Stacja znajduje się na nasypie, w województwie Śląskim, w Załężu – jednej z dzielnic miasta Katowice. Jest położona pomiędzy stacjami Chorzów Batory (zachód) i Katowice (wschód).
Peron i tory są w osi wschód-zachód. Na stacji znajdują się tory, peron i przejście podziemne.
Jadąc pociągiem od strony Chorzowa przejeżdżamy wiaduktem nad ul. Bocheńskiego i za około 100 metrów znajduje się stacja.

Oznaczenia dla osób niewidomych są przy krawędziach peronu, przy schodach na peronie i w przejściu podziemnym. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Toalety brak. Wind brak. Kas biletowych nie ma.

Na stacji Katowice Załęże zatrzymują się pociągi osobowe.

Bezpośrednio przy wyjściu z tunelu znajduje się stanowisko przystanku komunikacji miejskiej o nazwie Załęże Stacja Kolejowa, a w odległości około 200metrów od stacji znajdują się inne przystanki autobusowe i tramwajowe.

Peron

Na stacji mamy peron wyspowy dwukrawędziowy.

Numeracja torów przy peronie stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Chorzów Batory)
Peron 1, po prawej tor nr 1, po lewej tor nr 2

Na peronie są oznaczenia dla osób niewidomych, guzki na linii bezpieczeństwa i przed schodami. Peron jest bardzo wysoki około 90cm od pgs.

W środkowej części długości peronu jest obustronne zejście do przejścia podziemnego. Peron jest zadaszony około trzech-czwartych swojej długości.
Pod zadaszeniem stoją ławki.
Słupy, latarnie, rozkłady oraz ławki zamontowane są w osi peronu.

Pociągi w kierunku Chorzowa Batorego odjeżdżają z toru nr 1,, natomiast pociągi w kierunku Katowic z toru nr 2.

Wyjście z peronu

W środkowej części długości peronu mamy obustronne schody w dół prowadzące do przejścia podziemnego. Przed nimi, zarówno na peronie, jak i w tunelu, znajdują się guzki. Po zejściu ze schodów przed nami mamy schody prowadzące na peron, a z jednej strony ścianę. Odwracamy się tyłem do ściany i idziemy prosto, przechodząc pod torem nr 2 i wychodzimy z przejścia podziemnego. Dochodzimy do ściany, gdzie po prawej i po lewej stronie mamy schody w górę. Te z lewej wyprowadzą nas na przystanek autobusowy Załęże Stacja Kolejowa, a te po prawej na chodnik. Zarówno chodnik, jak i przystanek autobusowy, znajdują się przy ul. Józefa Pukowca.

Wchodząc na dworzec

Idąc chodnikiem od strony ul. Bocheńskiego po lewej stronie mamy mur, a po prawej jezdnię. Dochodzimy do schodów w dół i schodzimy po kilku, a następnie idziemy około dwóch metrów i dochodzimy do kolejnych schodów w dół. Schodzimy nimi. wejście do tunelu będzie po lewej stronie.

Idąc około trzech metrów chodnikiem od strony stanowiska przystanku autobusowego Załęże Stacja Kolejowa, po prawej stronie mamy mur, a po lewej jezdnię. Dochodzimy do schodów w dół i schodzimy po kilku, a następnie idziemy około dwóch metrów i dochodzimy do kolejnych schodów w dół. Schodzimy nimi. Wejście do tunelu będzie po prawej stronie.

Idziemy prosto tunelem aż dochodzimy do ściany. Po lewej i po prawej stronie będą schody w górę na peron. Po wejściu na górę, możemy przy schodach oczekiwać na pociąg. W tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu.

Warto wiedzieć

Wysiadając na przystanku osobowym Katowice Załęże, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na lewą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Na pociąg należy oczekiwać przy schodach prowadzących do tunelu, w tym miejscu zatrzyma się jakaś część składu pociągu.
Na dworcu nie ma toalety.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Piotra Tarasewicza za konsultacje.

Dane z dnia, 2 maja 2022r. Krzysztof Wostal