Uwaga, remont stacji, stan faktyczny może różnić się od opisanego.

Stacja znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim.
Jest położona pomiędzy stacjami: Korsze (północny-wschód), Szczytno (południowy – wschód) i Olsztyn Zachodni (zachód).
Perony i tory są w osi wschód-zachód.
Na dworcu znajdują się perony, tory, budynek dworca i tunel.

Oznaczeń dla osób niewidomych nie ma. Toaleta jest na holu dworcowym. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Wind nie ma. Kasy biletowe są na holu dworca.
Na stacji Olsztyn Główny zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne.

W okolicy dworca znajduje się dworzec autobusowy (PKS), budki z gastronomią, postój taksówek i parking. W niewielkiej odległości są sklepy oraz przystanki komunikacji miejskiej (autobusy i tramwaje).

Perony

Na stacji mamy 4 perony. Perony od 2 do 4 są wyspowe i dwukrawędziowe. Peron nr 1 jest jednokrawędziowy i przy nim jest budynek dworca.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Olsztyn Zachodni):

  • Peron 1, po prawej tor nr 7,
  • Peron 2, po lewej tor nr 5, po prawej tor nr 3,
  • Peron 3, po lewej tor nr 1, po prawej tor nr 2,
  • Peron 4, po lewej tor nr 4, po prawej tor nr 8.

Na peronach nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Perony są niskie około 32 cm od pgs.

W połowie długości peronów jest zejście do tunelu.
Z peronu nr 1 oprócz zejścia do tunelu, jest bezpośrednie wejście do budynku dworca.
Perony są zadaszone w środkowej części od 1/4 do 3/4 długości peronu.

Na peronach od 2 do 4, słupy, filary podtrzymujące zadaszenie, ławki i tablice są ustawione w osi peronów.
Na peronie nr 1 filary podtrzymujące zadaszenie są blisko linii bezpieczeństwa, natomiast krzesełka i tablice są w połowie szerokości peronu.

Pociągi w stronę Elbląga, Iławy oraz Działdowa odjeżdżają w kierunku zachodnim, natomiast pociągi w stronę Giżycka, Szczytna i Ełku odjeżdżają w kierunku wschodnim.

Wyjścia z peronu

Na każdym z peronów w połowie długości peronu znajdują się strome, kamienne schody w dół. Zejście do tunelu jest dwustronne.
Z peronu nr 1 oprócz zejścia do tunelu, jest bezpośrednie wejście do budynku dworca.

Stojąc na peronie nr 1, przy schodach prowadzących do tunelu, twarzą na zachód, a schody przed nami, obracamy się 90 stopni w lewo i idziemy w stronę budynku. Po przejściu kilku metrów trafimy na drzwi, którymi wchodzimy na hol dworca. Drzwi są na fotokomórkę i rozsuwają się na boki. Po minięciu drzwi z lewej strony będziemy mieli boczną ścianę kas biletowych, a naprzeciwko nas, po drugiej stronie holu wyjście z budynku dworca.

Tunel

W tunelu nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Stojąc przy wejściu na peron nr 4, tyłem do końcowej ściany tunelu, po obu stronach mamy schody na ten peron. Idziemy prosto na południe. Po drodze miniemy z obu stron schody prowadzące odpowiednio na peron nr 3, 2 i 1.
Po minięciu wejścia na peron nr 1 Jeśli chcemy iść na hol dworca to idziemy przy ścianie z lewej strony. Idziemy wzdłuż tej ściany, aż dojdziemy do schodów w górę, które będą z naszej lewej strony. Jest to wejście do holu dworcowego.

