Fundacja Instytut Rozwoju Regionalnego (FIRR)
ul. Racławicka 58
30-017 Kraków

Dojazd

Chcąc dostać się do FIRR-u, należy dojechać autobusem linii 130 do przystanku Urząd Marszałkowski. Po wyjściu z pojazdu musimy dojść do punktu orientacyjnego, skąd pójdziemy wspólną drogą.

Z przystanku przy bloku z balkonem

Przyjeżdżając autobusem linii nr 130 od strony Azor i Krakowa Łobzowa, wysiadamy za skrzyżowaniem. Wiata przystankowa jest oddalona od krawężnika kilka metrów. Za wiatą jest blok z długim balkonem, do którego musimy dojść.
Po wyjściu z pojazdu, nie obracamy się, tylko idziemy prosto, aż dojdziemy do ściany. W tym miejscu obracamy się w prawo i idziemy na zachód. Idziemy pod balkonem, wzdłuż ściany gdzie po drodze będziemy mijali wejścia do klatek schodowych oraz sklepów.
Gdy blok się skończy w lewo odchodzi chodnik. Nie skręcamy w niego, tylko idziemy prosto, aż trafimy na krawężnik, za którym jest trawa. Obracamy się w prawo i idziemy trzymając się krawężnika, który mamy z lewej strony. Po kilku krokach krawężnik skręca lekko w lewo, a po następnych kilku metrach jeszcze raz lekko w lewo. Idziemy równolegle do ul. Wrocławskiej, którą mamy z prawej strony.
Gdy poczujemy obniżenie terenu obracamy się w prawo i dochodzimy do przejścia dla pieszych. Gdybyśmy obniżenia nie wyczuli, to dochodzimy do końca krawężnika i obracamy się 90 stopni w prawo. Idziemy kilka kroków kierując się na godz. 1. Uwaga przy przejściu jest latarnia.
Po przejściu ul. Wrocławskiej najlepiej kierować się na godz. 1, aby trafić na krawężnik. Teraz obracamy się w lewą stronę tak, żeby ul. Wrocławską mieć po swojej lewej stronie, a krawężnik z prawej. Po kilku krokach dochodzimy do końca krawężnika, gdzie jego przedłużeniem jest kratka ściekowa. Z tego miejsca będzie opisana droga wspólna.

Z przystanku przy trawniku

Przyjeżdżając autobusem linii 130 od strony Nowego Kleparza i Dworca Głównego wysiadamy na przystanku przed skrzyżowaniem.
Po wyjściu z pojazdu obracamy się w lewo i idziemy na zachód w kierunku jazdy autobusu. Po przejściu kilku kroków dochodzimy do prawej strony chodnika, gdzie mamy krawężnik, za którym jest trawa. Idziemy tak do końca krawężnika, po drodze po prawej będą odchodziły ścieżki, które mijamy. Na końcu krawężnika trafimy na kratkę ściekową, która jest jego przedłużeniem.

Droga wspólna do FIRR

Idziemy wzdłuż kratki ściekowej. Ta w pewnym miejscu odchodzi w prawo. Teraz robimy kilka kroków do przodu i dochodzimy do przejścia dla pieszych przez ul. Racławicką. Po przejściu ulicy i wejściu na chodnik, dochodzimy do krawężnika, za którym jest trawa. Obracamy się w prawo i idziemy na północ, mając z prawej ul. Racławicką.
W pewnym miejscu krawężnik odchodzi w lewo. Jest to dojście do urzędu Marszałkowskiego. Mijamy ten chodnik i schodzimy z chodnika. Przechodzimy przez wjazd dla samochodów, które parkują z lewej strony pod budynkiem urzędu. Wchodzimy na chodnik i trzymamy się krawężnika z lewej strony. Idziemy prosto, aż do momentu, gdzie chodnik odchodzi po ukosie w lewą stronę. Nie skręcamy w ten chodnik, tylko dalej idziemy wzdłuż ul. Racławickiej, trzymając się krawężnika z lewej.
Następnie gdy krawężnik się skończy mijamy wjazd do urzędu. Wjazd jest ze szlabanami. Po minięciu wjazdu idziemy chodnikiem prosto, aż dojdziemy do uliczki wjazdowej prowadzącej na tyły Urzędu Marszałkowskiego.
Po przejściu tej uliczki wchodzimy na zniszczony chodnik, nadal trzymając się krawężnika z lewej strony. Dochodzimy do kolejnej uliczki, w którą skręcamy w lewo. Idziemy teraz na zachód.
Idąc tą uliczką trzymamy się prawej strony idąc przy krawężniku. Co prawda z prawej jest chodnik ale nie zaleca się poruszania nim, ponieważ jest bardzo wąski i są na nim zamontowane słupki blokujące parkowania samochodom.
Idziemy tak około 80 m, chodnik się kończy, a krawężnik odchodzi w prawo. Jest to wejście do Centrum Wspinaczkowego Forteca.
Nie skręcamy tylko idziemy prosto, trafiając na bramę, która jest otwarta. Po minięciu bramy, schodzimy na lewą stronę i trzymamy się krawężnika z lewej. Jesteśmy na dużym parkingu, gdzie nie ma punktów orientacyjnych. Uwaga przy tym krawężniku, wzdłuż niego mogą stać zaparkowane samochody. Idziemy prosto,, aż trafimy na próg zwalniający. Po przejściu przez próg schodzimy do krawężnika z prawej strony. Gdy on skręci w prawo, skręcamy tak jak krawężnik. Tu trafimy na zaparkowane samochody. Samochody stoją bokiem do naszej drogi. Idziemy przez parking gdzie po prawej będziemy mili tyły samochodów. Po przejściu około 30 m dojdziemy do krawężnika. Wchodzimy na chodnik, który jest wyłożony kostką brukową. Idziemy prosto. Po kilku krokach trafimy na dwa stopnie w górę. Po pokonaniu stopni robimy kilka kroków i trafiamy na bardzo śliskie schody w górę.
Uwaga po lewej stronie powinniśmy mieć trawnik. Jeśli on jest po naszej prawej to po wejściu do budynku będziemy musieli dojść do ściany z kaloryferem, która jest po prawej stronie.
Po pokonaniu śliskich schodów przed nami są drzwi do budynku. Wchodzimy do środka i po prawej jest ściana z kaloryferem. Idziemy wzdłuż tej ściany i skręcamy w pierwszą wnękę w prawo.
Po przejściu kilku kroków z prawej strony mamy klatkę schodową. Obracamy się w prawo i wchodzimy po schodach na I piętro.
Będąc na piętrze, przed nami i po prawej mamy ścianę. Obracamy się w lewo i przez drzwi wchodzimy na mały hol. Po prawej jest wnęka z biurami. Idziemy prosto, aż trafimy na róg ściany. Idziemy dalej prosto wzdłuż ściany po prawej, gdzie są drzwi do windy. Dochodzimy do ściany i obracamy się w lewo. Trzymając się ściany, po kilku krokach dochodzimy do drzwi, którymi wchodzimy do siedziby FIRR.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Lucyny Zaleskiej za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 09 grudnia 2020 r. Artur Słowik