Stojąc przed dworcem za nami mamy drzwi prowadzące do holu dworcowego. Po lewej jest ściana budynku dworca.
Idziemy prosto wzdłuż ściany, na końcu budynku zmienia się podłoże z kostki brukowej na asfaltowe.
Tu zaczyna się parking, po obu stronach mogą stać samochody.
Idziemy prosto. Po przejściu ok. 20 m. dojdziemy do chodnika. Po prawej stronie będzie murek, po lewej ulica, a za ulicą płot i tory kolejowe.
Idziemy chodnikiem prosto, po kilkunastu metrach po prawej stronie będzie budynek. Dochodzimy do rogu budynku.

Idziemy przed siebie, przechodząc przez parking. Wchodzimy na chodnik. Z lewej strony mamy przejście podziemne, którym możemy przejść na drugą stronę torów kolejowych i dojść do przystanku Ruda Park Kozioła.
Obracamy się w prawo i idziemy chodnikiem na południe. Przechodzimy przez wjazd na parking do sklepu Biedronka. Idziemy prosto chodnikiem, aż ten skręci w lewo. Skręcamy tak jak chodnik. Z prawej strony mamy barierkę, która nas odgradza od ulicy. Po przejściu około 30m mijamy wiatę przystankową, która jest z lewej strony. Idziemy, aż do miejsca gdzie trafimy na pole uwagi wzdłuż krawężnika. Jesteśmy na przystanku.

Z tego przystanku pojedziemy autobusami numer 39 w kierunku Kochłowic przez Nowy Bytom, Bykowinę, 118 w kierunku Chebzie dworzec PKP oraz 230 w kierunku Halemba pętla przez Wirek.

Chcąc jechać w stronę Bytomia autobusami numer 39, 118 oraz w kierunku Goduli przez orzegów autobusem nr 230 idziemy dalej prosto mijając przystanek. W pewnym miejscu dochodzimy do uliczki. Przechodzimy ją. Idziemy chodnikiem trzymając się prawej strony gdzie jest trawa. Gdy ta się skończy obracamy się w prawo. Jesteśmy przy przejściu dla pieszych. Przechodzimy ulicę na drugą stronę.
Teraz obracamy się w lewo i idziemy trzymają się trawnika z lewej strony. Trawnik tenodziela nas od ulicy. Gdy trawa się skończy dochodzimy do przystanku. Po prawej stronie będzie wiata przystankowa. Mijamy wiatę i po przejściu około 10m zatrzymujemy się. W tym miejscu możemy oczekiwać na autobus.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Bożeny Słowik, Katarzyny Słowik i Lucyny Zaleskiej za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia 12 maja 2024 r. Dawid Głowacki, Artur Słowik