jest gniazdko z prądem.

Ponieważ wagon jest klimatyzowany, okna się nie otwierają.

Po skorzystaniu z kranu należy pamiętać o schowaniu wylewki do szafki oraz prawidłowego ułożenia „wajchy” do puszczania wody.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Bożeny Słowik, Grzegorza Kania i Mariusza Urbańskiego za konsultację, wizję lokalną i korektę tekstu..

Dane z dnia, 21 października 2021 r. Artur Słowik