Kierunek północ – Rondo Mogilskie, Dworzec Główny tunel

Z tego przystanku odjeżdżają tramwaje linii 9, 12, 14, 17, 19, 20, 50. Peron przystankowy szeroki z podwójną wiatą przystankową. Gdy stoimy przodem do torowiska przed wiatą po stronie lewej jest automat biletowy i słupek wizualnego i dźwiękowego rozkładu jazdy. Stojąc przodem do torowiska kierujemy się w lewo do dźwiękowych świateł i przejścia dla pieszych. Peron przystankowy się obniża. Dochodzimy do asfaltowej ścieżki rowerowej i przed nią można skręcić w lewo – na zachód ku Alei Pokoju albo na wschód, na ulicę Grzegórzecką. Idziemy w lewo wzdłuż ścieżki rowerowej znajdującej się po lewej stronie, dochodzimy do udźwiękowionego przejścia dla pieszych. Przechodzimy tylko jeden pas ulicy, gdyż przystanek powyższy jest pomiędzy pasami jezdni. Za przejściem dla pieszych kierujemy się w lewo wzdłuż ulicy by po kilkunastu metrach dojść do wiaty przystanku autobusowego. Odjeżdża stąd autobus linii 184 w kierunku Ronda Mogilskiego.

Powyższe przejście dla pieszych można pokonać aby następnie iść prosto. Przechodzimy wtedy przez ścieżkę rowerową w kierunku Ronda Mogilskiego. Idąc dalej trzeba uważać bo, przy krawężniku jest podwójna stacja hulajnóg. Za stacją hulajnóg idziemy na godzinę drugą w prawo. Po stronie wewnętrznej naszej drogi jest ścieżka rowerowa. Przejście piesze w kierunku południowym jest z jednej strony ograniczone trawnikiem, a z drugiej ścieżką rowerową. Pokonujemy jeden pas ulicy, kilku metrowy chodnik, dwa tory tramwajowe i kierujemy się albo w lewo na przystanek tramwajowy w kierunku Aleja Pokoju, albo prosto przez kolejny pas ulicy. Peron przystankowy jest dość wąski, jedna wiata przystankowa. Przed wiatą słupek z rozkładem jazdy.

Kierunek wschód

Z tego przystanku odjeżdżają tramwaje linii 1, 14, 22, oraz autobus linii 125. Ten przystanek jest wspólny. Wracając na przejście piesze, po stronie prawej jest ścieżka rowerowa. Przechodzimy pas jezdni idącej w kierunku Alei Pokoju. Czyli na południe. Za przejściem dla pieszych przecinamy ścieżkę rowerową idącą do Alei Pokoju. Kierujemy się w prawo gdyż teraz po stronie lewej, czyli południowej ronda przebiega ścieżka rowerowa. Chodnik nasz jest ograniczony z prawej strony trawnikiem. Idziemy kilkadziesiąt metrów wzdłuż trawnika do przejścia pieszego z ulicą Kotlarską. Przed przejściem dla pieszych znów po stronie prawej jest ścieżka rowerowa, która przeszła nam ze strony lewej i z kierunku ul. Kotlarskiej. Przejście piesze prowadzi przez pas jezdni, krótki odcinek chodnika, dwa tory tramwajowe i dalej prosto do ulicy Grzegórzeckiej. Za torowiskiem można skręcić w lewo na bardzo szeroki przystanek tramwajowy w kierunku południowym.

Kierunek południe – Ulica Kotlarska, Zabłocie

Duży szeroki peron przystankowy z podwójną wiatą. Przed wiatą słupek rozkładu jazdy. Odjeżdżają stąd tramwaje linii 9, 20, 49, 50 oraz autobus 184. Przechodząc ostatnim przejściem pieszym jeszcze jeden pas jezdni można iść w lewo na przystanek autobusowy. To wąski przystanek przed wiatą jest metalowa ławka.
Po przejściu prosto z przejścia idziemy przez ścieżkę rowerową w kierunku Zabłocia i po lewej stronie dochodzimy do grubego słupa ogłoszeniowego. Za przejściem pieszym po stronie lewej jest kiosk. Już na stronie ulicy Grzegórzeckiej. Mijając kiosk po stronie lewej dochodzimy do trawnika i pochylni z barierką. Będzie to wszystko po stronie lewej. Po dojściu do powyższej barierki kierujemy się na godzinę drugą, by dojść do przejścia przez ulicę Grzegórzecką. Ustawiając się do przejścia pieszego po stronie lewej odchodzi chodnik ulicy Grzegórzeckiej. Ścieżka rowerowa jest po stronie prawej przejścia, na którym stoimy. Teraz idziemy przez jeden pas jezdni, dwa tory tramwajowe i albo skręcamy w lewo na przystanek tramwajowy, albo idziemy prosto na północ.

Kierunek zachód

Po pokonaniu przejścia pieszego idąc w lewo jest rozległy przystanek tramwajowy. Tutaj odjeżdża tramwaj linii 1, 19, 22. Przechodząc pas jezdni idącej do ul. Grzegórzeckiej dojdziemy do trawnika i po prawej stronie grubego słupa ogłoszeniowego. Stąd można iść w lewo do Hali Targowej. Po kilku metrach idąc w lewo jest małe przejście przez ulicę Żółkiewskiego odchodzącą w prawo. Gdyby ze świetlnego i dźwiękowego przejścia iść w prawo, to po naszej lewej stronie miniemy kilka budek z jedzeniem. Mijając po lewej stronie budki z jedzeniem idziemy wzdłuż trawnika mając po lewej stronie ścieżkę rowerową. Ten chodnik prowadzi w kierunku Ronda Mogilskiego. Tym chodnikiem idziemy kilkadziesiąt metrów. Aby znaleźć przejście dla pieszych po stronie prawej musimy wejść na ścieżkę rowerową i po stronie prawej natrafimy na przejście w kierunku wschodnim. Ustawiając się na przejściu, po stronie prawej jest ścieżka rowerowa, po lewej trawnik. Teraz idziemy przez pas jezdny, krótki chodnik, dwa tory tramwajowe i tu można iść w lewo na przystanek tramwajowy w kierunku Ronda Mogilskiego. Można także iść prosto w kierunku Alei Pokoju.
Uwaga. Na przejściach dla pieszych pomiędzy chodnikiem a ścieżką rowerową często ustawione są betonowe, okrągłe kosze na śmieci. Perony przystankowe zawsze są lekko podniesione.

Dane z dnia, 4 stycznia 2021 r. Wawrzyniec Krupa