Kubarytmy to pomoc dydaktyczna dla osób niewidomych lub słabowidzących znających alfabet Braill’a. Służy do nauki matematyki. Pomaga w opanowywaniu działań matematycznych: dodawania, odejmowania, mnożenia i dzielenia, szczególnie w metodzie pisemnej czyli w słupkach.

Zestaw

Zestaw kubarytmów składa się z tabliczki, stu kostek i pudełka do ich przechowywania.

Tabliczka

Tabliczka do kubarytmów jest wykonana z tworzywa sztucznego o wymiarach 19 cm na 25 cm. W tabliczce są zagłębienia pasujące do kostek. Tabliczka ma 15 wierszy. W każdym wierszu jest 20 zagłębień na kostki.

Kostki

Każda kostka jest sześcianem pasującym do otworu w tabliczce. Na każdej ściance jest inna konfiguracja punktów brailleowskich, która odpowiada cyfrom lub znakom matematycznym. Czyli na pierwszej ściance mamy 1 punkt co możemy ułożyć jako 1. Na drugiej ściance mamy dwa punkty obok siebie, czyli możemy ułożyć cyfrę 2 lub 3. Na następnej ściance mamy dwa punkty po ukosie, co umożliwia utworzenie cyfry 5 lub9. Kolejna ścianka ma trzy punkty, które pozwolą nam ułożyć cyfrę 4, 6, 8 i 0. Liczbę 7 ułożymy ze ścianki, na której są 4 punkty brailleowskie.

Sposób użycia

Na stole, biurku czy blacie kładziemy tabliczkę w ten sposób, aby zagłębienia były wyczuwalne palcami. Każdą kostkę wkładamy do jednego zagłębienia tak aby otrzymana cyfra była na górze, po dotknięciu będzie wyczuwalna palcami.
Po przez obracanie kostki i ustawienie odpowiedniej konfiguracji punktów otrzymamy konkretną cyfrę.
Układając kilka kostek obok siebie możemy ułożyć większą liczbę, np. z 4 kostek możemy ułożyć liczbę czterocyfrową. Układając dwie lub trzy liczby pod sobą możemy uczyć się np. dodawać lub mnożyć pisemnie.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Doroty Ziental i Bożeny Słowik za konsultacje.

Opis z dnia, 17 lutego 2021 r. Artur Słowik