Dworzec autobusowy sąsiaduje z dworcem kolejowym i jest położony na wschód od niego. Droga do przystanku Lubicz jest opisana od rogu ul. Bosackiej i ul. Topolowej. Jest to dobry punkt orientacyjny po stronie wschodniej dworców.

Dojścia do rogu ulic

Z dworca PKP najlepiej jest iść przez tunel Magda. Można też iść od strony wyjścia z dworca podziemnego, przechodząc obok wyjścia z dworca autobusowego.

Od tunelu Magda

Po wyjściu z pociągu kierujemy się w stronę południową i pod koniec peronu trafiamy na kamienne schody w dół, które są w kierunku południowym. Po pokonaniu schodów jesteśmy w tunelu Magda. Obracamy się o 90 stopni w lewo i idziemy do końca tunelu. Przed wyjściem z tunelu jest po lewej stronie korytarz, którym przychodzimy od strony antresoli lub z przystanków dla wysiadających na płycie dolnej dworca autobusowego.
Z peronów możemy też zjechać windą nr 1 na poziom 1A (antresola). Są to windy po stronie południowej na peronie, które znajdują się w pobliżu schodów prowadzących z peronów na parking.
Po wyjściu z windy na poziomie antresoli skręcamy w prawo i idziemy do końca korytarza. Wyjątkiem jest winda z peronu nr 1. Po zjechaniu na poziom antresoli obracamy się o 90 stopni w lewo i idziemy przez całą długość antresoli do jej końca. Po drodze mijamy po prawej stronie windy na perony 2, 3, 4 i 5.
Na końcu korytarza obracamy się w prawo i idziemy cały czas prosto na południe, aż dojdziemy do tunelu Magda. Po drodze miniemy z lewej strony windę nr 3, za którą są schody, którymi wyjdziemy z przystanku dla wysiadających na płycie dolnej dworca autobusowego. Windą nr 3 też wyjedziemy z tego przystanku na poziom korytarza lub na parking nad peronami.
Wychodząc schodami lub wyjeżdżając windą na poziom korytarza skręcamy w lewo i idziemy do końca, aż dojdziemy do tunelu Magda, gdzie skręcamy w lewo i wychodzimy z tunelu.
W korytarzu jest ścieżka prowadząca.
Po wyjściu z tunelu idąc przed siebie po lewej stronie mamy oszkloną ścianę płyty dolnej dworca autobusowego, natomiast z prawej niski murek i skarpę w górę z trawą. Idziemy ścieżką prowadzącą, aż dojdziemy do schodów w górę.
Przy schodach po lewej stronie jest wnęka gdzie jest sklep Żabka. Wchodząc do wnęki i idąc równolegle
do schodów trafimy do windy, którą wyjedziemy na górę.
Po pokonaniu schodów, idziemy prosto, aż dojdziemy do muru. W tym miejscu skręcamy w lewo i po paru metrach, gdy mur skończy się, jesteśmy na rogu ulic Bosackiej i Topolowej.
W prawo (wschód) odchodzi ul. Topolowa, natomiast przed nami na północ jest ul. Bosacka.

