Chcąc iść na plażę w Grzybowie lub na taras widokowy przy plaży, wychodzimy z obiektu Villa Orchidea przed posesję.
Będąc za bramą idziemy kilka kroków na północ po utwardzonej nawierzchni, aż wejdziemy na płytę betonową.
Z tego miejsca możemy iść na dwa sposoby, idąc ul. Wodną lub ul. Zieloną.

Droga ul. Zieloną

Stojąc na płycie betonowej odwracamy się w prawo i idziemy na wschód ul. Polną. Ulica ta jest wyłożona dwoma ciągami płyt betonowych, na rozstaw kół samochodu. Pomiędzy płytami jest trawa.
Idziemy po płytach około 70 m. uwaga, w pewnym miejscu droga skręca lekkim łukiem w lewo. Dochodzimy do miejsca, gdzie wchodzimy na kostkę brukową. Jesteśmy przy skrzyżowaniu ul. Polnej i Zielonej. Ulica Zielona biegnie z lewa na prawo (północ-południe).

Stojąc na kostce brukowej kierujemy się na lewo do krawężnika i idziemy wzdłuż niego. Nie wchodzimy na chodnik, bo go nie ma. Za krawężnikiem jest trawa. Dochodząc do ul. Zielonej krawężnik skręca łukiem w lewo. Skręcamy tak jak krawężnik i gdy on się obniży, obracamy się o 90 stopni w prawo. Jesteśmy na przejściu dla pieszych. Przechodzimy na drugą stronę ul. Zielonej i wchodzimy na chodnik. Teraz obracamy się w lewo i idziemy prawą stroną chodnika. Chodnik jest dzielony ze ścieżką rowerową, która jest z naszej lewej strony.

Chodnikiem wzdłuż ul. Zielonej idziemy na północ około 230 m, aż dojdziemy do skrzyżowania z ul. Długą. Po drodze będziemy mijali wjazdy na posesje. Na tym odcinku jest 5 takich wjazdów.
Dochodząc do skrzyżowania z ul. Długą, krawężnik lekko skręci w prawo. Idziemy kilka kroków i przed nami jest przejście przez ul. Długą, a w prawo odchodzi chodnik wzdłuż tej ulicy.
Przechodzimy przez ulicę. Wchodzimy na chodnik i dochodzimy do krawężnika, za którym jest trawa. Obracamy się w lewo, krawężnik z naszej prawej strony. Idziemy przy tym krawężniku lekko prawą stronę i po przejściu kilku kroków jeszcze raz w prawo.

Dalej idziemy na północ wzdłuż ul. Zielonej, po drodze miniemy dwa wjazdy na posesję. Po prawej pierwszy wjazd prowadzi do smażalni ryb.. Idziemy tak około 80 m, aż dojdziemy do ul. Nadmorskiej, która biegnie ze wschodu na zachód. Gdy krawężnik skręci lekko w prawo idziemy wzdłuż niego i dojdziemy do przejścia dla pieszych przez ul. Nadmorską. Z prawej mamy wejście do pizzerii.

Przechodzimy przez ul. Nadmorską i wchodzimy na chodnik. Obracamy się w lewo i idziemy na zachód około 50 m, aż dojdziemy do skrzyżowania z ul. Plażową. Po drodze z prawej mijamy budkę z pieczywem.

Będąc na skrzyżowaniu ul. Nadmorskiej i Plażowej, Nadmorska z lewej, Plażowa przed nami, skręcamy w prawo. Uwaga, z prawej i lewej strony wzdłuż chodnika stoją rowerki i gokarty do wypożyczenia, na odcinku ok 15 m.

Idziemy na północ, z prawej mijając punkt handlowy z wędzoną rybą oraz bar. W tym miejscu przechodzimy na drugą stronę ul. Plażowej. I idziemy na północ, aż do miejsca, w którym chodnik się skończy.
Po drodze mijamy kilka punktów z pamiątkami i budki gastronomiczne. Na samym końcu ulicy, po drugiej stronie jest sklep Żabka.

Teraz przechodzimy przez ulicę, która jest przed nami i wchodzimy na szeroki chodnik z kostki brukowej. Uwaga tym chodnikiem jeżdżą rowery i hulajnogi.
Idziemy kierując się dalej na północ przez las. Idziemy tak około 120 m, i z lewej miniemy mały budynek. Są to toalety. Po minięciu toalet dojdziemy do przejścia dla pieszych przez asfaltową drogę. Jest to droga pieszo rowerowa.

