Stacja znajduje się w województwie Małopolskim.
Jest położona pomiędzy stacjami Jaworzno Szczakowa (północ) i Trzebinia (południe).
Perony i tory są w osi północ-południe.
Na stacji znajdują się dwa jednokrawędziowe, przesunięte względem siebie perony i kładka nad torami łącząca przednie krańce peronów oraz ulice Dworcową i Stolarską.
Na stacji Balin zatrzymują się pociągi osobowe.

Oznaczenia dla osób niewidomych są przy krawędziach peronów i wzdłuż ich osi, przy schodach na kładkę oraz w jej osi. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez człowieka. Są windy z peronów i od strony ulic Dworcowej oraz Stolarskiej na kładkę. Toalety i kasy brak. Budynek dworca nieczynny. Kas biletowych nie ma.

Perony

Na stacji znajdują się dwa perony jednokrawędziowe. Są one przesunięte względem siebie w ten sposób, że kładka je łącząca ustawiona jest na początkach peronu względem kierunku jazdy (czoło pociągu zatrzyma się przed kładką).

Numeracja torów w kierunku południowym (Trzebinia):
Peron 1, po lewej tor nr 1.
Peron 2, po prawej tor nr 2.

Na obydwu peronach są oznaczenia dla osób niewidomych – słabo wyczuwalne guzki przed żółtą linią bezpieczeństwa i przed schodami na kładkę.
Perony są wysokie około 70 cm od pgs.

Na każdym peronie, w jego osi znajduje się wyczuwalna laską linia prowadząca, wolna od przeszkód. Od linii odchodzą odgałęzienia do ławek zlokalizowanych pod trzema wiatami.
Wiaty ustawione są w środkowej części peronów oraz w okolicy ich krańców.
Wiaty, latarnie, rozkłady jazdy, gabloty oraz kosze na śmieci, zamontowane są pomiędzy linią prowadzącą, a stroną peronu, gdzie nie ma torów. Wzdłuż prawie całej długości peronu pierwszego ciągnie się mur, a całej długości peronu drugiego metalowy płot.

Pociągi w kierunku Trzebini odjeżdżają z peronu nr 1,, natomiast pociągi w kierunku Jaworzna z peronu nr 2.

Wyjście z pociągu będzie zawsze po prawej stronie w kierunku jazdy pociągu.

Wyjścia z peronów

Wyjście z peronu 1

Po wyjściu z pociągu i odnalezieniu ścieżki prowadzącej, kierujemy się w lewo i idziemy wzdłuż niej. Po prawej stronie znajdować się będą wiaty, słupki, latarnie, rozkłady jazdy, gabloty oraz kosze na śmieci
Ścieżka doprowadzi nas do momentu, gdzie będzie zakręcała pod kontem prostym w prawo, a po kilku krokach będzie odgałęzienie w lewo, które doprowadzi do schodów w górę na kładkę. Gdyby pominąć to odgałęzienie i iść dalej ścieżką, dojdziemy po kilku krokach do miejsca, gdzie zakręca ona w lewo pod kontem prostym, by doprowadzić do drzwi windy. Wcześniej, miniemy odgałęzienie w prawo do schodów w górę, które wyprowadzą nas na parking przy ul. Dworcowej.

Po wejściu na schody, po lewej stronie będą schody w górę na kładkę, a po prawej stronie znajduje się mały trawnik, gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Po wejściu na kładkę schodami z parkingu lub z peronu nr 1, kierujemy się w lewo by dojść do zejścia schodami w dół na ul. Stolarską – zejście jest na wprost. Idąc kładką, zejście na peron 2 będziemy mieli po prawej stronie przed schodami na ul. Stolarską. Winda znajdować się będzie po lewej stronie za schodami na peron 2, lecz jeszcze przed schodami na ul. Stolarską.
Po zejściu schodami na ul. Stolarską znajdziemy się na betonowym placyku. Na wprost jest łąka, a po kilku krokach od schodów na wprost możemy zakręcić w lewo i dojść do polnej ścieżki lub zakręcić w prawo i dojść do żwirowej ścieżki.

