Skrzyżowanie przy teatrze Bagatela tworzą ulice: Na zachód ul. Karmelicka, na północ ul. Dunajewskiego, na południe ul. Podwale i na wschód ul. Szewska, która prowadzi do Rynku.
Na skrzyżowaniu tym mamy trzy przystanki komunikacji miejskiej. Przy ul. Karmelickiej przystanek tramwajowy, a przy ul. Podwale i ul. Dunajewskiego przystanki autobusowo – tramwajowe.

Na skrzyżowaniu nie ma sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej.
Ulica Podwale jest ulicą jednokierunkową dla samochodów, które jadą na południe w kierunku Filharmonii. Należy pamiętać, że od południa po tej ulicy poruszają się rowery oraz autobusy.

Chcąc iść na Rynek Główny musimy dojść na wschodnią część skrzyżowania, gdzie jest
ul. Szewska, którą dojdziemy do płyty rynku.

Drogi z przystanków
Poniżej są opisane drogi, jak dojść z poszczególnych przystanków do ul. Szewskiej przy Plantach, a z tego miejsca jest już droga wspólna na Rynek Główny.

Z przystanku przy ul. Karmelickiej

Przyjeżdżając tramwajem od strony Bronowic, Biprostalu czy Pl. Inwalidów, po wyjściu z tramwaju dochodzimy do ściany i skręcamy w lewo. Idziemy, aż dojdziemy do rogu budynku.
Teraz idziemy lekko w prawo wzdłuż stopni prowadzących do Teatru Bagatela. Gdy budynek się skończy z prawej strony będzie przestrzeń. Jest to dojście do ul. Krupniczej.

Nie skręcamy tylko idziemy dalej prosto, aż dojdziemy do budynku. Idziemy wzdłuż ściany, aż dojdziemy do rogu. W tym miejscu obracamy się w lewo i przechodzimy ul. Podwale, która jest z torami tramwajowymi. Po przejściu ulicy dochodzimy do krawężnika i skręcamy w lewo.
Teraz idziemy trzymając się krawężnika, który w pewnym miejscu skręca w prawo. Skręcamy tak jak krawężniki i idziemy na wschód przy ul. Szewskiej, która jest z naszej lewej strony. Dochodzimy do miejsca, gdzie krawężnik skręca w prawo, oznacza to, że w tym miejscu jest przejście przez ul. Szewską.

poniżej jest opisana dalsza droga na Rynek.

Z przystanku przy ul. Podwale

Przyjeżdżając od strony Jubilatu, Wawelu czy Cichego Kącika, wysiadamy z pojazdu na pas jezdni i wchodzimy na chodnik. Dochodzimy do krawężnika, za którym jest trawa. Obracamy się w lewo i idziemy, aż krawężnik skręci w prawo.
Skręcamy tak jak krawężniki i idziemy na wschód przy ul. Szewskiej, która jest z naszej lewej strony. Dochodzimy do miejsca, gdzie krawężnik skręca w prawo, oznacza to, że w tym miejscu jest przejście przez ul. Szewską.

poniżej jest opisana dalsza droga na Rynek.

Z przystanku przy ul. Dunajewskiego

Przyjeżdżając od strony Dworca Głównego wysiadamy z pojazdu na pas jezdni, który przechodzimy na chodnik. Pas jezdni jest na tej samej wysokości co chodnik. Dochodzimy do budynku i obracamy się w lewo. Idziemy na południe, trzymając się budynku z prawej strony. Gdy usłyszymy po prawej wnękę to z lewej jest miejsce gdzie możemy przejść przez ul. Dunajewskiego.

Obracamy się w lewo i przechodzimy ulicę z torami tramwajowymi. Po przejściu ulicy dochodzimy do krawężnika, za którym jest trawa. Skręcamy w prawo. Gdy krawężnik skręci w lewo, skręcamy tak jak krawężnik. Idziemy na wschód trzymając się krawężnika z lewej strony, aż do miejsca gdzie krawężnik skręci w lewo.
W tym miejscu obracamy się w prawo i przechodzimy przez ul. Szewską.
Po przejściu ulicy obracamy się w lewo, czyli na wschód.

poniżej jest opisana dalsza droga na Rynek.

Droga na Rynek

Stojąc przy przejściu dla pieszych przez ul. Szewską, odwróconym twarzą na wschód, przejście przez ul. Szewską jest z naszej lewej strony, a skrzyżowanie przy Bagateli jest za nami. Idziemy przed siebie po chodniku wzdłuż ulicy Szewskiej. Najpierw mijamy planty, aż dojdziemy do budynku. Idziemy wzdłuż kamienic, które są po naszej prawej stronie, a ul. Szewska po lewej.
W pewnym miejscu dochodzimy do ulicy, która jest w poprzek. Jest to ul. Jagiellońska.

Po przejściu tej ulicy idziemy dalej prosto, aż dojdziemy do miejsca, w którym budynek się kończy.
Jesteśmy na zachodniej ścianie płyty Rynku Głównego, a dokładnie w jej połowie długości.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Lucyny Zaleskiej za konsultację i wizję lokalną.

Dofinansowano ze środków Budżetu Miasta Krakowa
Zrealizowano przy wsparciu finansowym Województwa Małopolskiego

Dane z dnia, 9 grudnia 2022r. Artur Słowik