Idziemy dalej po kostce brukowej. Teren się podnosi. Z obu stron jest ogrodzenie, żeby nie wchodzić na wydmy. Gdy teren się wyrówna po obu stronach chodnika mamy betonowe murki.

Gdy murki się skończą to oznacza, że doszliśmy do zejścia na plażę i do tarasu widokowego..

Droga ul. Wodną

Stojąc na płycie betonowej ul. Polna w prawo, idziemy prosto na północ ul. Wodną, przez około 240 m. Z prawej strony na całej długości jest trawa oraz drzewa. Z lewej strony miniemy kilka domów prywatnych.
Ulica Wodna jest wyłożona dwoma ciągami płyt betonowych, na rozstaw kół samochodu.

Gdy poczujemy, że podłoże się zmieniło z płyt betonowych na kostkę brukową, to oznacza, że doszliśmy do ul. Długiej. Przechodzimy ulicę na drugą stronę i na chodniku obracamy się w lewo. Teraz idziemy na zachód około 80 m, do miejsca, gdzie w prawo odchodzi uliczka.

Skręcamy w tę uliczkę i idziemy na północ około 70 m, aż dojdziemy do ul. Nadmorskiej.
W tym miejscu skręcamy w prawo i idziemy chodnikiem do miejsca gdzie z lewej strony będzie wjazd na mały parking przy sklepie spożywczym. Sklep z prawej.
W tym miejscu obracamy się w lewo i przechodzimy na drugą stronę ulicy, Jesteśmy przy punkcie zabaw dla dzieci i młodzieży.
Obracamy się w prawo, ulica z prawej i idziemy na wschód około 100 m. Po drodze będziemy mijali sklep zielarski, punkt handlowy z pamiątkami i zabawkami, kawiarnię oraz bar. Gdy ogrodzenie baru się skończy w lewo odchodzi chodnik, a przed nami jest ul. Plażowa.

Skręcamy w lewo i idziemy chodnikiem na północ przez około 300 m po drodze mijając punkty handlowe i gastronomiczne.
Dochodzimy do końca ulicy, po jej drugiej stronie jest sklep Żabka.

Teraz przechodzimy przez ulicę, która jest przed nami i wchodzimy na szeroki chodnik z kostki brukowej. Uwaga tym chodnikiem jeżdżą rowery i hulajnogi.
Idziemy kierując się dalej na północ przez las. Idziemy tak około 120 m i z lewej miniemy mały budynek. Są to toalety. Po minięciu toalet dojdziemy do przejścia dla pieszych przez asfaltową drogę. Jest to droga pieszo rowerowa.

Idziemy dalej po kostce brukowej. Teren się podnosi. Z obu stron jest ogrodzenie, żeby nie wchodzić na wydmy. Gdy teren się wyrówna po obu stronach chodnika mamy betonowe murki.

Gdy murki się skończą to oznacza, że doszliśmy do zejścia na plażę i do tarasu widokowego..

Zejście na plażę i taras widokowy

Stojąc na chodniku twarzą obróconym na północ w miejscu gdzie po obu stronach skończyły się betonowe murki, jesteśmy na początku tarasu widokowego. Po obu stronach mamy dużą przestrzeń w kształcie kwadratów, gdzie są ławki, przed nami jest wejście na drugą część tarasu, gdzie po obu stronach też są ławki. Taras jest ogrodzony szybami i metalową barierką.

Chcąc zejść na plażę, stojąc w miejscu, gdzie skończyły się betonowe murki (początek tarasu), obracamy się w lewo i idziemy wzdłuż ławek, aż dojdziemy do murku. W tym miejscu obracamy się w prawo i po kilku krokach dojdziemy do betonowych stromych schodów w dół.
Uwaga z prawej strony schodów są zamontowane prowadnice dla wózków, a na ścianie z lewej strony jest platforma dla wózków inwalidzkich.

Schodzimy po czterech biegach schodów. Każdy z biegów ma po 8 stopni. Jesteśmy pod zadaszeniem. Jest to górna część tarasu. Przed nami jest plaża.

Warto wiedzieć!

Na ul. Plażowej przy skrzyżowaniu z ul. Nadmorską stoją rowerki i gokarty.

W lesie jest przejście przez ścieżkę pieszo rowerową.

Na schodach prowadzących na plażę są zamontowane prowadnice dla wózków.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Marty Konrad, Katarzyny Słowik, Anny Słowik, Bożeny Słowik i Marka Grzegorzewskiego za konsultacje i wizję lokalną.

Opis z dnia, 23 września 2021 r. Artur Słowik