Chcąc się dostać do centrum miasta trzeba dojść do przystani promowej i przeprawić się promem na drugą stronę rzeki Świny.
Musimy wyjść przed Dworzec.. Prom będziemy słyszeli po dochodzących nas dźwiękach tłuczącej się blachy, powodowany przez wjeżdżające samochody na prom. Co jakiś czas też słychać dzwonki na przystani promowej.

Droga

Stojąc tyłem do drzwi prowadzących do budynku dworcowego, obracamy się w prawą stronę i idziemy na północny-wschód. Po lewej jest ul. Dworcowa a po prawej budynek dworca. Gdy budynek się skończy, z prawej strony, w głębi zacznie się mur. Idziemy dalej prosto tak jak chodnik. Po przejściu około 10 m z prawej strony będzie wnęka w murze, wnęką tą wychodzimy bezpośrednio z peronu nr 1 na chodnik.
Z lewej strony jest przejście dla pieszych przez ul. Dworcową.

Jeśli przejdziemy na drugą stronę ulicy, top o wejściu na chodnik, obracamy się w prawo i idziemy około 20 m, z naszej lewej strony będzie niski mur. Dochodzimy do miejsca gdzie przed nami jest uliczka biegnąca w lewo, prowadząca do przystani promowej. W tym miejscu z prawej strony jest kolejne przejście przez ul. Dworcową.

Jeśli nie przejdziemy przez pierwsze przejście dla pieszych, tylko idziemy po prawej stronie ul. Dworcowej, top o przejściu około 20 m po prawej stronie w murze jest kolejna wnęka. Jest to kolejne bezpośrednie wyjście z peronu nr 1. W tym miejscu po lewej stronie jest drugie przejście dla pieszych przez ul. Dworcową.

Po przejściu na drugą stronę ulicy jesteśmy na rogu ulic, za nami ul. Dworcowa, a z prawej uliczka, która prowadzi do przystani promowej.

Stojąc w tym miejscu obracamy się w ten sposób, aby uliczkę prowadzącą do przystani promowej, mieć ze swojej prawej strony. Idziemy wąskim chodnikiem około 30 m, aż poczujemy, że weszliśmy pod zadaszenie. Jesteśmy przed wejściem na prom. Jeśli prom nie jest przycumowany to przed nami będą zamknięte szlabany.

W tym miejscu z prawej jest przejście dla pieszych.
Jeśli chcielibyśmy skorzystać z toalety, to obracamy się w prawo i przechodzimy na drugą stronę uliczki. Wchodzimy na chodnik i idziemy przed siebie. Z lewej strony mamy budynek. Dochodzimy do rogu budynku i skręcamy w lewo, tak jak biegnie chodnik. Na końcu budynku z lewej strony jest wejście do środka, gdzie są toalety.

Warto wiedzieć

Toalety przy przystani promowej, znajdują się po drugiej stronie uliczki.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Grzegorza Kania i Mariusza Urbańskiego za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 8 października 2021 r. Artur Słowik