Stacja znajduje się w województwie dolnośląskim. Jest położona pomiędzy stacjami Kamieniec Ząbkowicki (wschód), Bielawa Zachodnia (południe) i Świdnica Miasto (zachód).
Perony i tory są w osi wschód-zachód.

Na dworcu znajdują się perony, budynek dworca i przejście podziemne.
Oznaczeń dla osób niewidomych nie ma. Toaleta znajduje się w holu dworca. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika Kolei. Wind brak. Kas biletowych nie ma. W budynku dworca jest bar.

Na stacji Dzierżoniów Śląski zatrzymują się pociągi osobowe i pospieszne.
W okolicy dworca znajduje się parking, postój taksówek oraz sklep spożywczy.

Perony

Na stacji mamy 2 perony, które są ułożone równolegle do siebie.
Peron 2 jest wyspowy i dwukrawędziowy. Peron 1 boczny jest jednokrawędziowy i przy nim jest budynek dworca.

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku zachodnim (Świdnica Miasto):
Peron 1, po lewej tor nr 1
Peron 2, po prawej tor nr 2, po lewej tor nr 6,

Na peronach nie ma oznaczeń dla osób niewidomych.
Perony są bardzo niskie około 28 cm od pgs.

W połowie długości peronów jest zejście do przejścia podziemnego. Perony są zadaszone. Nad peronem 1 dach ciągnie się przez długość budynku dworcowego, aż do przejścia podziemnego. Na peronie nr 2 zadaszenie jest w środkowej części długości peronu tylko w okolicy schodów do przejścia podziemnego.

Słupy, ławki i tablice są ustawione w osi peronu nr 2. Filary podtrzymujące zadaszenie są przy linii bezpieczeństwa.

Idąc od przejścia podziemnego peronem 1, po lewej stronie mamy tor a po prawej parking oraz dojście do ulicy. Po przejściu peronem około 20 m zacznie się budynek dworca.
Na peronie nr 1 ławki są ustawione przy budynku dworca. Filary od zadaszenia są blisko linii bezpieczeństwa. Na środku peronu możemy trafić na gabloty z rozkładami jazdy.

Wyjścia z peronu

Na każdym z peronów w połowie długości peronu znajdują się strome, kamienne schody w dół. Na peronie 1 schody są w kierunku wschodnim, a na peronie nr 2 do przejścia podziemnego zejdziemy z obu stron.

Na peronie nr 1 po wyjściu z przejścia podziemnego skręcamy w prawo i idąc prosto wyjdziemy na parking oraz ulicę..
Nie skręcając w prawo, ale idąc peronem na zachód po przejściu około 20 m dojdziemy do budynku dworca. Idąc dalej za około 15 m po prawej stronie dojdziemy do wahadłowych drzwi, którymi dostaniemy się do holu dworcowego.

Jeśli na początku budynku dworca skręcimy w prawo (w stronę ulicy), w połowie ściany bocznej budynku (po lewej), trafimy na drzwi prowadzące do baru dworcowego.

Przejście podziemne

W przejściu podziemnym nie ma oznaczeń dla osób niewidomych. Stojąc tyłem do końcowej ściany przejścia, przy peronie nr 2 po obu stronach mamy schody prowadzące na ten peron. Idąc prosto, dochodzimy do ściany i po lewej mamy schody w górę prowadzące na peron nr 1., gdzie znajduje się budynek dworca.

Budynek dworca

Budynek dworca znajduje się na północ od peronów i po zachodniej stronie stacji.
Idąc na zachód od schodów peronem nr 1 wzdłuż parkingu po około 20 m dojdziemy do budynku dworca. Idąc dalej wzdłuż budynku po przejściu około 15 m po prawej stronie będzie wejście do holu dworcowego. Idąc na wprost przez hol dojdziemy do drzwi wyjściowych z budynku przed dworzec, gdzie jest parking i ulica. Za drzwiami skręcamy 90 stopni w lewo i schodzimy po schodach na chodnik.

Idąc przez hol dworcowy w połowie skręcamy w prawo i idziemy prosto w kierunku baru dworcowego. Po prawej stronie miniemy toalety. Za kilka metrów wejdziemy w krótki korytarz, na którego końcu są drzwi do baru.
W barze po prawej stronie mamy stoliki, a po lewej ladę. Na wprost są drzwi, którymi wyjdziemy w okolice parkingu.

Wchodząc na dworzec

Na dworzec wchodzimy przez budynek dworca lub od strony parkingu.
Wejście przez budynek dworca
Do budynku dworca od strony ulicy wchodzimy po kilku stopniach, które są równolegle do budynku. Po prawej są drzwi, którymi wchodzimy na hol dworca. Idąc prosto, po lewej miniemy dojście do toalet i baru, Następnie po lewej stronie będą krzesełka a przed nami
drzwi, którymi wyjdziemy na peron 1. Po wyjściu z holu dworca skręcamy w lewo i idziemy około
35 m na wschód, aż dojdziemy do schodów w dół, które prowadzą do przejścia podziemnego.
W przejściu podziemnym skręcamy w prawo i idziemy, aż trafimy na ścianę. Po obu stronach mamy schody w górę, prowadzące na peron nr 2.

Od Parkingu

Stojąc na parkingu skierowanym twarzą w kierunku torów (południe) idziemy prosto, po prawej mamy boczną ścianę budynku dworca, z wejściem do baru. Dochodzimy pod zadaszenie. Skręcamy w lewo (wschód) i idziemy, aż trafimy na schody w dół, którymi zejdziemy do przejścia podziemnego.
W przejściu podziemnym skręcamy w prawo i idziemy, aż trafimy na ścianę. Po obu stronach mamy schody w górę, prowadzące na peron nr 2.

Warto wiedzieć

Przy wysiadaniu z pociągu należy pamiętać, że perony są bardzo niskie.
Na peronach blisko linii bezpieczeństwa są filary od zadaszenia.
W okolicy dworca znajduje się sklep spożywczy.
W holu dworca znajduje się bar. Toalety znajdują się w holu dworcowym.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla Artura Forkasiewicza i Łukasza Urbańskiego za konsultacje i wizję lokalną.

Dane z dnia, 15 stycznia 2020 r. Artur Słowik