Uwaga, remont stacji, stan faktyczny może różnić się od opisanego.

Stacja, przystanek osobowy znajduje się w województwie śląskim. Jest położona pomiędzy stacjami Pszczyna (północ) i Czechowice Dziedzice (południe).
Perony i tory są w osi północ-południe.

Na dworcu znajdują się perony, budynek dworca i przejście przez tory.
Oznaczenia dla osób niewidomych są na peronach. Toalet brak. Zapowiedzi megafonowe są wygłaszane przez pracownika kolei. Wind brak. Kas biletowych nie ma.

Na przystanku Goczałkowice Zdrój zatrzymują się pociągi osobowe i przyspieszone.
W okolicy dworca jest park od strony peronu nr 1.

Perony

Na przystanku mamy 2 perony boczne. Perony są ułożone równolegle do siebie. Peron nr 2 jest wysunięty względem peronu nr 1 w kierunku północnym (Pszczyna).

Numeracja torów przy peronach stojąc twarzą w kierunku północnym (Pszczyna)

  • Peron 1, po lewej tor nr 2
  • Peron 2, po prawej tor nr 1

Na peronach są oznaczenia dla osób niewidomych. Guzki na linii bezpieczeństwa.
Perony są niskie około 30 cm od pgs.

Idąc peronem nr 2 po jednej stronie mamy tor a po drugiej trawę. Uwaga na końcu peronu po lewej stronie nie ma oznaczonego końca i można spaść.

Idąc peronem nr 1 z jednej strony jest tor
a po drugiej skarpa w dół do zbiornika wodnego.
Słupy trakcyjne są przy linii bezpieczeństwa. W połowie długości peronów znajdują się zadaszenia z ławkami. Na peronie 1 jest ona postawiona przy zbiorniku wodnym.
Zadaszenia i tablice są zamontowane z boku peronu na trawie.
Przy peronie 1 znajduje się budynek dworca.
Na końcu każdego z peronów jest zejście z peronu prowadzące do przejścia przez tory.

Pociągi w kierunku Czechowic-Dziedzic, Wisły i Zebrzydowic odjeżdżają z peronu 2, natomiast pociągi w kierunku Pszczyny z peronu nr 1.

Wyjścia z peronu

Na końcu każdego z peronów znajduje się pochylnia w dół, która prowadzi do przejścia przez tory w. Na peronie nr 1 jest to koniec peronu po stronie północnej, a na peronie nr 2 jest to koniec peronu po stronie południowej.

Po zejściu pochylnią po lewej stronie będziemy mieli metalową barierkę, która nas odgradza od toru. Idąc wzdłuż niej dojdziemy do przejścia przez tory.

Chcąc wyjść z dworca będąc na peronie nr 2 należy iść na południe, aż do przejścia przez tory. Następnie pokonać to przejście i za barierkami na wprost mamy alejkę parkową wyprowadzającą nas z dworca. Po prawej wzdłuż barierki wchodzimy na peron nr 1.

Stojąc tyłem do wejścia na peron nr 2 po lewej mamy przejście przez tory a po prawej stronie drogę prowadzącą do pobliskich zabudowań oraz zbiornika wodnego.

Będąc na peronie 1 i stojąc przy zadaszeniu z ławkami kierujemy się na północ. Po prawej stronie będziemy mieli chodnik, którym dojdziemy przed budynek dworca. Idąc tym chodnikiem po lewej stronie miniemy zadaszoną poczekalnię z ławkami i po kilku metrach będzie boczna ściana budynku. Uwaga na kilka stopni w dół.

Idąc dalej peronem kolejny chodnik zaprowadzi nas do drzwi budynku, w którym znajduje się Centrum Informacji Turystycznej.
Nie skręcając w ten chodnik idziemy prosto peronem nr 1, po prawej stronie w odległości około 10 m oddalony będzie budynek dworca. Po jakimś czasie trafimy na kolejny chodnik, którym dojdziemy przed budynek. Idąc nim po prawej stronie będziemy mijali ścianę boczną budynku.

Idąc do końca peronu trafimy na pochylnię w dół. Po lewej stronie będzie metalowa barierka na jej końcu na lewo będzie dojście do przejścia przez tory a na prawo do alejki parkowej. Idąc aleją po prawej stronie miniemy stanowiska dla rowerów, a następnie w prawo odejdzie alejka, którą dojdziemy przed budynek dworca.
W parku i na trawie przy peronach pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Przejście między peronami

Między peronami przechodzimy przejściem przez tory.
Aby dostać się do tego przejścia należy iść wzdłuż barierki, na jej końcu obejść ją czyi obrócić się o 180 stopni w lewo i iść dalej wzdłuż tej barierki, która lekko skręci w stronę torów.

przejście przez tory jest w poziomie szyn. Na przejściu nie ma szlabanów ani sygnalizacji dźwiękowej. Uwaga przejście jest pod ukosem w prawą stronę (kierujemy się na godzinę 2). Do pokonania są dwa tory. Należy zachować szczególną ostrożność w trakcie przechodzenia przez tory. Pociągi przez Goczałkowice zdrój przejeżdżają z dużą prędkością.
Uwaga po prawej stronie przy barierkach jest zamontowany znak Krzyż Świętego Andrzeja. Jest on na wysokości głowy.

Budynek dworca

Budynek znajduje się na wschód od peronów. Jest przy peronie nr 1.
W budynku dworca jest Centrum informacji turystycznej.

Wchodząc na dworzec

Idąc z parku aleją po lewej stronie mijamy chodnik do placu przed budynkiem dworca. Idąc dalej po lewej jest stacja rowerów miejskich. Po przejściu kilku metrów dojdziemy do metalowej barierki, która nas zaprowadzi do przejścia przez tory. Skręcając w lewo pochylnią wejdziemy na peron nr 1, a przechodząc przejście po prawej stronie mamy pochylnię na peron nr 2. Na wprost drogę w kierunku zbiornika wodnego i zabudowań.

Warto wiedzieć

Wysiadając na przystanku osobowym Goczałkowice Zdrój, jeśli wszystko jest dobrze, zawsze będziemy wysiadali na prawą stronę patrząc w kierunku jazdy pociągu.
Należy pamiętać o zachowaniu bezpieczeństwa podczas przechodzenia przez tory.
Na przejściu nie ma sygnalizacji dźwiękowej ani szlabanów.
Przejście przez tory jest pod ukosem w prawą stronę.
Przy przejściu przez tory po prawej stronie należy zwrócić uwagę na znak, który jest zamontowany na wysokości głowy.
Przy wysiadaniu z pociągu należy pamiętać, że perony są niskie.
Uwaga na słupy trakcyjne, które są ustawione blisko linii bezpieczeństwa.
W parku i przy peronach pies przewodnik może załatwić swoje potrzeby fizjologiczne.

Podziękowania

Serdeczne podziękowania dla: Lucyny Zaleskiej, Artura Forkasiewicza i Grzegorza kani za konsultację i wizję lokalną.

Dane z dnia, 1 października 2019 r. Artur Słowik