Stacja znajduje się w województwie Warmińsko-mazurskim.
Jest położona pomiędzy stacjami: Malbork (północ), Olsztyn (północny-wschód), Jabłonowo Pomorskie (południowy – zachód) i Działdowo (Południe).
Perony i tory są w osi północ-południe.
Na dworcu znajdują się perony, budynek dworca i tunel.

Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach i w budynku dworca. Toaleta jest w tunelu. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez automat. Wind nie ma, ale są platformy dla wózków. Kasy biletowe są na holu dworca.

Na stacji Iława Główna zatrzymują się pociągi wszystkich kategorii.
W okolicy dworca znajduje się postój taksówek, parking oraz w niewielkiej odległości przystanki komunikacji miejskiej.

Perony

Na stacji mamy 3 perony.. Perony są wyspowe i dwukrawędziowe.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku południowym (Działdowo):

  • Peron 1, po lewej tor nr 1, po prawej tor nr 2
  • Peron 2,po lewej tor nr 5, po prawej tor nr 4
  • Peron 3,po lewej tor nr 7, po prawej tor nr 6

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki znajdują się na linii bezpieczeństwa.
Perony są wysokie około 76 cm od pgs.

Na peronach 2 i 3 na ich końcach po stronie północnej znajduje się zejście do tunelu. Natomiast na peronie nr 1 zejście jest pod koniec peronu też po stronie północnej.
Zejście jest na wysokości budynku dworca.
Perony 1 i 2 są zadaszone w 3/4 długości peronu. Zadaszenie na peronie nr 3 jest w 1/3 długości peronu od strony zejścia do tunelu.

Słupy, ławki i tablice są ustawione w osi peronów.
Perony są bardzo długie około 400 m.

Pociągi w stronę Olsztyna, Malborka i Trójmiasta odjeżdżają w kierunku północnym, natomiast pociągi w kierunku Torunia, Bydgoszczy, Działdowa i Warszawy odjeżdżają w kierunku południowym.

Wyjścia z peronu

Na peronach 2 i 3 na ich końcach po stronie północnej znajduje się zejście do tunelu. Natomiast na peronie nr 1 zejście jest pod koniec peronu też po stronie północnej.
Do tunelu prowadzą strome, kamienne
schody w dół. Schody są w kierunku północnym. Na peronie nr 1 schody mamy z obu stron.
Schodami tymi zejdziemy do tunelu dworca.

Tunel

W tunelu nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Stojąc tyłem do schodów prowadzących na peron nr 3, na wprost i po prawej mamy ścianę. Odwracamy się o 90 stopni w lewo i idziemy na zachód. Po drodze z lewej strony miniemy schody prowadzące na peron nr 2. Następnie po obu stronach schody prowadzące na peron nr 1. Idąc dalej dojdziemy do schodów w górę, którymi wyjdziemy na hol dworca.

Stojąc przed schodami prowadzącymi na hol dworcowy, możemy iść w prawo i lewo. Idąc w prawo i następnie w lewo będziemy szli korytarzem (po lewej schody w górę). Na końcu korytarza skręcamy w lewo i dalej idziemy korytarzem prosto, aż dojdziemy do toalet. Po drodze po lewej miniemy wejście do korytarza, którym byśmy szli, gdybyśmy przy schodach poszli w lewo. Toalety znajdują się na końcu korytarza. Na wprost jest męska a po prawej damska.

Stojąc przy schodach prowadzących na hol dworcowy skręcamy w lewo. Przed nami jest wejście do sklepu spożywczego. Skręcamy w prawo i idziemy przed siebie, aż dojdziemy do korytarza lewo-prawo. Skręcamy w lewo i na końcu korytarza są toalety.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na zachód od peronów.
W budynku dworca są ścieżki prowadzące dla osób niewidomych.
Stojąc tyłem do schodów prowadzących z tunelu idziemy prosto po ścieżce prowadzącej. Po prawej stronie mijamy wejście do poczekalni, a dalej jest ściana. Na wprost mamy drzwi otwierane manualnie. W połowie drogi w lewo odchodzi ścieżka prowadząca, którą dojdziemy do kas biletowych. Uwaga przed kasami są blaty.

Wychodząc z dworca, obracamy się o 90 stopni w prawo i dochodzimy do kilku stopni w dół, którymi schodzimy na chodnik przed dworcem. Po prawej stronie jest pochylnia.
Dochodząc do końca pochylni skręcamy w lewo i idziemy prosto do przejścia dla pieszych. Przechodzimy przez dwa pasy jezdni. Idąc prosto dojdziemy w okolicę parku z fontanną i pomnikiem parowozu.

Wchodząc na dworzec

Do budynku dworca od strony ulicy wchodzimy po kilku stopniach, lub pochylnią, która jest z lewej strony schodów.
Po wejściu po schodach lub pochylnią po lewej stronie mamy drzwi prowadzące do holu dworcowego.
Po minięciu drzwi trafiamy na ścieżkę prowadzącą. Idziemy prosto po ścieżce, aż dojdziemy do schodów w dół. W połowie długości holu w prawo odchodzi ścieżka do Kas biletowych, a z lewej strony mamy poczekalnię.

Po zejściu ze schodów po prawej stronie jest sklep spożywczy i korytarz, którym dojdziemy do toalet.
Stojąc tyłem do schodów (sklep po prawej) idziemy prosto, wchodząc do tunelu. Najpierw z obu stron mijamy schody prowadzące na peron nr 1. Następnie miniemy schody po prawej, na peron nr 2 i na końcu tunelu, dochodzimy do ściany gdzie po prawej są schody prowadzące na peron nr 3..

Warto wiedzieć

Perony są bardzo długie.
Schody do przejścia podziemnego są strome.
Na dworcu w tunelu jest sklep spożywczy.
Naprzeciwko kas biletowych jest poczekalnia.
Toalety znajdują się w tunelu dworcowym idąc do końca korytarzem.
Przed dworcem jest park gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Grzegorza Kania i Wawrzyńca Krupa za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 3 października 2021r. Artur Słowik