Od dworca podziemnego i autobusowego

Będąc na dworcu podziemnym kierujemy się do wyjścia wschodniego, w okolicę przystanku MPK Dworzec Wschód oraz zejść do tramwaju podziemnego.
Wychodząc z dworca po obu stronach mamy barierki, za którymi są schody prowadzące w dół do tunelu, gdzie jest przystanek tramwajowy.
Idziemy prosto. Przechodzimy pod wiaduktem, jest to wjazd na płytę górną dworca autobusowego i dochodzimy do schodów ruchomych w górę. Po naszej lewej jest przystanek komunikacji miejskiej, a po prawej dolna płyta dworca autobusowego.
Wjeżdżamy schodami na górę i kierujemy się w prawo (na godz. 2). Po przejściu kilkunastu metrów dojdziemy do budynku. Idziemy wzdłuż niego, aż do rogu. Teraz skręcamy w prawo, schodząc dwa razy po trzech stopniach. Jesteśmy na chodniku. Po lewej stronie mamy ul. Bosacką, a po prawej budynek dworca autobusowego. Idąc prosto(południe) słyszymy na dole dźwięki z dolnej płyty dworca.
W połowie długości budynku napotkamy schody w górę. Jest to wejście do dworca autobusowego.
Wychodząc z dworca autobusowego, schodzimy po kilku stopniach i jesteśmy na chodniku. Przed nami jest ul. Bosacka, przez którą możemy przejść na drugą stronę i skręcić w prawo. Idąc prosto, na rodu budynku dojdziemy do przejścia przez ul. Topolową. Nie zaleca się tej drogi, bo przy chodniku po drugiej stronie ulicy parkują samochody oraz idąc w stronę ul. Topolowej przy budynku mamy zejścia po schodach w dół do punktów usługowo-handlowych.
Od wyjścia z budynku dworca autobusowego najlepiej iść w następujący sposób.
Przy schodach obracamy się o 90 stopni w prawo czyli schody mamy po prawej, a ulicę po lewej. Stoimy tak, jakbyśmy szli od dworca podziemnego PKP. Idziemy na południe do rogu budynku, który jest po naszej prawej stronie. Obracamy się o 90 stopni w lewo i przechodzimy na drugą stronę ul. Bosackiej. Jesteśmy przy rogu budynku (po lewej). Obracamy się o 90 stopni w prawo i przechodzimy na drugą stronę ul. Topolowej. Jesteśmy w miejscu, gdzie doszlibyśmy od tunelu Magda, czyli na rogu ulic Bosackiej i Topolowej.
Ustawiamy się w ten sposób, aby ul. Topolowa była po naszej lewej stronie, a ogrodzenie od restauracji (mur) był po prawej. Idziemy prosto na wschód. Po drodze (ok 20 m) po prawej mijamy furtkę. Jest to zejście do ogródka piwnego przy restauracji „Pod Srebrnym Kurem”. Następnie mijamy szerokie wejście do parku. Idąc dalej po prawej jest ogrodzenie od parku. Gdy ogrodzenie się kończy odchodzi w prawo chodnik, wzdłuż ul. Zygmunta Augusta. Jest to ulica jednokierunkowa i samochody jadą od naszej prawej strony.
Nie skręcamy w tą ulicę tylko ją przechodzimy. Jesteśmy na rogu budynku po lewej ul. Topolowa a za nami ul. Zygmunta Augusta. Stąd jest druga droga na przystanek przy Lubicz, która będzie opisana poniżej.
Idziemy wzdłuż ul. Topolowej, aż dojdziemy do kolejnego skrzyżowania, z ul. Rakowicką, po której kursują tramwaje.
Jesteśmy na rogu skrzyżowania, na którym skręcamy w prawo i idziemy wzdłuż ulicy na południe. Po prawej mamy kamienice a po lewej ulicę z tramwajami. W odległości około 100 m dojdziemy do ul. Kurkowa. Przechodzimy przez tą ulicę i idziemy aż trafimy na przystanek tramwajowy (wiata przystankowa). Z tego przystanku tramwaje jadą w kierunku dworca i Starego Miasta (skręcają w prawo), natomiast w kierunku Ronda Mogilskiego (skręcają w lewo.
Idąc prosto po kilku metrach mamy po lewej przejście przez ul. Rakowicką. Przechodzimy na drugą stronę i idziemy lekko w prawo, aby trafić na chodnik przy ul. Lubicz (ulica po prawej). Mijamy przejście przez ulicę i po kilku metrach trafiamy na przystanek autobusowo tramwajowy. Z tego przystanku autobusy jadą prosto w kierunku dworca i Rynku Głównego, natomiast tramwaje jadą prosto lub skręcają w prawo (ul. Rakowicka).
Stojąc przy przystanku tramwajowym na ul. Rakowickiej idziemy prosto, z lewej mijamy przejście dla pieszych. Na rogu budynku skręcamy lekko w prawo i dochodzimy do przejścia dla pieszych przez ul. Lubicz po stronie zachodniej skrzyżowania. Przechodzimy na drugą stronę i obracamy się o 90 stopni w prawo. Po kilku metrach trafiamy na przystanek autobusowo-tramwajowy. Z tego przystanku tramwaje skręcają w lewo (ul. Rakowicka) lub jadą prosto w stronę Ronda Mogilskiego. Autobusy jadą tylko prosto.
Uwaga! tory tramwajowe są w osi ulicy, co oznacza, że na tramwaj czekamy na chodniku, a gdy on przyjedzie to wchodzimy na pas jezdni i podchodzimy do pojazdu.
Autobusy zatrzymują się przy chodniku i tylko obsługują przystanki przy ul. Lubicz.
Skrzyżowanie jest z sygnalizacją świetlną i dźwiękową.

Od skrzyżowania z ul. Zygmunta Augusta

Po przejściu przez ul. Zygmunta Augusta, (po lewej ul. Topolowa), obracamy się o 90 stopni w prawo i idziemy na południe (ul. Zygmunta Augusta po prawej). Dochodzimy do przecznicy, która odchodzi w lewo. Jest to ul. Kurkowa. Przechodzimy na drugą stronę ulicy i skręcamy w lewo. Idziemy na wschód wzdłuż kamienic po prawej stronie, aż dojdziemy do rogu budynku, który jest na skrzyżowaniu z ul. Rakowicką. W tym miejscu skręcamy w prawo i idziemy, aż do wiaty przystankowej. Jest to przystanek tramwajowy przy ul. Rakowickiej.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Lucyny Zaleskiej za konsultację i wizję lokalną.

Dane z dnia, 1 maja 2020 r. Artur Słowik