Rynek Główny to centrum starego miasta Krakowa. Na Rynku znajdują się liczne restauracje, kawiarnie, Sukiennice, pomnik Adama Mickiewicza – miejsce spotkań, oraz Kościół Mariacki, z którego co godzinę słychać hejnał.

Opis miejsca

Rynek Główny jest podobny do kwadratu. Na środku jest duży plac, który jest obramowany ulicami. Na zewnątrz ulic są chodniki, na których ustawione są ogródki piwne wielu restauracji i kawiarni.
Ściany Rynku tworzą kamienice. W połowie długości ściany jest przerwa pomiędzy kamienicami, co oznacza, że odchodzi od Rynku ulica. Ściana wschodnia tylko jest inna ponieważ oprócz kamienic jest w północno-wschodnim narożniku Kościół Mariacki.
Od każdego rogu Rynku, pod kątem prostym odchodzą dwie ulice, czyli można powiedzieć, że na każdej ścianie odchodzą trzy ulice, przy rogu, w środkowej długości ściany i na kolejnym rogu.

Idąc przez Rynek

Idąc przez Rynek w odwrotną stronę niż kierunek wskazówek zegara, po lewej stronie mamy ulicę otaczającą plac Rynku, a po prawej kamienice. W kamienicach tych mamy liczne sklepy i restauracje. Uwaga na chodniku możemy trafić na ogródki piwne.

Ściana południowa

Dochodząc do Rynku ul. Wiślną, dojdziemy do narożnika południowo-zachodniego. Z lewej strony mamy ul. Św. Anny. Obracamy się o 90 stopni w prawo i idziemy chodnikiem na wschód. Na płycie Rynku czyli z lewej stoi Ratusz – przy nim makieta. W połowie długości ściany południowej, w prawo odchodzi ul. Bracka. Ulicą tą dojdziemy w okolicę Okna Papieskiego.
Idąc dalej na wschód, na płycie Rynku (z lewej) mamy mały kościół św. Wojciecha.
Na końcu ściany w prawo odchodzi ul. Grodzka. Ulicą tą dojdziemy na Wawel, po drodze mijając Plac Wszystkich Świętych, gdzie są przystanki tramwajowe o nazwie Pl. Wszystkich Świętych.

Ściana wschodnia

Stojąc na rogu południowo-wschodnim, tyłem do ul. Grodzkiej po prawej stronie odchodzi Pasaż Bielaka. Idziemy na północ. W połowie długości ściany w prawo odchodzi ul. Sienna. Ulicą tą dojdziemy do skrzyżowania przy Poczcie Głównej, gdzie są przystanki tramwajowe o nazwie Poczta Główna.
Idąc dalej na północ, po prawej mijamy kamienice, a na płycie Rynku (po lewej) jest pomnik Adama Mickiewicza. Po minięciu kamienic po prawej stoi Kościół Mariacki – na Placu Mariackim jest makieta, za kościołem w prawo odchodzi ulica Mikołajska, którą dojdziemy na Mały Rynek. Przed nami jest ul. Floriańska, którą dojdziemy do Bramy Floriańskiej, Barbakanu. Tą ulicą możemy iść na dworzec kolejowy i autobusowy.

Ściana północna

Przychodząc na Rynek ul. Floriańską, przed nami i lekko na lewo jest Kościół Mariacki. Gdybyśmy poszli prosto na południe dojdziemy do ul. Grodzkiej.
Stojąc tyłem do ul. Floriańskiej obracamy się 90 stopni w prawo i idziemy na zachód. W połowie długości ściany północnej, w prawą stronę odchodzi ul. Św. Jana. Idąc dalej przy płycie Rynku (po lewej) stoją krakowskie dorożki. Na końcu ściany północnej prosto biegnie ul. Szczepańska- do Placu Szczepańskiego z makietą, a w prawo odchodzi ul. Sławkowska, którą dojdziemy do skrzyżowania Stary Kleparz, gdzie są przystanki autobusowe i tramwajowe o nazwie Stary Kleparz.

Ściana zachodnia

Stojąc na rogu północno-zachodnim, czyli za sobą mamy ul. Szczepańską a po lewej ul. Sławkowską. Odwracamy się o 90 stopni w prawo i idziemy na południe. W połowie długości ściany, w prawą stronę odchodzi ul. Szewska. Ulicą tą dojdziemy do skrzyżowania przy Teatrze Bagatela, gdzie są przystanki autobusowe i tramwajowe o nazwie Teatr Bagatela.
Idąc dalej na południe dochodzimy do rogu południowo-zachodniego, gdzie w prawo mamy ul. Św. Anny, a prosto idzie ul. Wiślna. Ulicą tą dojdziemy do skrzyżowania przy Filharmonii, gdzie są przystanki autobusowe i tramwajowe o nazwie Filharmonia.

Plac Rynku

Na środku rynku mamy Sukiennice. Jest to długi budynek położony w osi północ-południe. Na obu końcach mamy wejścia do długiego korytarza, idąc przez Sukiennice po obu stronach mamy stoiska z pamiątkami (rzemieślnictwo). W połowie długości korytarza mamy boczne wyjścia. Wyjście wschodnie jest w okolicy pomnika Adama Mickiewicza – miejsce spotkań. Przy północnym wejściu do Sukiennic jest publiczna, płatna toaleta. Wejścia do Sukiennic znajdują się naprzeciwko ulic, które odchodzą od Rynku w połowie długości ścian. Wyjście wschodnie – naprzeciwko ul. Sienna. Wyjście północne – naprzeciwko ul. Św. Jana. Wyjście zachodnie -naprzeciwko ul. Szewska i wyjście południowe – naprzeciwko ul. Bracka.
Po lewej stronie Sukiennic na południowej stronie Rynku jest Ratusz, natomiast po prawej stronie, też na południowej stronie płyty Rynku jest kościół św. Wojciecha. Na północnej stronie płyty Rynku po stronie wschodniej, w pobliżu pomnika Adama Mickiewicza, swoje stoiska mają krakowskie kwiaciarki. Natomiast po stronie zachodniej przy płycie Rynku stoją dorożkarze.

Podziękowania

Serdeczne Podziękowania dla Lucyny Zaleskiej za konsultacje i wizję lokalną.

Opis z dnia, 9 grudnia 2022r. Artur Słowik