Jeśli chcemy iść bezpośrednio na ulicę bliżej przystanków komunikacji miejskiej, trzymamy się ściany z prawej strony. Gdy ta się skończy, skręcamy w prawo i idziemy dalej tunelem w stronę zachodnią. W pewnym miejscu trafimy na kilka schodów w górę. Idziemy dalej tunelem, aż dojdziemy do schodów w górę. Po pokonaniu schodów jesteśmy na chodniku. Z naszej lewej strony jest ulica, a po prawej trawa gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na południe od peronów.
W budynku dworca nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Wychodząc z tunelu schodami wchodzimy na hol dworcowy. Przed nami jest duża przestrzeń.

Jeśli chcemy wyjść z budynku, to kierujemy się na godz. 2 i idziemy kilka metrów, aż trafimy na drzwi. Drzwi są na fotokomórkę i rozsuwają się na boki. Po wyjściu z budynku jesteśmy przy parkingu i postoju taksówek. Po naszej lewej jest budynek dworca autobusowego (PKS).

Nie wychodząc z budynku dworca, tylko idąc od drzwi w lewo, to idziemy wzdłuż holu dworca. Z prawej strony mamy ścianę. Dochodzimy do końca holu, gdzie jest wejście w korytarz. W tym korytarzu po lewej są toalety.

Jeśli od schodów prowadzących z tunelu pójdziemy na godzinę 11 będziemy szli przez hol dworca. Po prawej będziemy mieli dużą przestrzeń. Po przejściu kilku metrów dojdziemy do ściany, która będzie po naszej lewej stronie. W tym miejscu znajdują się kasy biletowe.
Uwaga, kolejka do kas jest wytyczona taśmami.

Stojąc na holu tyłem do schodów wyprowadzających nas z tunelu obracamy się o 90 stopni w lewo i idziemy prosto. Po drodze z prawej będziemy szli wzdłuż bocznej ściany kas biletowych, aż dojdziemy do drzwi na fotokomórkę. Drzwiami tymi wychodzimy bezpośrednio na peron nr 1 przy schodach prowadzących do tunelu.

Wchodząc na dworzec

Idąc od strony przystanków komunikacji miejskiej idziemy chodnikiem na wschód. Z prawej strony mamy ulicę a z lewej trawę.
W pewnym miejscu dochodzimy do zabudowanych schodów w dół, które są przed nami, Jest to zejście do tunelu.

Po pokonaniu schodów idziemy prosto tunelem. Po przejściu kilku metrów trafiamy na kilka stopni w dół. Schodzimy po nich i idziemy prosto, aż do miejsca w którym tunel skręca w lewo. Skręcamy w lewo i idziemy na północ. Z prawej strony mijamy schody prowadzące na hol dworca.
Następnie mijamy z obu stron schody w górę prowadzące na peron nr 1, 2, 3, a gdy dojdziemy do ściany końcowej tunelu po bokach będą schody w górę prowadzące na peron nr 4.

Chcąc iść do budynku dworca możemy iść tunelem albo chodnikiem wzdłuż ulicy.
W tym drugim przypadku nie schodzimy schodami do tunelu tylko omijamy je z prawej strony.
Idziemy około 30 m po drodze mijając wjazd na służbowy parking. Dochodzimy do budynku dworca, który mamy z naszej lewej strony, Trzymając się ściany z lewej strony dochodzimy do drzwi prowadzących do budynku dworca.
Drzwi są na fotokomórkę i rozsuwają się na boki.

Po wejściu do holu dworcowego idziemy prosto przed siebie. Z lewej strony są schody prowadzące do tunelu, a z prawej mamy dużą przestrzeń.

Idąc dalej prosto z prawej strony miniemy dojście do kas biletowych, a na końcu dojdziemy do drzwi na fotokomórkę, którymi wyjdziemy na peron nr 1.

Warto wiedzieć

Schody do przejścia podziemnego są strome.
Perony są niskie.
Przy wyjściu z tunelu jest trawa gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
Toaleta jest w korytarzu przy holu dworcowym.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Kamila Świętonia, Grzegorza Kania i Artura Forkasiewicza za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 2 lipca 2021r. Artur Słowik