Wyjście z peronu 2

Po wyjściu z pociągu i odnalezieniu ścieżki prowadzącej, kierujemy się w lewo i idziemy wzdłuż niej. Po prawej stronie znajdować się będą wiaty, słupki, latarnie, rozkłady jazdy, gabloty oraz kosze na śmieci
Ścieżka doprowadzi nas do momentu, gdzie będzie zakręcała pod kontem prostym w prawo, a po kilku krokach będzie odgałęzienie w lewo, które doprowadzi do schodów w górę na kładkę. Gdyby pominąć to odgałęzienie i iść dalej ścieżką, dojdziemy po kilku krokach do miejsca, gdzie jest kolejne odgałęzienie w lewo, by doprowadzić do drzwi windy. Jeśli nie skręcimy do windy, dojdziemy na ul. Stolarską. Znajdziemy się na betonowym placu. Na wprost jest łąka.
Idąc wzdłuż łąki w lewo, dojdziemy do polnej ścieżki, natomiast idąc w prawo dojdziemy do żwirowej drogi.

Po wejściu na kładkę schodami z peronu nr 2, kierujemy się w lewo. Idziemy do końca kładki i po prawej stronie będzie zejście schodami na parking przy ul. Dworcowej. Na wprost tych schodów jest mały trawnik, gdzie pies może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne. Parking będzie po lewej stronie, a po prawej schodki w dół na peron 1.
Idąc kładką, bezpośrednie zejście na peron 1 będziemy mieli po prawej stronie przed przechodnią windą, którą można dostać się na peron 1 lub na poziom parkingu przy ul. Dworcowej. Na parking z windy wychodzimy kierując się w prawo.

Wchodząc na dworzec

Wchodząc na dworzec od parkingu przy ul. Dworcowej.
Trzymamy się lewej strony, gdzie jest trawnik. Gdy się skończy, zakręcamy w lewo i dochodzimy na wprost do schodów w dół, którymi schodzimy na peron pierwszy, który będzie w lewo. Doprowadzi nas do niego ścieżka prowadząca z kilkoma zakrętami.
Przed schodami w dół, po prawej stronie będą schody w górę na kładkę. Po wejściu na kładkę kierujemy się w lewo. Schody w dół na peron 2 będą po prawej stronie. Doprowadzi nas do nich ścieżka prowadząca, znajdująca się w osi kładki, od której pierwsze odgałęzienie w prawo kierować będzie na niniejsze schody.

Jeśli idąc wzdłuż trawnika nie zakręcimy w lewo i miniemy schody, kolejny chodniczek w lewo, doprowadzi nas do drzwi przechodniej windy , którą dostaniemy się na kładkę lub poziom peronu 1. Drzwi windy będą po lewej stronie na końcu chodniczka. Na poziom peronu 1 jedziemy w dół. Po wyjściu z windy, peron będzie prawie na wprost – na godzinie pierwszej. Dojdziemy do niego ścieżką prowadzącą. Po wjechaniu na poziom kładki kierujemy się w lewo.

Wejście na dworzec od ul. Stolarskiej

Stojąc twarzą do torów, na wprost znajdują się schody w górę na kładkę i wejście na peron 2. Schody są bardziej po prawej stronie. Wchodząc nimi idziemy prosto ścieżką prowadzącą. Zejście na peron 1 będzie pierwsze po prawej stronie. Będą to chody w dół, do których doprowadzi nas ścieżka prowadząca. Gdy miniemy zejście na peron 1, po prawej stronie będzie przechodnia winda, którą można zjechać na peron 1 lub poziom parkingu przy ul. Dworcowej.

Jeśli od ul. Stolarskiej nie wejdziemy na schody, lecz skierujemy się bardziej na lewo, wejdziemy na peron 2. Kierując się wskazaniami ścieżki dotykowej, najpierw będziemy mieli odgałęzienia w prawo do windy i na schody w górę na kładkę, a następnie w lewo na peron.

Warto wiedzieć

Wysiadając na przystanku osobowym Balin, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Wchodząc na obojętnie który peron, tory kolejowe będziemy mieli zawsze po prawej stronie.
Na pociąg warto oczekiwać na wysokości pierwszej wiaty od początku peronu. Tam zawsze zatrzyma się jakaś część składu.
Przy wyjściu z peronu nr 1, jest trawa, gdzie pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Dane z dnia, 5 lipca 2022r. Krzysztof Wostal