Przyjeżdżając na przystanek autobusowy Park Kozioła, liniami 39, 118, 146, 147, 255, od strony Goduli Orzegowa i Rudy, wysiadamy przy kamienicach naprzeciwko parku.
Przyjeżdżając autobusami linii nr 39, 118, 146, 147, 155, 230 od strony Rudy, Zabrza i Bytomia, wysiadamy na przystanku przy parku.

Opis drogi z przystanków

Jeśli wysiądziemy przy kamienicach. To po wyjściu z pojazdu obracamy się w prawo i idziemy około 30m, przy krawężniku. W pewnym miejscu z lewej miniemy wiatę przystankową. Gdy chodnik się obniży będziemy przy przejściu dla pieszych. Przechodzimy na drugą stronę ul. Piastowskiej.
Uwaga, po wejściu na chodnik z prawej strony jest latarnia.
Z tego miejsca idziemy na dworzec.

jeśli wysiądziemy na przystanku przy parku, to po wyjściu z pojazdu, obracamy się w prawo i idziemy chodnikiem około 30m, aż dojdziemy do przejścia dla pieszych. Uwaga, za przejściem z prawej strony jest latarnia.

Droga na dworzec

Stojąc na chodniku przy przejściu dla pieszych, obracamy się w ten sposób, aby ulicę mieć po swojej prawej stronie. Idziemy na zachód.
Najpierw mijamy wejście do parku, następnie idziemy chodnikiem, przy którym z obu stron są metalowe barierki. Po przejściu około 80m. chodnik lekko skręca w lewo. Idziemy tym chodnikiem kilka metrów, aż dojdziemy do asfaltowej ulicy.

Wchodzimy na ulicę i obracamy się w lewo. Idziemy na południe około 300m, trzymając się krawężnika po lewej stronie. Po drodze w 1/3 długości drogi miniemy miejsce, gdzie krawężnik się obniża. Jest to wyjście z parku.

Gdy dojdziemy do miejsca gdzie krawężnik się skończy, z lewej strony miniemy dwie uliczki, aż dojdziemy do niskiego murku. Z lewej strony będzie wejście do przejścia podziemnego, którym przejdziemy na drugą stronę torów kolejowych.

Po schodach schodzimy po prawej stronie, ponieważ z lewej są zamontowane prowadnice dla wózków.
Po pokonaniu schodów trafiamy na ścieżkę prowadzącą. Odwracamy się w prawo i idziemy wzdłuż ścieżki, aż dojdziemy do schodów w górę, które będą z prawej strony.
Uwaga, na tych schodach z lewej strony są zamontowane prowadnice dla wózków.

Po wyjściu schodami robimy kilka kroków przed siebie i skręcamy w lewo, tak jak idzie ścieżka prowadząca. Wychodzimy z przejścia podziemnego.

Lokalizujemy krawężnik z prawej strony i idziemy około 2m. wzdłuż niego, aż trafimy na drzewo.
Obracamy się 90 stopni w prawo i przechodzimy parking dochodząc do krawężnika. Wchodzimy na chodnik. Uwaga, w tym miejscu jest latarnia. Po wejściu na chodnik idziemy w jego poprzek, aż dojdziemy do ściany.

Obracamy się w prawo i idziemy do rogu budynku. Skręcamy w lewo i idziemy wąskim chodnikiem na zachód. Z lewej strony jest ściana, a następnie niski murek, natomiast z prawej jest ulica dojazdowa do dworca, za którą jest ogrodzenie i tory kolejowe.

W pewnym miejscu chodnik i murek odchodzi w lewo. Schodzimy z chodnika i idziemy prosto przez parking przy dworcu, aż dojdziemy do miejsca, gdzie podłoże z asfaltowego zmieni się na kostkę brukową.
Z prawej strony będziemy mieli ścianę budynku dworca. Idziemy wzdłuż ściany, aż dojdziemy do drzwi, które są przed nami. Drzwiami tymi wchodzimy na dworzec.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Katarzyny Słowik i Pani Marzeny za konsultację i wizję lokalną.

Zobacz też

Dworzec kolejowy Ruda Śląska

Dane z dnia, 1 lipca 2022 r. Artur Słowik