Stacja znajduje się w województwie śląskim.
Jest położona pomiędzy stacjami Bytom (południe)
i Tarnowskie Góry (zachód).
Peron i tor są w osi wschód – zachód.
Na dworcu znajdują się peron, tory, budynek dworca i przejście w poziomie szyn.
Oznaczeń dla osób niewidomych nie ma. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe wygłasza pracownik kolei. Wind brak. Kas biletowych nie ma.
Na stacji Nakło Śląskie zatrzymują się pociągi osobowe.
W okolicy dworca jest parking.
Peron
Na stacji mamy peron wyspowy dwukrawędziowy.
Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Tarnowskie Góry):
Peron nr 1, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2.
Na peronie nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Peron jest niski około 30 cm od pgs.
Na peronie Po stronie zachodniej jest wiata bez ławki, natomiast po stronie wschodniej jest metalowe zadaszenie, pod którym są postawione dwie ławki.
Z peronu schodzimy przejściem przez tory, które znajduje się w połowie długości peronu.
Słupy, latarnie i tablice są ustawione w osi peronu.
Wysiadając na przystanku osobowym Nakło Śląskie, jeśli wszystko jest dobrze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Pociągi jadące w stronę Tarnowskich Gór i Lublińca, odjeżdżają z toru nr 1, Natomiast pociągi jadące w kierunku Bytomia i Katowic, odjeżdżają z toru nr 2.
Na pociąg należy oczekiwać w okolicy przejścia przez tor, czyli w połowie długości peronu. W tym miejscu powinna zatrzymać się jakaś część składu.
Wyjście z peronu
Po wyjściu z pociągu idziemy do połowy długości peronu. Poruszamy się blisko krawędzi przy torze nr 1, Oczywiście zachowując bezpieczną odległość od toru.
W pewnym miejscu trafimy na lekkie obniżenie terenu w stronę toru. Jest to przejście przez tory. Przejście jest w poziomie szyn. Do pokonania mamy dwa tory. Na przejściu nie ma sygnalizacji świetlnej ani dźwiękowej.
Obracamy się twarzą do toru i przed nami wyczuwamy metalową barierkę. Na obu końcach barierki (z lewej i prawej), jest przejście. Omijamy tę barierkę z prawej lub lewej strony. Obracamy się o 180 stopni i idziemy kilka kroków. Z obu stron będziemy mieli metalowe barierki. Jedna od strony peronu, a druga od strony toru. Po przejściu kilku kroków barierka od strony torów się kończy. Obracamy się twarzą w kierunku toru (północ) i przechodzimy przez dwa tory.
Po pokonaniu torów trafiamy na barierkę, którą możemy ominąć z dwóch stron. Gdy minęliśmy barierkę obracamy się o 180 stopni i idziemy kilka kroków, mając barierki z obu stron. Jedna od strony torów, druga od strony ulicy. W pewnym miejscu barierka od strony ulicy się kończy. Przerwą tą wychodzimy na parking. Idąc prosto z lewej strony mijamy parking, a z prawej budynek dworca. Po przejściu około 15m, dojdziemy do ulicy.
Budynek dworca
Budynek jest ważnym punktem orientacyjnym.
Po stronie północnej stacji, w połowie długości peronu, znajduje się budynek dworca, który jest niedostępny dla podróżnych. Obecnie w budynku są lokale mieszkalne.
Wchodząc na dworzec
Stojąc tyłem do ulicy idziemy na południe. Po drodze z prawej mijamy parking, a z lewej budynek dworca. Dochodzimy do metalowej barierki która jest przed nami. Barierkę tą możemy ominąć z lewej lub prawej strony. Po minięciu barierki idziemy do jej połowy długości i obracamy się tyłem do niej. Teraz przechodzimy przez dwa tory.
Uwaga na przejściu nie ma sygnalizacji świetlnej ani dźwiękowej.
Po pokonaniu torów, trafimy na barierkę przed nami. Omijamy tę barierkę z lewej lub prawej strony lekko wchodząc pod górkę. Jesteśmy na peronie.
Warto wiedzieć
Przy wysiadaniu z pociągu należy pamiętać, że peron jest niski.
Na przejściu w poziomie szyn są dwa tory.
Na przejściu przez tory nie ma sygnalizacji świetlnej ani dźwiękowej.
Wysiadając na przystanku osobowym Nakło Śląskie, jeśli wszystko jest dobrze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Przy parkingu i ulicy pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.
Podziękowania
Serdeczne podziękowania dla Zbigniewa Szkopińskiego i Artura Forkasiewicza za konsultacje i wizję lokalną.
Dane z dnia, 7 września 2021r. Artur Słowik