Stacja, przystanek osobowy znajduje się w województwie świętokrzyskim. Jest położona na trasie Kielce (północ) i Jędrzejów (południe).
Perony i tory są w osi północ-południe – całą długość stacji obejmuje łuk – zakręt w prawo patrząc w kierunku Kielc Głównych.

Na dworcu znajdują się perony, zejście do ulicy i przejazd kolejowy.
Oznaczenia dla osób niewidomych są ale tylko na wyremontowanej części peronów, która stanowi około połowę ich długości. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Wind brak. Kas biletowych nie ma.

Na przystanku Kielce Słowik zatrzymują się pociągi osobowe.
W pobliżu dworca znajdują się przystanki autobusowe (PKS)
Na przystankach tych zatrzymują się autobusy ZKA (Zastępcza Komunikacja autobusowa).

Perony

Na przystanku mamy 2 perony boczne. Peron nr 2 jest wysunięty względem peronu nr 1 w kierunku południowym (Jędrzejów).

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku północnym (Kielce)

  • Peron 1, po prawej tor nr 1
  • Peron 2, po lewej tor nr 2

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych ale nie na całej ich długości – ścieżka prowadząca kończy się około w ½ peronu. Guzki na linii bezpieczeństwa.
Perony są niskie 30 cm od pgs.

Peron 1 jest lustrzanym odbiciem peronu 2. Idąc po peronie po jednej stronie mamy tor, a po drugiej metalowe ogrodzenie. W 1/3 długości peronu od strony wejścia na peron przy ogrodzeniu jest wiata przystankowa.
Słupy, filary i tablice są ustawione przy płotku.
Na końcu każdego z peronów jest zejście z peronu prowadzące do ulicy.

Wysiadając na przystanku osobowym Kielce Słowik, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Pociągi w kierunku Kielc odjeżdżają z peronu nr 2, natomiast pociągi w kierunku Jędrzejowa z peronu nr 1.

Wyjścia z peronu

Na końcu każdego z peronów znajduje się krótka pochylnia w dół. Na peronie nr 1 jest to koniec peronu po stronie południowej, a na peronie nr 2 jest to koniec peronu po stronie północnej.
Po zejściu pochylnią jesteśmy przy ulicy, która biegnie ze wschodu na zachód. Ulicą tą idąc na wschód dojdziemy do pobliskich zabudowań. Natomiast idąc na zachód około 100 m dojdziemy do głównej drogi Kielce – Kraków (ul. Krakowska). Na skrzyżowaniu tym jest sygnalizacja świetlna. Tu też znajdziemy przystanki autobusowe (MPK, PKS, Bus). By dotrzeć na przystanek w stronę centrum, trzeba skręcić w prawo w ul. Krakowską. Znajduje się on w odległości około 50 m od skrzyżowania. Przystanek w stronę Chęcin/Krakowa znajduje się po drugiej stronie ul. Krakowskiej – należy przejść przez zebrę i skręcić w lewo i przejść około 150 m.

Przejście między peronami

Między peronami przechodzimy przez przejazd kolejowy z zaporami idąc drogą asfaltową, do której dojdziemy schodząc pochylnią z peronu. Idziemy bokiem ulicy. Pamiętajmy, że mamy do przejścia 2 tory. Przejazd jest ze szlabanami.
Po zejściu z peronu nr 1 po lewej stronie mamy tory i szlaban, a naprzeciwko nas po drugiej stronie ulicy znajduje się budka dróżnika.

Wchodząc na dworzec

Stojąc przy drodze asfaltowej bokiem do przejazdu kolejowego, który jest po naszej prawej stronie przed nami znajduje się pochylnia w górę prowadząca na peron1. Jeśli chcemy iść na peron 2, musimy przejść przez przejazd, a za nim skręcić w prawo, przejść przez ulicę i na pochylnię w górę, prowadzącą na peron 2.

Warto wiedzieć

Czekając na pociąg, najlepiej ustawić się na wysokości wiaty, tam zawsze zatrzyma się jakaś część składu.
Wysiadając na przystanku osobowym Kielce Słowik, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Przejazd jest ze szlabanami i są na nim 2 tory.
Ponieważ stacja znajduje się na łuku (zakręcie) pociągi zatrzymujące się na niej są lekko nachylone, co może utrudniać wsiadanie i wysiadanie zwłaszcza do składów wysokopodłogowych – należy zachować więc ostrożność. Peron 1 znajduje się po wypukłej stronie łuku – obsługa pociągu ma utrudnioną widoczność – dlatego zaleca się wsiadanie i wysiadanie w pobliżu czoła pociągu, tak by obsługa widziała jak sobie radzimy przy wsiadaniu lub przy opuszczaniu pociągu.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Cluzo za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 10 lipca 2018 r. Artur Słowik