Stacja, przystanek osobowy znajduje się w województwie świętokrzyskim.
Jest położona pomiędzy stacjami Kielce (wschód) i Bukowa (zachód).
Peron i tory są w osi wschód-zachód.
Na dworcu znajdują się peron, i kładka nad torami.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronie. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe nie ma. Wind brak. Kas biletowych nie ma.

Na przystanku Kielce Herbskie zatrzymują się pociągi osobowe.
W sąsiedztwie stacji znajduje się parking oraz przystanki autobusowe komunikacji miejskiej.

Peron

Na przystanku mamy peron wyspowy dwukrawędziowy.

Numeracja torów przy peronie stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Bukowa)
Peron 1, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2.

Na peronie są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa.
Peron jest wysoki 76 cm od pgs.
Po stronie wschodniej, około 10m. od schodów prowadzących z kładki jest wiata przystankowa. Słupy, latarnie i tablice oraz ławki są ustawione w osi peronu.
Na końcu peronu, po stronie wschodniej jest wyjście schodami na kładkę nad torami. Wzdłuż schodów po prawej stronie idąc w górę, poprowadzone są dwie prowadnice dla wózków i rowerów.

Wysiadając na przystanku osobowym Kielce Herbskie, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.

Pociągi w kierunku Bukowej, Częstochowy i Katowic odjeżdżają z toru nr 1,, natomiast pociągi w kierunku Kielc z toru nr 2.

Wyjście z peronu

Na końcu peronu, po stronie wschodniej znajdują się schody w górę prowadzące na kładkę nad torami, którą możemy iść na osiedle Herby lub osiedle Czarnów.

Kładka nad torami

Kładka nad torami znajduje się po wschodniej stronie peronu.
Na kładce nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Gdy wejdziemy z peronu schodami na kładkę możemy skręcić w lewo w stronę osiedla Herby (przystanek Częstochowska Kielce Herbskie), lub w prawo na osiedle Czarnów (przystanek Kolberga Pętla).

Gdy pójdziemy w prawo do końca kładki gdzie trafimy na barierkę w poprzek. Po naszej lewej stronie mamy schody w dół. Po zejściu ze schodów trafiamy na chodnik prowadzący wzdłuż muru – po lewej stronie jest brukowana ulica za którą są tory kolejowe. Po prawej i lewej jest pas zieleni w którym pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Idąc przed siebie około 150 metrów dochodzimy do zakrętu w prawo. Idąc dalej około 100 m docieramy do budynku ZUS oraz Powiatowego Urzędu Pracy, gdzie po drugiej stronie jezdni znajduje się przystanek odjazdowy pętli autobusowej Kolberga.

Gdy po wejściu z peronu schodami z peronu skręcimy na kładce w lewo musimy przejść około 40 metrów – kładka jest dość długa. Na jej końcu są trzy biegi schodów w dół, potem 90 stopni w lewo i jeszcze jeden bieg schodów..
Idąc chodnikiem prosto, po kilku metrach dojdziemy do wiaty przystankowej. Jest to przystanek autobusowy komunikacji miejskiej Kielce Herbskie pentla.
Natomiast idąc od schodów w prawo, dojdziemy na osiedle Herby oraz w okolicę Urzędu Skarbowego.

Wchodząc na dworzec

Na dworzec możemy wejść od osiedla Herby (północ) oraz od osiedla Czarnów (południe). Na peron dojdziemy kładką nad torami.

Idąc od osiedla Czarnów

Stoimy przed schodami na kładkę. Po naszej prawej stronie są tory kolejowe. Wchodzimy na kładkę i obracamy się o 90 stopni w prawo. Idziemy wzdłuż kładki, trzymając się lewej strony, żeby nie pominąć zejścia na peron. Dochodzimy do schodów w dół, które są z lewej strony. Po zejściu ze schodów w odległości około 10 m. jest wiata przystankowa, gdzie możemy oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się część składu.

Idąc od osiedla Herby

Stojąc na chodniku przed schodami na kładkę, przystanek autobusowy jest za nami. Wchodzimy po kilku stopniach i obracamy się w prawo. Teraz wchodzimy schodami na kładkę. Po wejściu na górę, idziemy około 40 m. na południe, trzymając się prawej strony. Dochodzimy do schodów w dół, które są na prawo. Schodami schodzimy na peron. W odległości około 10 m. od schodów jest wiata przystankowa, gdzie możemy oczekiwać na pociąg. Tu zatrzyma się jakaś część składu.

Warto wiedzieć

Czekając na pociąg, najlepiej ustawić się na wysokości wiaty, tam zawsze zatrzyma się jakaś część składu.
Wysiadając na przystanku osobowym Kielce Herbskie, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Wchodząc schodami na kładkę nad torami, po prawej stronie schodów są prowadnice dla wózków i rowerów.
Przy ulicy jest miejsce gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Cluzo za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 27 maja 2021r. Artur Słowik